NR 22/2023
26.04.2023

Monika Strzępka wygrywa w sądzie z wojewodą mazowieckim

Monika Strzępka wygrywa w sądzie z wojewodą mazowieckim
Inaguracja sezonu artystycznego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, procesja z "Wilgotną Panią" Iwony Demko, fot. K. Jóźwiak (materiały Teatru Dramatycznego)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zarządzenie wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła w sprawie zawieszenia Moniki Strzępki w pełnieniu funkcji dyrektorki stołecznego Teatru Dramatycznego. Wojewoda zawiesił Strzępkę 25 listopada 2022, niecałe trzy miesiące po objęciu przez nią stanowiska dyrektorki Teatru. Pisaliśmy wówczas, że według oceny wojewody koncepcja programowa Moniki Strzępki nie uwzględniała oczekiwań Organizatora (m.st. Warszawy) w zakresie kontynuacji tradycji sceny Teatru Dramatycznego. Zarzucił on Strzępce, że według jej koncepcji Teatr Dramatyczny stanie się „miejscem dla mniejszości, dla tożsamości nienormatywnych, dla queeru” i będzie tam promowany repertuar o jednej linii światopoglądowej.

WSA uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. Jak informuje portal „Rp.pl.”, sąd w uzasadnieniu do wyroku wskazał, że nie zawiera ono argumentacji prawnej, „wskazującej na jakiekolwiek naruszenia prawa”. „Wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym przypisał sobie zarówno kompetencje organizatora konkursu, którym było miasto, jak również wieloosobowej komisji konkursowej. Nie taka jest rola wojewody w postępowaniu nadzorczym” – argumentował WSA. Orzeczenie sądu nie jest prawomocne.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Zobacz też