NR 22/2023

„Aporia. Miasto jest miastem” Aleksandry Wasilkowskiej i Krzysztofa Garbaczewskiego

Materiał pochodzi z aplikacji „Aporia. Miasto jest miastem”, Aleksandra Wasilkowska i Krzysztof Garbaczewski
„Aporia. Miasto jest miastem” Aleksandry Wasilkowskiej i Krzysztofa Garbaczewskiego
Materiał pochodzi z aplikacji „Aporia. Miasto jest miastem”, Aleksandra Wasilkowska i Krzysztof Garbaczewski

Od początku listopada na stronie Muzeum Pana Tadeusza można zapoznać się z pracą Aleksandry Wasilkowskiej i Krzysztofa Garbaczewskiego Aporia. Miasto jest miastem, zrealizowanego w ramach projektu „Ręce do góry!” Bunt w kinie krajów V4. Aporia prezentowana na stronie muzeum jest kolejną odsłoną projektu APORIA. MIASTO JEST MIASTEM, którego premiera odbyła się na 14. Praskim Quadriennale – Prague Quadrennial of Performance Design and Space.

Aporia składa się z dwóch budynków-miast będących dla siebie równoległymi rzeczywistościami. Każdy z budynków jest hybrydą, współistnieniem wielu funkcji i przestrzeni naraz. Te przestrzenie są interfejsem i emanacją kolektywnych pragnień, a Ty możesz ją współtworzyć, dodając własną twórczość: https://hubs.mozilla.com/scenes/d7bWNaf

O swoim projekcie Aleksandra Wasilkowska i Krzysztof Garbaczewski piszą:

„Wyobraźmy sobie dwa miasta, w których mieszkańcy żyją w równoległych rzeczywistościach. Ulice są podwojone, wzdłuż fasad pojawia się wiele skrzyżowań, dając w ten sposób rozległy widok na podwójne miasto. Każdy budynek jest hybrydą; dwie funkcje i dwie przestrzenie współistnieją jednocześnie. W ramach jednego budynku można być w domu lub w grobowcu, na bazarze lub w pałacu, można zdecydować, jak być w obu miejscach jednocześnie. Podczas pobytu w świątyni można znaleźć się w publicznej toalecie, będąc w oranżerii można też znaleźć się na wysypisku śmieci. Tkanina miejska jest bezpośrednią emanacją podzielonego państwa. Każda funkcja jest cieniem innej funkcji. Przeplatające się formy architektoniczne tworzą hybrydowe i dalekosiężne miasto pełne paradoksów i niezbadanych ścieżek. Społeczność powstaje z pogłosek i rytualnej wymiany kodów. Architektura podwójnych cieni jest całkowitym spełnieniem Utopii, gdzie miasta ulegają niekończącej się hybrydyzacji i ekspansji. Z tego wyłaniającego się porządku odsłania się scenariusz Twojego doświadczenia. Każda z przestrzeni jest interfejsem i emanacją kolektywnych pragnień, a Ty możesz ją współtworzyć”.

Materiał pochodzi z aplikacji „Aporia. Miasto jest miastem”, Aleksandra Wasilkowska i Krzysztof Garbaczewski
Materiał pochodzi z aplikacji „Aporia. Miasto jest miastem”, Aleksandra Wasilkowska i Krzysztof Garbaczewski

Aporii towarzyszy cykl dyskusji publicznych poświęconych prekaryjnym uwarunkowaniom społecznym, ekologicznym i politycznym dzisiejszej wspólnoty oraz działań w polu kultury.

Cztery spotkania z interesującymi kuratorkami i kuratorami pochodzącymi z krajów Grupy Wyszehradzkiej, którzy działają w regionie i poza nim dostępne są na stronie muzeum. Gośćmi byli: Borbála Soós, Laura Amann, Sebastian Cichocki, a 1 grudnia Post Brothers poprozmawia z Marią Hlavajovą. W rozmowie z kuratorem opowiadają oni o swoich najnowszych projektach i planach zawodowych na najbliższą przyszłość w kontekście sfery publicznej ulegającej obecnie przemianom pod wpływem kryzysów politycznych, epidemicznych i ekologicznych. Koncentrują się na roli, jaką sztuki wizualne odgrywają w zmianie wyobrażeń o sposobach stawiania oporu, udzielania wzajemnego wsparcia i funkcjonowania wspólnoty w coraz bardziej niebezpiecznych czasach.

Natomiast 8 grudnia Muzeum Pana Tadeusza zaprezentuje spotkanie, podczas którego Aleksandra Wasilkowska i Krzysztof Garbaczewski w rozmowie z Marcinem Hamkałą opowiedzą o projekcie Aporia. Miasto jest miastem.

https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/aporia-miasto-jest-miastem/

Nawrot, Wójtowicz, Wasilkowska, Garbaczewski

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka