„obrazy I obiekty” Marcina Chomickiego w Galerii Szewska 16 w Poznaniu
Wystawa zestawia dwa obszary działalności twórczej Marcina Chomickiego. W tym spotkaniu obrazy i obiekty przeglądają się w sobie, przenikają, wchodzą w dialog, szukając punktów stycznych.
obrazy
Malarstwo Marcina Chomickiego ma swoje żródło w kulturze wizualnej lat 80-tych i 90-tych oraz początków sztuki cyfrowej. Artysta należy do pokolenia transformacji, które doświadczyło gwałtownego przejścia z przestrzeni braku do przestrzeni nadmiaru. Jego obrazy stanowią przykład osobistego op-artu. Formy, które pojawiają się na nich, zwykle wywodzą się z rzeczywistości, często jednak w bezpośrednim odbiorze są znacznie bliższe abstrakcji.
Marcin Chomicki buduje przestrzeń w obrazie za pomocą ręcznie malowanych gradientów, wystawiając na próbę percepcję widza. Gradient jest dla niego najdoskonalszą formą przedstawienia światłocienia. Obrazy są wynikiem intensywnego procesu malarskiego, swoistego połączenia mechaniczności i medytacji. Dążeniem do doskonałości i jednocześnie niemożnością jej osiągnięcia. Gradienty wykonane ręcznie nigdy nie są tak doskonałe jak wygenerowane komputerowo, subtelne różnice między nimi stanowią o ich unikalnej formie.
obiekty
Marcin Chomicki traktuje swoje rzeźby-obiekty jako rozrastające się komórki organizmu, które mogą zmieniać przestrzeń miejską. Zachowują się one jak autonomiczne, samowystarczalne byty gotowe ewoluować w bardziej złożone, ekspansywne struktury.
Rzeźby z cyklu „Cząstki elementarne” są formami wyjściowymi, które mogą zostać użyte do stworzenia małej architektury modularnej dla przestrzeni miejskiej. Artysta nawiązuje w swojej koncepcji do idei integracji sztuk — procesu łączenia w jednej formie rzeźby, architektury, malarstwa i założeń przestrzennych. Utylitarne rzeźby mają zmieniać zastaną przestrzeń, wydobywając jej walory oraz inicjując proces integracji mieszkańców. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera fakt modułowości obiektów. Otwiera to nieskończone możliwości przekształcania i dostosowywania przestrzeni do potrzeb użytkowników. Istotnym elementem jest udział roślin jako żywego materiału rzeźbiarskiego.
Inspiracją dla rzeźb są między innymi obiekty małej architektury napotkane w przestrzeni miejskiej, będące poddanymi entropii powidokami modernistycznej wizji miasta. Artysta od 20 lat tworzy „Archiwum Transformacji” – archiwum zdjęć dokumentujących zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej Warszawy i okolic .
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Marcin Chomicki
- Wystawa
- obrazy I obiekty
- Miejsce
- galeria Szewska 16 w Poznaniu
- Czas trwania
- 4.11 – 22.11.2022
- Osoba kuratorska
- Paweł Flieger, Jakub Malinowski
- Fotografie
- Marcin Chomicki
- Strona internetowa
- uap.edu.pl/2022/11/62510/