NR 22/2023
09.04.2020

Zmarł Andrzej Strumiłło, artysta, pisarz i poeta

Zmarł Andrzej Strumiłło, artysta, pisarz i poeta
Andrzej Strumiłło podczas Warszawskich Targów Książki na stoisku Wydawnictwa Edyty Wittchen, 19 maja 2013 r., fot. Łukasz Pojezierski/Wikipedia

Smutna wieść z Suwałk – jak podaje tokfm.pl, dzisiaj (9 kwietnia) nad ranem w tamtejszym szpitalu zmarł Andrzej Strumiłło, malarz, grafik, fotograf, rzeźbiarz i twórca pióra. Artysta miał 93 lata.

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 roku w Wilnie. W latach 1945-1947 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem m.in. Władysława Strzemińskiego. Następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie na Wydziale Malarstwa tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych w 1950 roku otrzymał dyplom. Należał do Grupy Samokształceniowej kierowanej przez Andrzeja Wróblewskiego (m.in. z Andrzejem Wajdą, Janem Tarasinem czy Walerianem Borowczykiem).

W 1956 roku Strumiłło przeprowadził się do Warszawy i rozpoczął współpracę z Polską Izbą Handlową. Jako projektant pawilonów wystawienniczych dużo podróżował po Europie i krajach Dalekiego Wschodu. W latach 1977-1980 pracował jako profesor na krakowskiej ASP. Był jednym z inicjatorów, a od 1977 roku także organizatorem, interdyscyplinarnych spotkań „Sztuka i środowisko” w Wigrach oraz Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Integrart”. W latach 1982-84 pracował w Nowym Jorku na stanowisku kierownika pracowni graficznej przy sekretariacie ONZ. W 1984 wrócił do Polski i osiedlił się w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą, gdzie rozwijał swoją twórczość i udzielał się w życiu kulturalnym Suwalszczyzny. W 2008 roku w Suwałkach otworzono galerię Andrzeja Strumiłły.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Zobacz też