NR 22/2023
10.07.2014

„Shadow Land. Fotografie” Rogera Ballena w Atlasie Sztuki

„Shadow Land. Fotografie” Rogera Ballena w Atlasie Sztuki
Roger Ballen, Dresie and Casie, twins, 1993

Roger Ballen, „Dresie and Casie, twins”, 1993

Wystawa w Atlasie Sztuki prezentuje wybór fotografii, które powstały w okresie ponad trzydziestoletniej aktywności Rogera Ballena w Republice Południowej Afryki. Roger Ballen urodził się w 1950 roku w Nowym Jorku, w 1972 roku ukończył psychologię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i geologię w Colorado School of Mines w Golden, gdzie kilka lat później uzyskał stopień doktora w zakresie nauk o Ziemi, aby w 1982 roku wyjechać do RPA do pracy jako geolog. Praca geologa umożliwiła mu dotarcie do rzadko odwiedzanych zakątków kraju, zaś dokumentowanie kolejnych odkrywanych miejsc pozwoliło mu rozwinąć pasję fotografowania. Pasję, na rozwój której bez wątpienia wpływ miała matka artysty będąca fotoedytorem i wydawcą w legendarnej agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. Zanim Ballen wyjechał do RPA, fotografował w latach 70. w USA demonstrantów przeciw wojnie w Wietnamie oraz wszystko to, co uznał za ciekawe w trakcie licznych podróży po świecie w okresie studiów.

Roger Ballen, Brian with pet pig, 1998

Roger Ballen, „Brian with pet pig”, 1998

Roger Ballen, Relinquished, 2010

Roger Ballen, „Relinquished”, 2010

Prace ze swoich pierwszych eksploracji prowincji RPA Ballen opublikował w 1986 roku w albumie zatytułowanym Dorps. Kolejne lata aktywności fotograficznej, w trakcie których artysta odszedł od zdjęć reportażowych pozostających pod silnym wpływem estetyki Magnum Photos, rozwijając swoje unikalne wizje artystyczne, zaowocowały kolejnymi albumami, wśród których należy wspomnieć Platteland (1994), Outland (2001), Shadow Chamber (2005), Boarding House (2009) i Asylum of the Birds (2014).

Roger Ballen, Old man, Ottoshoop, 1983

Roger Ballen,”Old man, Ottoshoop”, 1983

Sgt F de Bruin, Dep of Prisons empl, OFS, 1992

Roger Ballen, „Sgt F de Bruin, Dep of Prisons empl, OFS”, 1992

Asylum of the Birds jest najnowszym projektem artysty, który do tej pory wydał 12 albumów.

Roger Ballen, Threat, 2010

Roger Ballen,”Threat”, 2010

Roger Ballen, Twirling wires, 2001

Roger Ballen, „Twirling wires”, 2001

Na wystawie w Atlasie Sztuki pokazano bogaty wybór prac ze wspomnianych wyżej sześciu albumów artysty. Wybór prac odzwierciedla stwierdzenie prof. Roberta J.C. Younga, że „fotografie Ballena przez lata stawały się stopniowo coraz bardziej nierzeczywiste i malarskie, odchodząc od dokumentacji życia w odległym rolniczym RPA, aż stały się jakby wyjęte z koszmarnych snów freudowskiego Ratmana”. Prezentujemy także najnowsze wideo artysty zatytułowane Asylum of the Birds. Artysta w ostatnim czasie zafascynowany jest ptakami i na pytanie, jakiej muzyki ostatnio słucha, odpowiada, że dźwięków wydawanych przez ptaki.

Roger Ballen, Shadow Land. Fotografie, widok na wystawę

Roger Ballen, „Shadow Land. Fotografie”, widok na wystawę

Kuratorką wystawy w Atlasie Sztuki jest Peggy Sue Amison. Wystawa Rogera Ballena w Atlasie Sztuki to drugi projekt zrealizowany w tej przestrzeni wystawienniczej przez Peggy Sue Amison, obecnie szefową projektu East Wings w Dubaju, która przez ostatnie lata była dyrektorem artystycznym Sirius Arts Centre w irlandzkim Cork. Peggy Sue Amison w ubiegłym roku prezentowała twórczość Ballena w trakcie Belfast Photo Festival.

Roger Ballen, Shadow Land. Fotografie, widok na wystawę

Roger Ballen, „Shadow Land. Fotografie”, widok na wystawę

Roger Ballen, Shadow Land. Fotografie, widok na wystawę

Roger Ballen, „Shadow Land. Fotografie”, widok na wystawę

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Artystka / ArtystaRoger Ballen
WystawaShadow Land. Fotografie
MiejsceAtlas Sztuki
Czas trwania06.06.-31.08.2014
Kuratorka / KuratorPeggy Sue Amison
FotografieDominik Szwemberg
Strona internetowaatlassztuki.pl
Indeks

Zobacz też