NR 22/2023
08.12.2020

„Hommage à Józef Chrobak – wokół pamięci Grupy Krakowskiej” w Galerii Piekary

Bogusław Szwacz, „Kompozycja”, 1948
„Hommage à Józef Chrobak – wokół pamięci Grupy Krakowskiej” w Galerii Piekary
Bogusław Szwacz, „Kompozycja”, 1948

Fundacja 9/11 Art Space oraz Galeria Piekary zapraszają na wystawę upamiętniająca działalność zmarłego w 2015 roku Józefa Chrobaka ‒ kuratora i badacza sztuki, wybitnego znawcy twórczości Tadeusza Kantora oraz Grupy Krakowskiej, współzałożyciela Galerii PI, a w latach 80. dyrektora legendarnej Galerii Krzysztofory w Krakowie. Ekspozycja przypomina o działalności wystawienniczej, archiwistycznej i wydawniczej jednego z ważniejszych badaczy i promotorów polskiej sztuki nowoczesnej. Ważnym uzupełnieniem projektu są archiwalia.

Józef Chrobak urodził się w 1948, a zmarł w 2015 roku. Przez całe życie związany był z Krakowem i jego środowiskiem artystycznym. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1972 wraz z Marią Anną Potocką założył działającą do 1980 roku Galerię PI – pierwszą prywatną instytucję kultury w Polsce. W 1974 utworzył z kolei Galerię Pawilon w Nowej Hucie – już wtedy zajął się organizowaniem wystaw Grupy Krakowskiej. Od 1989 roku piastował stanowisko dyrektora legendarnej Galerii Krzysztofory, gdzie tym mocniej związał się z Grupą Krakowską i Teatrem Cricot 2 Tadeusza Kantora. W tym czasie odbyło się nie tylko mnóstwo wystaw, ale wiele ważnych spotkań i dyskusji dotyczących ówczesnych zjawisk artystycznych.

Chrobak współpracował również z Galerią Starmach, gdzie od końca lat 80. realizował liczne wystawy. To właśnie tam, w roku 1998 wraz z Markiem Świcą był współkuratorem najważniejszej ekspozycji ukazującej kierunki i tendencje w sztuce drugiej połowy l. 40. Wystawie tej, zatytułowanej I Wystawa Sztuki Nowoczesnej. Pięćdziesiąt lat później, towarzyszyła wyczerpująca publikacja redagowana przez obu kuratorów. Było to jedyne w tym czasie opracowanie ważnych wydarzeń kulturalnych XX wieku oparte na rzetelnych badaniach i studiach, mające za zadanie rozwiać legendy i mity otaczające I Wystawę Sztuki Nowoczesnej otwartą 19 grudnia 1948 roku w krakowskim Pałacu Sztuki, która została przedwcześnie zamknięta przez władze. Publikacja zawierała materiały archiwalne, zdjęcia prac, eseje, a także przedrukowany katalog wystawy z końca lat 40.

Od 2000 roku Józef Chrobak bardzo aktywnie działał jako jeden z głównych kuratorów w Cricotece, wywierając ogromny wpływ na młodszych teatrologów i historyków sztuki. W imieniu Cricoteki był organizatorem m.in. wystawy Tadeusza Kantora we florenckim Palazzo Pitti, KUMU Muzeum w Tallinie, a także Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie. Pracował jako kurator przy wystawach Władysława Hasiora czy Krzysztofa Niemczyka, był również odpowiedzialny za wspólną ekspozycję prac Josepha Beuys’a oraz Tadeusza Kantora w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Leopold Lewicki, „Pogrzeb robotnika”, 1932
Henryk Wiciński, „Postać leżąca”, 1934-1935
„Hommage à Józef Chrobak – wokół pamięci Grupy Krakowskiej”, widok wystawy
„Hommage à Józef Chrobak – wokół pamięci Grupy Krakowskiej”, widok wystawy
„Hommage à Józef Chrobak – wokół pamięci Grupy Krakowskiej”, widok wystawy
„Hommage à Józef Chrobak – wokół pamięci Grupy Krakowskiej”, widok wystawy

Współpraca z poznańską Galerią Piekary zaowocowała projektami wystawienniczymi i publikacjami poświęconymi twórczości Henryka Wycińskiego, Jonasza Sterna, Bogusława Szwacza oraz Marka Włodarskiego.

Na wystawie zaprezentowane są prace artystów, których twórczość promował i badał Józef Chrobak, m.in. Tadeusza Kantora, Henryka Wicińskiego, Bogusława Szwacza, Jonasza Sterna, Marka Włodarskiego, Jadwigi Maziarskiej czy Marii Jaremy. Prace ukazują szerokie spektrum środków formalnych i technik, jakimi posługiwali się artyści. Wystawa uwidacznia znaczenia twórczości artystów w bogatym kontekście polskiej sztuki. Na ekspozycji zobaczyć można m.in. szalenie ciekawe i inspirujące szkice projektów rzeźb, jak i kostiumów oraz scenografii teatralnych dla krakowskiego teatru Cricot wykonane przez Henryka Wicińskiego, metaforyczne prace Tadeusza Kantora z końca lat 40. XX wieku, powstałe zaraz po powrocie z Paryża, kolaże Jonasza Sterna czy fotografie Marka Piaseckiego oraz Andrzeja Pawłowskiego.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Artystka / ArtystaAleksander Blonder
, Tadeusz Brzozowski, 
Maria Jarema, 
Tadeusz Kantor, 
Janina Kraupe-Świderska, 
Jerzy Kujawski, 
Leopold Lewicki, 
Adam Marczyński, 
Jadwiga Maziarska, 
Jerzy Nowosielski, 
Stanisław Osostowicz, 
Andrzej Pawłowski
, Marek Piasecki, 
Erna Rosenstein, 
Jerzy Skarżyński, 
Bolesław Stawiński
, Jonasz Stern, 
Bogusław Szwacz, 
Teresa Tyszkiewicz, 
Henryk Wiciński, 
Marek Włodarski
WystawaHommage à Józef Chrobak – wokół pamięci Grupy Krakowskiej
MiejsceGaleria Piekary, Poznań
Czas trwania20.11–23.12.2020
Fotografiedzięki uprzejmości Galerii Piekary
Strona internetowagaleria-piekary.com.pl
Indeks

Zobacz też