NR 22/2023
20.11.2018

„Black Noise” Dawida Czycza w Galerii Sztuki Wozownia

Dawid Czycz, „Black Noise”, widok wystawy
„Black Noise” Dawida Czycza w Galerii Sztuki Wozownia
Dawid Czycz, „Black Noise”, widok wystawy

Black Noise to projekt powstały z potrzeby przepracowania tematu przemijania, w równy sposób dotyczącego ulotnej w swym charakterze materii, jak i idei, które na przestrzeni czasu zmieniają się, ewoluują, a w końcu odchodzą w zapomnienie.

Prezentowana w Wozowni wystawa składa się z obrazów, przestrzennej martwej natury oraz instalacji dźwiękowej, które budują wspólny, jednolity przekaz. Czynnikiem spajającym jest wszechobecna czerń wywołująca wrażenie zanikania poszczególnych elementów pracy, rozmywania się i zatapiania w mrok.

Black Noise silnie nawiązuje do popularnego w sztuce dawnej nurtu malarstwa wanitatywnego, operującego motywami, które w metaforyczny sposób odnoszą się do upływu czasu, nietrwałości i przemijalności życia oraz przypominają człowiekowi o jego śmiertelności. W wanitatywnych kompozycjach często odnajdziemy przedstawienia czaszek, więdnących roślin czy zegarów. Popularne były także wizerunki instrumentów muzycznych i nut, bowiem wszystko, co wiązało się z muzyką, która umiera już w momencie swojego powstawania, akcentowało ulotność i przemijalność. Czycz rozmywa kontury przedstawianych przez siebie przedmiotów, jakby były niewyraźnym wspomnieniem czegoś, co kiedyś istniało, lecz popadło w niebyt. Artysta nie traktuje też poszczególnych obrazów jak samodzielnych, oddzielnych prac – myśli o nich jako o pewnej całości, której swobodny układ aranżacyjny sygnalizuje stan porzucenia i zapomnienia.

Kolejnym ważnym punktem odniesienia dla projektu Black Noise jest martwa natura – również barokowa w swej formie i symbolice. Z oddali ta animalistyczno-floralna kompozycja przypomina czarną, nieokreśloną masę o zlewających się kształtach. Jednak przy bliższym kontakcie można wyróżnić w niej sylwetki poszczególnych zwierząt, których ugruntowana w historii sztuki symbolika wpływa na interpretację całej instalacji. Dziczyzna – pojawiająca się często w XVII-wiecznym malarstwie – sygnalizuje obfitość i luksus, ale także znikomość doczesnego życia. Rozkwitające kwiaty oznaczają witalność i siłę życia, więdnące – przemijanie, cięte zaś – śmierć. Jak podkreśla Czycz: „Flora i fauna występujące w mojej instalacji nie są jednoznacznie ukazane jako martwe. Zależało mi na zbudowaniu kompozycji, która znajduje się na pograniczu życia i śmierci”. Obecne w instalacji bezpośrednie cytaty z barokowego malarstwa mają koncentrować uwagę widza na ulotnym charakterze sztuki, która w swej istocie jest mieszanką materii i idei.

Tytuł Black Noise nawiązuje do zjawiska akustycznego – szumu emitowanego przez obiekt, który w swojej warstwie wizualnej przypomina czarny, monochromatyczny, abstrakcyjny obraz. Dźwięk ten nadaje całej ekspozycji nieco metafizyczny charakter, a podczas dłuższego odbioru może być uciążliwy i trudny do zniesienia. Jest on także czynnikiem, który pozwala przenieść temat przemijania w wymiar, który mimowolnie wypełnia przestrzeń pomiędzy poszczególnymi przedmiotami.

Dawid Czycz, „Black Noise”, widok wystawy
Dawid Czycz, „Black Noise”, widok wystawy
Dawid Czycz, „Black Noise”, widok wystawy
Dawid Czycz, „Black Noise”, widok wystawy
Dawid Czycz, „Black Noise”, widok wystawy
Dawid Czycz, „Black Noise”, widok wystawy
Dawid Czycz, „Black Noise”, widok wystawy
Dawid Czycz, „Black Noise”, widok wystawy

Dawid Czycz – urodzony w Krakowie w 1986 r. W latach 2002–2006 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Czapskiego w Krakowie. W latach 2006–2011 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych  w Krakowie. Współpracował z galerią Zderzak. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych m.in.: Nie do patrzenia w galerii Arttrakt, Woodland w galerii Zderzak, 5200 litrów w PSW Fundation, Ciała stałe oraz O wadach w galerii Zderzak. Brał również udział w licznych wystawach zbiorowych  w kraju i za granicą. Obecnie mieszka oraz tworzy w Krakowie.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Artystka / ArtystaDawid Czycz
WystawaBlack Noise
MiejsceGaleria Sztuki Wozownia, Toruń
Czas trwania9.11–28.11.2018
FotografieKazimierz Napiórkowski
Strona internetowawozownia.pl
Indeks

Zobacz też