NR 21/2023

NA DOBRY POCZĄTEK: CO WARTO ZOBACZYĆ W WAKACJE?

NA DOBRY POCZĄTEK:  CO WARTO ZOBACZYĆ W WAKACJE?
fot. Dani Karavan

Dani Karavan, Negev Brigade Memorial, Tel sheva

KRAKÓW

Cricoteka
Christian Boltanski. W mgnieniu oka
3 lipca – 4 października 2015

MOCAK
Gender w sztuce
Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz
15 maja – 27 września 2015

Bunkier Sztuki
Gesty znikania
Minimalne formy realności
Potlacz
4 lipca – 6 września 2015

Międzynarodowe Centrum Kultury
Makom. Dani Karavan. Esencja miejsca
26 czerwca – 20 września 2015

Wakacje w Cricotece upłyną w atmosferze melancholii i poczuciu przemijania. 3 lipca rozpoczyna się tam wystawa Christiana Boltanskiego, jednego z artystycznych spadkobierców Tadeusza Kantora. Boltanski, znany z prac poruszających problem pamięci kolektywnej i ludzkich mikrohistorii, w Cricotece przygotuje pracę site-specific, którą można rozumieć jako sentymentalny monument – wyłoży podłogę galerii trawą i ściętymi kwiatami, które w sposób naturalny zaczną się rozkładać. Kuratorką wystawy jest Joanna Zielińska, która nota bene kończy współpracę z Cricoteką, wygląda więc na to, że wystawę można traktować także jako rodzaj wdzięcznego pożegnania kuratorki z tą instytucją.

Będąc w Krakowie oczywiście nie zapomnijcie odwiedzić MOCAKu, gdzie do końca września trwa wystawa Gender w sztuce – słyszeliście już pewnie o niej wiele, więc tym bardziej warto sprawdzić, czy taki diabeł straszny, oraz o co chodzi z tym zdjęciem mężczyzny karmiącego niemowlę, które zbulwersowało Małgorzatę Terlikowską. No i są jeszcze wystawy Warhola czy Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz, gdzie zobaczycie najczęściej cenzurowaną pracę w historii polskiej sztuki po 1989 – Berek Artura Żmijewskiego.

Ciekawe lato zapowiada się w Bunkrze Sztuki, gdzie 4 lipca rozpoczynają się dwie wystawy – Gest znikania i Minimalne formy realności. Ta pierwsza jest rezultatem wieloletniego projektu Alexandra Kocha, który postanowił zbadać przypadki artystów „zrywających” ze sztuką. Posłużył się w tym celu przykładami trójki owianych specyficzną legendą artystów – Basa Jana Adera, Chrisa Burdena i Arthura Caravana, oraz artystki Lee Lozano. Druga wystawa jest natomiast dość intrygującym pomysłem kuratorki Lidii Krawczyk, która postanowiła zmierzyć się z problemem charakteru współczesnej rzeźby, widzianego przez modne obecnie teorie z kręgu nowego materializmu. Czy uda się jej wyjść poza myślenie wytyczone kilka lat temu przez takie wystawy jak Nowa rzeźba w Zachęcie, zobaczymy już wkrótce.

Last but not least, godna polecenia wydaje się wystawa światowej sławy rzeźbiarza Daniego Karavana w Międzynarodowym Centrum Kultury, która otwiera się już w nadchodzący piątek. Karavan jest jednym z prekursorów koncepcji dzieł site-specific, czyli powstających przy uwzględnieniu i ścisłej współpracy z otaczającym pracę otoczeniem. Wystawa w MCK ma ambicję przybliżyć krakowskiej publiczności dorobek tego artysty – znajdziemy na niej filmy, zdjęcia, szkice i modele prac. Dodatkowym gwoździem programu jest instalacja na cześć Tadeusza Kantora, którą Karavan stworzy w galerii.

Pio Bujak, klatka z filmu found footage

Pio Bujak, klatka z filmu found footage

NOWY SĄCZ

BWA Sokół
Czarodziejska góra
4 lipca – 20 września 2015

Wakacje to świetna okazja do wyprawy w góry, także w artystycznym sensie. Taką wycieczkę oferuje już od początku lipca nowosądeckie BWA Sokół, gdzie rozpocznie się wystawa Czarodziejska góra kuratorowana przez Magdalenę Ujmę. Wystawa prezentuje prace piątki artystów, problematyzujących temat gór jako miejsca mitologicznego, umożliwiającego ucieczkę od codziennego życia i starcia się z ekstremalnymi, granicznymi doświadczeniami. Ważnym wątkiem wystawy będzie także rola gór w twórczości artystów, a konkretnie Beskidów z ich romantyczno-inteligencką mitologią. Będzie to również okazja do przeanalizowania współczesnego obrazu gór w kulturze.

fot. Błażej Pindor

fot. Błażej Pindor

LUBLIN

Galeria Labirynt
Czysta formalność
24 czerwca – 9 sierpnia 2015

VII Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej OpenCity
25 czerwca – 24 lipca 2015

Ostatnimi czasy naczelny „Obiegu” Marcin Krasny rzadko pisze, rozwija się za to jako kurator – już w środę, 24 czerwca, w lubelskiej galerii Labirynt otworzy się kuratorowana przez niego wystawa Czysta formalność. Koncepcja wystawy, wyraźnie inspirowana ostatnimi dyskusjami o zombie formalizmie w prasie zachodniej i „zwrocie konserwatywnym” w polskiej sztuce, ma być nie tyle próbą ponownego zdefiniowania zyskujących na popularności tendencji formalistycznych, co swoistym postawieniem „kropki nad i”. Idąc za jej tytułem, otwarcie wystawy młodych formalistów w Lublinie ma być już tylko czystą formalnością. Pomysł ciekawy, pytanie tylko czy Marcinowi Krasnemu uda się dopowiedzieć do tych dyskusji coś ciekawego, zastanawia także dobór artystów. A jeśli będziecie się wybierać do Lublina, przed wizytą w Labiryncie polecamy lekturę artykułu Nowy formalizm Karoliny Plinty, opublikowany w 4 numerze „Szumu”. Będąc na miejscu, nie zapomnijcie także o festiwalu OpenCity, który tym razem powstaje pod okiem Łukasza Gorczycy i rozpoczyna się 25 czerwca.

onas Gasiūnas, A showgirl from a Herzog film and Yamamoto Pol Pot, 2009

Jonas Gasiūnas, A showgirl from a Herzog film and Yamamoto Pol Pot, 2009

TORUŃ

CSW Znaki Czasu
Jonas Gasiūnas – Malarstwo Raz już tak było. Obsesje – retrospektywa
26 czerwca – 30 sierpnia 2015
Działaj albo giń! Gustav Metzger – retrospektywa
27 marca – 30 sierpnia 2015
Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzielnia RZUT 1935–1996
Krajobraz po TORMIARZE
12 czerwca – 18 października 2015

Galeria Miłość
Norbert Delman. Przystosowanie obronne
13 czerwca – 19 lipca 2015

Jeszcze nie zobaczyliście retrospektywnej wystawy jednego z najważniejszych artystów powojennych, Gustava Metzgera? Uszy do góry, ciągle macie na to szansę, ponieważ jest ona otwarta do końca sierpnia. Z kolei odbywające się równolegle wystawy, zorganizowane z okazji festiwalu TORMIAR, poświęconego wzornictwu i dizajnowi, będą czynne do października. Niedługo będziecie mieli także dodatkową okazję, żeby odwiedzić Toruń – w ten piątek w CSW Znaki Czasu otwiera się wystawa litewskiego malarza Jonasa Gasiūnasa, który zasłynął dzięki autorskiej technice malowania płomieniem. Jego prace są porównywane do malowideł naskalnych i epatują tajemniczą, mistyczną aurą. Jego wystawa w CSW jest złożona w większości z nowych prac, stworzonych specjalnie na potrzeby toruńskiego pokazu. Jeśli zaś odwiedzicie Toruń przed 19 lipca, polecamy wam wybrać się jeszcze na wystawę Norberta Delmana do galerii Miłość.

Damien Hirst, Nowa religia, gabinet

Damien Hirst, Nowa religia, gabinet

GDAŃSK

CSW Łaźnia
Damien Hirst, New Religion
24 lipca – 27 września 2015

Monumental Art 2015 „Każdy dzień jest ważny
29 czerwca – 10 lipca 2015

Instytut Sztuki Wyspa
Alternativa „Błędnik codzienności
12 czerwca – 30 sierpnia 2015

Gdańska Galeria Miejska
Znajomi znad morza
31 lipca – 30 września 2015

Lato w Gdańsku upłynie w cieniu festiwali i wystaw z cyklów tematycznych, takich jak Art+Science Meeting prowadzony przez CSW Łaźnia. Po Nearly Human, Nervoplastica i Human Traits przyszła pora na indywidualną wystawę gwiazdy sztuki brytyjskiej Damiena Hirsta, który zaprezentuje w CSW swój projekt New Religion. Jest on rezultatem zainteresowania artysty problemami wiary i refleksji nad związkami sztuki z religią. New religion pomyślane jest tako rodzaj kapliczki dedykowanej pragnieniu nieśmiertelności, które automatycznie jest jednak zmuszone do konfrontacji ze śmiercią.

Swoiście epikurejską radość z codzienności oferuje za to Festiwal Monumental Art, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Każdy dzień jest ważny”. Festiwal startuje już 29 czerwca i potrwa do 10 lipca. Jest to jego siódma edycja, do której zaproszono artystów z różnych stron świata – Hiszpanii, Urugwaju, Grecji, Rosji i Polski. Co roku odbywa się na gdańskim osiedlu Zaspa, przyczyniając się do powstania Kolekcji Malarstwa Monumentalnego. Będąc w Gdańsku, warto wybrać się także na wystawę Znajomi znad morza w Gdańskiej Galerii Miejskiej (od 31 lipca) i na wystawy odbywające się w ramach Alternativy. Jej główna wystawa, Wernakularność, już trwa, a w sierpniu dojdzie do niej indywidualna wystawa arcyciekawego kolektywu Hard-core.

Wernisaż wystawy Palindrom, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, fot. StudioFILMLOVE

Wernisaż wystawy Palindrom, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, fot. StudioFILMLOVE

SOPOT

Państwowa Galeria Sztuki, Palindrom
20 czerwca – 16 sierpnia 2015

Planujecie w tym roku wakacje nad polskim morzem? W takim razie warto, żebyście pamiętali o nietuzinkowej i spektakularnej wystawie, która otworzyła się w minioną sobotę w sopockiej PGS. Palindrom to rodzaj kuratorskiego eksperymentu: pod kuratelą Roberta Kuśmirowskiego zderzone zostały na niej dwa środowiska artystyczne – zawodowi artyści i ososby z zaburzeniami psychicznymi. Działalność każdej z tych grup jest obiektem zainteresowań psychiatrów i psychologów, jak również historyków sztuki i artystów upatrujących w nich nowych form ekspresji. Na wystawie prace zostały powieszone sąsiadująco i tak zestawione, aby niemożliwością było odróżnienie pracy „zdrowego” artysty i jednostki chorej. Takiej wystawy chyba nie trzeba zanadto reklamować!

Tegoroczny Survival odbędzie się w budynku dawnych koszar Oddziałów Prewencji Policji na ulicy Księcia Witolda

Tegoroczny Survival odbędzie się w budynku dawnych koszar Oddziałów Prewencji Policji na ulicy Księcia Witolda

WROCŁAW

13. Przegląd Sztuki Survival „Czyny zabronione
26 – 30 czerwca 2015

Muzeum Współczesne Wrocław
Vot ken you mach?
29 maja – 31 sierpnia 2015
Daniel Malone. Niezidentyfikowane obiekty artystyczne w epoce sztuki aktualnej
26 czerwca – 7 sierpnia 2015

W te wakacje obecność Muzeum Współczesnego Wrocław będzie odczuwalna przede wszystkim w stolicy, ale jego wrocławska siedziba bynajmniej nie zostanie pusta. Już trwa tam wystawa Vot ken you mach? poświęcona problemowi współczesnej tożsamości żydowskiej, jak również Inne miasto Janickiej i Wilczyka. A już w najbliższy piątek rozpoczyna się indywidualna wystawa Daniela Malone, który – jako spec od pracy z archiwami – tym razem postanowił krytycznie przyjrzeć się dokumentacji działań Galerii pod Moną Lisą. Tego samego dnia zaczyna się także przegląd sztuki Survival, tym razem zorganizowany pod hasłem „Czyny zabronione”. W ramach festiwalu szykują się cztery wystawy – główna i towarzyszące, czyli wystawa przygotowana przez prof. Annę Markowską razem ze studentkami, projekt Szaberland poświęcony zjawisku szabrownictwa i wystawa Ewy Axelrad, kuratorowana przez Krystiana Trutha Czaplickiego.

Rafał Wilk, Dom pod Zwariowaną Gwiazdą, HDV, 33 min, 2015

Rafał Wilk, Dom pod Zwariowaną Gwiazdą, HDV, 33 min, 2015

ZIELONA GÓRA

BWA Zielona Góra
Rafał Wilk – Dom pod Zwariowaną Gwiazdą
26 czerwca – 12 lipca 2015

W minioną niedzielę w BWA Zielona Góra zakończyła się wystawa jubileuszowa Tu jesteśmy, a sezon letni rozpocznie się w tej instytucji od wystawy Rafała Wilka Dom pod zwariowaną gwiazdą. Jej głównym elementem jest film prezentujący wojenną historię warszawskiego ZOO. Jego opiekuni, Jana i Antoniny Żabińskich, zamieszkiwali modernistyczną willę na terenie ZOO, nazywaną Domem pod Zwariowaną Gwiazdą, która stała się miejscem spotkania legalnych i ukrywających się tam gości, także zwierząt.

W Opolu nad Odrą

W Opolu nad Odrą

OPOLE

Galeria Sztuki Współczesnej
Dyplomy 2015
3 – 27 lipca 2015
Lagografowie. W ruchu
3 – 30 sierpnia 2015

A może… trafiliście przypadkiem do Opola? Tam także będzie co robić jeśli chodzi o sztukę. Od następnego tygodnia w Galerii Sztuki Współczesnej zacznie się wystawa prac dyplomowych Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Sierpień w GSW to zwyczajowo projekt rezydencyjny Lagografowie, którego kluczowym punktem w tym roku będą warsztaty ruchowe przeprowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Każdy z warsztatów zakończy się pokazem, a integralną częścią projektu będzie także wystawa, powstająca w procesie realizacji. jest to projekt opierający się na formule open call i można się do niego zgłaszać do 27 czerwca.

SZCZECIN

Trafostacja Sztuki
Gilad Ratman. Four works
14 czerwca – 28 sierpnia 2015

Zona Sztuki Aktualnej
Cud
26 czerwca – 31 lipca 2015

Zapędziliście się w podróży przez Polskę i trafiliście na kolejny z jej krańców, do Szczecina? W takim razie wypadałoby odwiedzić dwie instytucje napędzające życie wystawiennicze w tym mieście – Trafostację Sztuki i Zonę Sztuki Aktualnej, działającą przy Akademii Sztuki. W Trafo trwa właśnie wystawa Gilada Ratmana, uznawanego za jednego z najważniejszych współczesnych twórców sztuki wideo. Za to w Zonie już w ten piątek otwiera się wystawa Cud. Celem wystawy jest odniesienie się zarówno do zjawisk paranormalnych określanych mianem cudu, jak też szerokich znaczeń związanych z tym słowem. Kurator wystawy, Krzysztof Polkowski zaprosił czwórkę artystów – Macieja Chodzińskiego, Filipa Ignatowicza, Katarzynę Szeszycką i Iwonę Zając – i poprosił ich o znalezieni artystycznej odpowiedzi na cud. Wystawie towarzyszy ponadto tekst Ewy Toniak, wyrażający niezależną opinię autorki o zjawiskach paranormalnych.

Krzysztof Wodiczko, Pojazd dla bezdomnych, 1988-1989)

Krzysztof Wodiczko, Pojazd dla bezdomnych, 1988-1989)

ŁÓDŹ

Muzeum Sztuki w Łodzi
Dada impuls. Kolekcja Edigo Marzony
12 czerwca – 23 sierpnia 2015
Krzysztof Wodiczko. Na rzecz domeny publicznej
26 czerwca – 13 września 2015

Atlas Sztuki
Carl De Keyzer, Moments Before the Flood
29 maja – 13 września 2015

Letnie miesiące w Łodzi mogą przynieść atrakcje dla osób o różnych preferencjach artystycznych. Lekcję historii dadaizmu zapewni wystawa Dada impuls, a ci, którzy wolą sztukę zaangażowaną w bardziej współczesne problemy i konflikty, nie powinni przegapić zbliżającej się wystawy Krzysztofa Wodiczki. Będzie to retrospektywa, umożliwiająca prześledzenie zasadniczych wątków działań artysty z lat 1969–2014. A ten, kto planował odwiedzić Łódź z okazji Fotofestiwalu, ale nie udało mu się tego zrobić, ma ciągle okazję nadrobić zaległości wybierając się na wystawę Carla de Kayzera Moments Before the Flood w Atlasie Sztuki.

Andrzej Matuszewski, Ceramiczna ściana dekoracyjna w Hotelu Mercure Poznań, 1963

Andrzej Matuszewski, Ceramiczna ściana dekoracyjna w Hotelu Mercure Poznań, 1963

POZNAŃ

Galeria Art Stations
Let’s dance
20 czerwca – 18 października 2015

CK Zamek, galeria pf
Andrea Palašti, 10 łatwo dostępnych obrazków, które zrobią z ciebie prezydenta
17 czerwca – 19 lipca 2015

Galeria Piekary
Andrzej Matuszewski
18 czerwca – 30 sierpnia 2015

Jeśli wyobrażacie sobie, że taniec to przede wszystkim układ i określone konwencje zachowań, powinniście wybrać się na wystawę Let’s dance w galerii Art Stations, która jest świetną okazją do zapoznania się z inną stroną tańca – bliską codzienności i praktykom amatorów. Godna polecenia jest także najnowsza wystawa w galerii Piekary, prezentująca dorobek Andrzeja Matuszewskiego, istotnej persony środowiska poznańskiego, założyciela galerii OdNowa i reprezentanta malarstwa materii i malarstwa strukturalnego – tendencji obecnych w polskiej sztuce od lat 60. XX wieku. Jedną z ciekawszych letnich wystaw w Poznaniu jest zaś wystawa Andrea Palašti w galerii pf, podczas której artysta analizuje retoryczne triki stosowane w fotografiach towarzyszących prezydenckiej kampanii wyborczej w Polsce.

Érik Bullot, Speaking in Tongues, wideo, 26 min, 2005

Érik Bullot, Speaking in Tongues, wideo, 26 min, 2005

BIAŁYSTOK

Galeria Arsenał
Miłość na skraju przepaści
29 maja – 16 sierpnia 2015
Czysty język
18 czerwca – 20 sierpnia 2015

Białostocka galeria Arsenał, zawsze akcentująca swoje położenie przy wschodniej granicy i nawiązująca do tradycji miasta, w lato będzie raczyć swoich gości repertuarem w pełni zgodnym z profilem instytucji. W galerii Elektrownia do połowy sierpnia trwać będzie wystawa artystek z Polski i Ukrainy, podejmująca problem uczucia poddanego próbie wynikającej czy to z politycznego, czy społecznego konfliktu. Z kolei otwartą w miniony czwartek wystawę Czysty język można traktować jako rodzaj hołdu złożonego wybitnej postaci pochodzącej z Białegostoku, twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa.

Mozaika na budynku Teatru Małego w Tychach. Projekt: Janusz Włodarczyk. Realizacja:Janusz Włodarczyk i Franciszek Wyleżuch, 1964. Fot. Patryk Oczko

Mozaika na budynku Teatru Małego w Tychach. Projekt: Janusz Włodarczyk. Realizacja: Janusz Włodarczyk i Franciszek Wyleżuch, 1964, fot. Patryk Oczko

TYCHY

Muzeum Miejskie
Tychy. Sztuka w przestrzeni publicznej
16 maja – 1 sierpnia 2015

Te wakacje są definitywnie okazją, żeby wybrać się do instytucji sytuujących się teoretycznie na peryferiach życia artystycznego w Polsce, ale oferujących bardzo ciekawe wystawy problemowe. Do 1 sierpnia w Muzeum Miejskim w Tychach trwa wystawa o sztuce w przestrzeni publicznej tego miasta, która jest rezultatem intensywnych badań prowadzonych przez Muzeum. Znajdziemy na niej dokumentacje i prace powstałe od lat 20. XX wieku do dziś. Wystawie towarzyszy ponadto publikacja autorstwa Patryka Oczki.

Oliver

Adam Broomberg i Oliver Chanarin, Untitled (Fused bullets 1), 2015

WARSZAWA

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
After Year Zero
12 czerwca – 23 sierpnia 2015
Gdyby dwa morza miały się spotkać
12 lutego – 23 sierpnia 2015

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
Figury retoryczne. Warszawska rzeźba architektoniczna 1918 – 1979
14 czerwca – 11 października 2015

Muzeum Narodowe
Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie
28 maja – 6 września 2015

CSW Zamek Ujazdowski
Adam Broomberg & Oliver Chanarin, Podstawowe zasady
27 czerwca – 6 września 2015
CO JEST SPOŁECZNE? Aktywność Zamku Ujazdowskiego w przestrzeni publicznej (1988 – 2014)
13 maja – 27 września 2015

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Dzikie pola. Historia awangardowego Wrocławia
16 czerwca – 19 września 2015

Miłośnicy sztuki odwiedzający Warszawę jak zwykle nie będą mogli narzekać na brak miejsc do odwiedzenia. W stolicy będzie można zobaczyć kilka bardzo dobrych wystaw – zwolennicy sztuki nowoczesnej pierwszej połowy XX wieku powinni wybrać się do Królikarni na wystawę Figury retoryczne i chwaloną ogólnie wystawę Papież awangardy w Muzeum Narodowym. Zachęta za to tym razem poszła w awangardę spod znaku powojennego Wrocławia, a wystawa Dzikie pola jest świetną okazją, by wgłębić się w meandry wrocławskiego konceptualizmu lat 70. czy punkowych lat 80. Wakacyjna oferta Muzeum Sztuki Nowoczesnej zbudowana jest przede wszystkim w oparciu o refleksję neokolonialną i stanowi ukłon w stronę problematyki krajów Trzeciego Świata. A już w najbliższy piątek w CSW Zamek Ujazdowski otworzy się indywidualna wystawa Podstawowe zasady Adama Broomberga i Olivera Chanarina. Prace tej pary brytyjskich fotografów zdradzają ich fascynację władzą, jej narzędziami i mechanizmami, co niejednokrotnie oznacza zaangażowanie artystów w relacje ze strukturami władzy.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Indeks

Zobacz też