NR 22/2023
09.05.2013

Dorota Nieznalska w Instytucie Sztuki Wyspa

Dorota Nieznalska w Instytucie Sztuki Wyspa

Suur-Suomi / Wielka-Finlandia to praca zgłębiająca temat przemocy w kontekście fińskiej Wojny Domowej (Suomen Sisällissota) z 1918 roku. Traumatyczne przeżycia obu stron konfliktu przez lata kształtowały fińską tożsamość narodową i wpływały na ikonograficzny oraz symboliczny wymiar sztuki komemoratywnej, upamiętniającej zwycięstwo konserwatystów (Białej Gwardii) nad socjalnymi demokratami (Czerwoną Gwardią).

Poprzez analizę wybranych zagadnień Suomen Sisällissota m.in. terroru Białych i Czerwonych, postaci bohatera narodowego Carla Gustafa Mannerheima oraz jego „Przysięgi na Miecz” (Miekkavalapuhe) z 23.02.1918 roku, czy idei Wielkiej Finlandii, Dorota Nieznalska interpretuje wątki współczesne, skupiając się na analizie pomników heroicznych powstałych krótko po zakończeniu działań militarnych w latach 1920 – 1934: monumenty z Lempäälä, Lahti, Kokkola, Oulu, Joensuu.

Tłem dla powstania instalacji jest miasto Tampere, odgrywające szczególną rolę podczas Wojny Domowej. To właśnie tam znajduje się jeden z „pomników zwycięstwa” (Vapaudenpatsas) który poprzez swoją symboliczną treść i polityczny wydźwięk wzbudził podczas jego odsłonięcia największe kontrowersje.

Powrót ideologii nacjonalistycznych do sporów politycznych współczesnej Europy wywołuje pytania o sposoby konstruowania ikonografii narodowej oraz eksploatację słów, wizerunków i symboli w nowym kontekście geopolitycznym.
Autorski projekt Nieznalskiej jest pracą krytyczną. Instalacja składa się z dwóch obiektów rzeźbiarskich oraz światła i dźwięku. Zaprezentowany zostanie również krótki film zawierający fotografie oraz materiały archiwalne zgromadzone podczas jej pobytu w Helsinkach.

Suur-Suomi2013-2 WMV HD 720 25p 003

Suur-Suomi2013-2 WMV HD 720 25p 016

obiekt_1

obiekt1

obiekt-1

obiekt1+2

obiekt2

suur-suomi_wielka_finlandia_zoom

Dorota Nieznalska, Suur-Suomi / Wielka-Finlandia, 2012/13, instalacja multimedialna-obiekty rzeźbiarskie, dźwięk, światło, wideo

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Artystka / ArtystaDorota Nieznalska
MiejsceInstytut Sztuki Wyspa, Gdańsk
Czas trwania27.04-30.06.2013
FotografieRadosław Orzeł
Strona internetowawww.wyspa.art.pl/
Indeks

Zobacz też