NAJCIEKAWSZE WYSTAWY JESIENI 2015
Magdalena Starska, Wszystko czuwa
26 września 2015 – 14 listopada 2015
CSW Kronika
Zmęczonym nadmiarem pracy i tempem codziennych wydarzeń polecamy zbliżającą się wystawę Magdaleny Starskiej Wszystko czuwa, która ma być odpowiedzią na natłok informacji, presji jakiej jesteśmy poddawani i pędu w jakim funkcjonujemy. Gości wystawy artystka zaprosi do wyciszenia i relaksu w przestrzeni nic-nie-robienia – strefy odpoczynku przez którą można dostać się do sfery pracy. W tym wypadku jest to fizyczna czynność heblowania, czyli aktywność oparta na powtarzaniu określonych ruchów pomagających osiągnąć stan wysokiej koncentracji. Wernisaż w sobotę 26 września.
Izabella Gustowska
2 października – 15 listopada 2015
Wojciech Fangor, Malarstwo
8 października – 8 listopada 2015
Dorota Nieznalska, Przeszłość, która nie chce pamiętać
19 listopada 2015 – 3 stycznia 2016
Państwowa Galeria Sztuki
Ten kto nie załapał się na wypoczynek nad morzem, na jesień będzie miał kilka okazji, żeby to nadrobić. PGS Sopot po głośniej wystawie Roberta Kuśmirowskiego nie spoczywa na laurach i już szykuje nowe wystawy klasyków polskiej sztuki współczesnej – zaczyna od obszernej wystawy Izabeli Gustowskiej i Wojciecha Fangora, a w listopadzie otworzy wystawę Doroty Nieznalskiej. Na pewno warto sprawdzić, w którym kierunku rozwija się obecnie sztuka Nieznalskiej i jakie problemy nurtują tę niezwykłą, a zarazem bardzo zaangażowaną w realia polityczne artystkę.
Nowa sztuka dla nowego społeczeństwa
25 września – 30 listopada 2015
Vlado Martek, Granice języka
25 września –16 listopada 2015
PUNXDEFECTUOZOZ: Dr Lakra i Laureana Toledo
9 października – 23 listopada 2015
Muzeum Współczesne Wrocław
W nowym sezonie Muzeum Współczesne Wrocław będzie kontynuować swoją misję upowszechniania dorobku sztuki awangardowej drugiej połowy XX wieku i ponownie skupi się na scenie środkowo-europejskiej. Już 25 września rozpocznie się tam wystawa Nowa sztuka dla nowego społeczeństwa, prezentująca działalność Galerii Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu, uznawanej za przodującą i najbardziej otwartą instytucję promującą sztukę w dawnej Jugosławii. To właśnie ta galeria jest odpowiedzialna za m.in. wydawanie pism „BIT international” i „SPOT”, dziś uznawanych za legendarne. Obecnie galeria funkcjonuje jako Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu (MSU), a wystawa w MWW jest zapowiedzią rozpoczęcia współpracy pomiędzy tymi dwoma instytucjami. Drugą wystawą rozpoczynającą się w tym czasie będzie pokaz chorwackiego artysty Vlado Marteka, działającego na granicy poezji i sztuk wizualnych.
42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015”
27 listopada 2015 – 17 stycznia 2016
Galeria Bielska BWA
Z oceną konkursów artystycznych można mieć problem, ponieważ nie zawsze jest jasne, do jakiego stopnia faktycznie potrafią one wyłowić ciekawe osobowości twórcze. Laureatką poprzedniej edycji Bielskiej Jesieni została Ewa Juszkiewicz, której twórczości przyjrzymy się już wkrótce w „Szumie”. Tymczasem pozostaje nam czekać na otwarcie nowej wystawy i ogłoszenie nazwisk tegorocznych laureatów. Start 27 listopada.
Wyspa 3.0. Mapa i terytorium
9 października – 15 grudnia 2015
Instytut Sztuki Wyspa
W tym roku przypada 30-ta rocznica działalności Wyspy – niezwykłej instytucji, która na przestrzeni tych lat wielokrotnie zmieniała swoje oblicza i siedziby. Nazwa Wyspy pochodzi od Wyspy Spirzchów, miejsca zaanektowanego niegdyś przez artystów związanych z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W późniejszych latach Wyspa funkcjonowała w Otwartym Atelier i budynku dawnej łaźni miejskiej, Galerii Wyspa na ul. Chlebnickiej, aż przeniosła się na tereny dawnej Stoczni Gdańskiej, na których powstała Modelarnia i Instytut Sztuki Wyspa. Wystawa Wyspa 3.0 będzie podsumowywać intensywną działalność i burzliwą historię Wyspy, stawiając zarazem pytania o jej przyszłość i możliwości funkcjonowania w Gdańsku.
Igor Makarewicz, Muzeum Borisowa
18 września – 18 października 2015
Atlas Sztuki
Atlas Sztuki jak zwykle kusi gości ciekawymi propozycjami wystawienniczymi. Będąc w Łodzi nie zapomnijcie wpaść tam na wystawę Igora Makarewicza, klasyka moskiewskiego konceptualizmu, określanego jako romantyczny, marzycielski i psychoanalityczny wariant międzynarodowej sztuki konceptualnej lat 60.-70. W Atlasie Sztuki zaprezentuje on kontynuację swojego długterminowego projektu Homo lignum (1996-). Jego głównym bohaterem jest Mikołaj Iwanowicz Borisow, człowiek owładnięty pragnieniem, by zamienić się w drzewo. „Muzeum Borisowa” to wielowątkowa instalacja, oparta na tekście dziennika pisanego przez bohatera, który nawiązuje do Historii oka Georges’a Bataille’a.
Assaf Gruber. Bezimienność nocy
2 października – 29 listopada 2015
Wszyscy ludzie będą siostrami
23 października 2015
Muzeum Sztuki w Łodzi
Od października w Muzeum Sztuki w Łodzi zagoszczą dwie wystawy. Pierwsza będzie pokazem prac wideo Assafa Grubera, które złożą się na półfikcyjną opowieść o trójce bohaterów, dopełnioną rzeźbami i obiektami prezentowanymi w galerii. W tej tetralogii artysta skupia się na takich problemach jak społeczne uznanie, przynależność do wspólnoty, zmiana społeczna i prawo do powrotu. Druga wystawa, rozpoczynającą się w drugiej połowie października, będzie z kolei poświęcona ekonomicznej opresji wobec kobiet, a punktem wyjścia wystawy będą historie pracownic z przemysłu włókniarskiego, prężnie funkcjonującym niegdyś w Łodzi.
Jarosław Kozłowski. Doznania rzeczywistości, praktyki konceptualne 1965–1980
17 października 2015–3 stycznia 2016
CSW Znaki Czasu
Pierwsza połowa 2015 roku w Toruniu minęła w cieniu solidnej wystawy Gustava Metzgera, a jesień będzie okazją do głębszego poznania dorobku Jarosława Kozłowskiego, jednego z głównych przedstawicieli konceptualizmu w Polsce, długoletniego pedagoga poznańskiej ASP i założyciela Galerii Akumulatory 2. Wystawa będzie koncentrować się na wczesnym etapie jego twórczości, najprawdopodobniej więc zobaczymy na niej eksperymenty lingwistyczne Kozłowskiego, wyrażające się w takich pracach jak Rysunki modalne, Ćwiczenia z semiotyki, Metafizyka czy Fizyka, Yka. Na więcej szczegółów trzeba jednak jeszcze poczekać.
Beuys, Kantor & Demarco
16 października 2015 – 17 stycznia 2016
Artyści z Krakowa. Generacja 1980-1990
16 października 2015 –27 marca 2016
Csaba Nemes, Gdy polityka wchodzi w codzienność
16 października 2015 – 27 marca 2016
Figury niemożliwe
16 października 2015–17 stycznia 2016
Młode malarstwo z Linzu
16 października 2015–10 stycznia 2016
Poezja i fotografia – projekt „Blue Pueblo”
16 października 2015–17 stycznia 2016
MOCAK
Jesienne otwarcia w MOCAKu przypadają na połowę października, i choć daniem głównym tego sezonu ma być wystawa malarza Csaby Nemesa, nam wydaje się, że najciekawiej szykuje się tym razem skromniejszy pokaz Beuys, Kantor & Demarco, na którym zarysowana zostanie współpraca trzech znaczących postaci powojennej sztuki europejskiej. Joseph Beuys i Tadeusz Kantor zapewne by się nie poznali, gdyby nie Richard Demarco. Jest to szkocki artysta, promotor sztuki i założyciel Travese Theatre oraz Richard Demarco Gallery – zorientowanej m.in. na sztukę Europy Centralnej i Wschodniej. Wśród zapraszanych przez Demarco do Edynburga artystów był Tadeusz Kantor i teatr Cricot2, i to dzięki jego inicjatywie Kantor rozpoczął współpracę z Beuysem w ramach spektaklu Śliczne i szkaradne. Oprócz tego ciekawie zapowiada się wystawa Artyści z Krakowa, prezentują nową generację artystów z tego miasta. Słyszeliśmy już wiele plotek na temat prowadzonego przez kuratorki wystawy riserczu, czekamy więc z niecierpliwością na jego rezultaty. Na jesień goście MOCAKu będą mogli oglądać także wystawę młodego malarstwa z Linzu, wenecki projekt Jakuba Woynarowskiego i Instytutu Architektury oraz wystawę Wojciecha Wilczyka, której towarzyszy poemat Grzegorza Wróblewskiego Blue Pueblo.
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Litewska opowieść
16 października 2015 – 31 stycznia 2016
Międzynarodowe Centrum Kultury
Od 16 października publiczność krakowskiego MCK będzie mogła zapoznać się z twórczością Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, wybitnego artysty działającego na przełomie XIX i XX wieku. Čiurlionis był artystą wszechstronnym, poruszającym się swobodnie pomiędzy muzyką, malarstwem, grafiką i poezją. Określany jest jako artysta-wizjoner, którego twórczość wykraczała poza ramy przyjęte reguły malarstwa – sięgał do symbolizmu i ekspresjonizmu, dostrzec też można w jego pracach początków poszukiwań abstrakcyjnych.
Zaraz po wojnie
3 października 2015 – 10 stycznia 2016
Jan Dziaczkowski, 10 miejsc, które warto odwiedzić
16 października – 22 listopada 2015
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Ciesząca się dużą popularnością publikacja Marcina Zaremby Wielka trwoga doczekała się w końcu swojego wystawienniczego odpowiednika. 3 października w Zachęcie rozpocznie się wystawa Zaraz po wojnie, analizująca sztukę polską powstającą w latach 1944-1948. Wystawa dobrze się zapowiada, tym bardziej, że powojenne realia będą przedstawianie także przez film, architekturę i wzornictwo. Kluczowymi tematami wystawy będzie powiązanie sztuki i polityki, rola sztuki w propagandzie służącej legitymizacji nowej władzy i nowych granic oraz problem odbudowy kraju ze zniszczeń. Kolejną ważnym wydarzeniem szykującym się w Zachęcie będzie wystawa wybitnego kolażysty i ilustratora Jana Dziaczkowskiego.
Zbigniew Libera, To nie moja wina, że otarła się o mnie ta rzeźba
22 listopada 2015 – marzec 2016
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego
Zbigniew Libera ostatnio błyszczy na salonach jako reżyser Walsera, ale niewykluczone, że lepiej sprawdza się jako kurator (pamiętając o niezwykle udanej wystawie Kurator Libera: Artysta w czasach beznadziei we wrocławskim BWA). Jak wieść gminna niesie, na jesień autor Lego spróbuje dokonać eksperymentu ze zbiorami Królikarni. Na szczegóły tego działania będziemy musieli jeszcze poczekać, ale warto mieć to wydarzenie na uwadze.
Zofia Rydet. Zapis 1978-1990
25 września 2015 – 10 stycznia 2016
Július Koller ?
25 września 2015 – 10 stycznia 2016
Szczęśliwe przypadki cybernetyki. Dokumentacja
25 września – 31 października 2015
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
„Dom jest (…) odbiciem społeczeństwa, cywilizacji i kultury, w której powstał, nie ma dwóch podobnych ludzi ani dwóch podobnych domów” – mówiła Zofia Rydet, opowiadając o swoim projekcie Zapis socjologiczny. Tej nestorki polskiej fotografii nie trzeba przedstawiać, a jej Zapis socjologiczny, tworzony w latach 1978-1990 stanowi wyjątkowe świadectwo codziennego życia Polaków. Już 25 września będziemy mogli obejrzeć szczególną wystawę prac Rydet – bazującą na wskazówkach z jej notatników i prywatnej korespondencji, a zarazem uzupełnioną o uwspółcześnione wersje jej zdjęć. Tego samego wieczora w MSNie rozpoczną się także dwie inne wystawy – Júliusa Kollera ? i Szczęśliwe przypadki cybernetyki. Dokumentacja. Julius Koller to legendarny słowacki artysta, konceptualista i kontestator, którego dorobek został odkryty w latach 90. XX wieku. Dodatkową atrakcją wystawy jest jej aranżacja, wykonana przez Josefa Daberniga, która odnosi się zarówno do artystycznego słownika Kollera, co i architektury pawilonu Emilia. Szczęśliwe przypadki cybernetyki to z kolei prezentacja archiwaliów przełomowej wystawy Cybernetic Serendipity, przygotowanej przez Jasię Reichardt w Institute of Contemporary Arts w Londynie w 1968 roku. No i oczywiście, będzie jeszcze Warszawa w Budowie, tym razem odbywająca się pod hasłem Spór o odbudowę (start 10 października).
Lektury
28 września – 30 października 2015
Galeria Salon Akademii
Ostatnio wiele mówi się o „Mirosławach”, czyli studentach uczęszczających do pracowni Mirosława Bałki, ale stara dobra Kowalnia jednak nie zostaje w tyle. 28 września w Salonie Akademii rozpocznie się wystawa Lektury, przygotowana wspólnie przez Grzegorza Kowalskiego, Artura Żmijewskiego i studentów. Czyżby szykowało się kolejne natarcie Formy Otwartej? Zobaczymy już wkrótce.
Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej
3 września – 15 października 2015
Muzeum Narodowe w Warszawie
Relaks nad jeziorem i kontemplacja sztuki nowoczesnej, czy to się da połączyć? Niektórzy wierzyli, że tak, i w ten sposób powstała koncepcja projektu zbudowania filii Muzeum Narodowego nad Zalewem Zegrzyńskim. Było to na początku lat 70., a pomysłodawcy projektu – Marian Bogusz i Jerzy Olkiewicz – zakładali, że główną siedzibę MN i jego filę połączy specjalna trasa, na której staną prace współczesnych artystów, takich jak Zbigniew Dłubak, Stefan Gierowski i Rajmund Ziemski. 44 lata po wystawie prezentującej projekt tego utopijnego wydarzenia, Muzeum postanowił odkurzyć jego archiwa oraz zaprezentować ówczesne projekty w rozszerzonej rzeczywistości. Dodatkowo, ramach wystawy do współpracy zaproszono Katarzynę Przezwańską, która w niecce fontanny na dziedzińcu MN stworzyła efektowną instalację. Warto zobaczyć ją na żywo!
Przestrajanie. Leszek Knaflewski i audiosfera
24 września – 6 grudnia 2015
Kurz
4 września – 15 listopada 2015
CSW Zamek Ujazdowski
Leszek Knaflewski był nie tylko wyjątkowo uzdolnionym artystą, ale także wytrawnym pedagogiem, który wychował w stworzonej przez siebie Pracowni Audiosfery szereg interesujących artystów. 24 września w stołecznym CSW oddadzą mu oni hołd poprzez zestawienie i wejście w dialog z jego pracami. Na wystawie zobaczymy więc realizacje Wojciecha Bąkowskiego, Daniela Koniusza, Tomasza Koszewnika, Dominiki Olszowy, Franciszka Orłowskiego, Aleksandry Ska, Konrada Smoleńskiego, Marii Toboły, Honzy Zamojskiego. Do tego warto jeszcze raz wspomnieć o trwającej już wystawie Kurz, na której zobaczymy prace artystów z Belgii, Iranu, Kuwejtu, Libanu, Pakistanu, Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.