NR 22/2023
05.10.2014

Jeanine Cohen i Javier Fernandez w BWA Katowice

Jeanine Cohen i Javier Fernandez w BWA Katowice
Jeanine Cohen, OPEN STRUCTURE N° 3 (yellow reflection), 2013

Jeanine Cohen, OPEN STRUCTURE N° 3 (yellow reflection),2003

Zestawienie twórczości Jeanine Cohen i Javiera Fernandeza w ramach jednej wystawy to idea, u której podstaw leżą trzy przesłanki – poszukiwanie przez obu tych artystów koloru w  czystej postaci, radykalna odmienność, która mimo zbieżności ich poszukiwań, zaznacza się w tworzonych przez nich obiektach, i wreszcie prywatna bliskość tej pary – od trzydziestu lat dzielącej się przemyśleniami oraz wspólnymi pasjami.

Javier Fernandez, BLUE 6, 2002 i LAST GOLD, 2008

Javier Fernandez, BLUE 6, 2002 i LAST GOLD, 2008

widok na wystawę

widok na wystawę

Pierwszy kontakt z wyjątkową twórczością Jeanine Cohen był doświadczeniem emanującej z jej asamblaży architektoniczności – fizycznym odczuciem znikającym stopniowo na rzecz żywej percepcji światła i koloru. Lekkość jej prac stanowi kontrapunkt dla tapiserii Javiera Fernandeza. Ich struktury przypominają płaskorzeźby pozwalające światłu, kolorowi i tkaninie na jedyne w swoim rodzaju interakcje, które skutkują pojawieniem się na ścianie architektury kolorów i cieni. Choć prace te są zawsze geometrycznie ustrukturyzowane, to refleksy świetlne nadają im pewien romantyczny charakter.

Javier Fernandez, Last Green, 2006 i Last Red, 2007

Javier Fernandez, Last Green, 2006 i Last Red, 2007

Jeanine Cohen, OPEN STRUCTURE N° 3 (yellow reflection), 2013 - OPEN STRUCTURE N° 2  (pink reflection), 2013,

Jeanine Cohen, OPEN STRUCTURE N° 3 (yellow reflection), 2013 i OPEN STRUCTURE N° 2 (pink reflection), 2013,

Wystawa Jeanine Cohen i Javiera Fernandeza w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach pokazuje dwa sposoby uprawiania minimalistycznego abstrakcjonizmu geometrycznego, które nawzajem się uzupełniają i są niezwykle interesujące.

Jeanine Cohen, PLENTY AND EMPTY N° 13, 2012

Jeanine Cohen, PLENTY AND EMPTY N° 13, 2012

widok na wystawę

widok na wystawę

widok na wystawę

widok na wystawę

Jeanine Cohen, PLENTY OF EMPTY N°XXIII, 2010

Jeanine Cohen, PLENTY OF EMPTY N°XXIII, 2010

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Artystka / ArtystaJeanine Cohen, Javier Fernandez
MiejsceBWA Katowice
Czas trwania12.08-31.10.2014
FotografieBarbara Kubska
Strona internetowabwa.katowice.pl
Indeks

Zobacz też