NA DOBRY POCZĄTEK: 4 – 10 maja 2015
HALKA/HAITI MAKING OF. Lada moment, 9 maja, rozpocznie się 56 Biennale w Wenecji. W Giardini, Arsenale i innych lokalizacjach biennale trwają pewnie ostatnie, gorączkowe przygotowania do poprzedzających ten dzień wernisaży. Inauguracja wystawy w Pawilonie Polonia już 6 maja, więc polska ekipa, odpowiedzialna za organizację wystawy Joanny Malinowskiej i C.T. Jaspera także ma za sobą pracowity weekend. Jesteście ciekawi jak wyglądała praca nad Halka/Haiti? Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy kilka zdjęć z Pawilonu Polonia, podglądających ekipę Zachęty i kuratorkę Magdalenę Moskalewicz przy pracy:
WROCŁAW W WENECJI. W tym roku na biennale weneckim nie tylko wystawa w Pawilonie Polonia będzie reklamować Polskę. Swoją własną wystawę przygotował sztab ESK Wrocław 2016. Poświęcona tematowi wywłaszczeń i migracji ludności po II wojnie światowej, wystawa Dispossession będzie prezentować prace artystów niemieckich, polskich i ukraińskich. Na wystawie zarysowana zostanie historyczna oś przesiedleń Lwów-Wrocław-Drezno. Kluczowa dla pokazu figura domu, przywoływana w wspomnieniach i współczesnych relacjach, zostanie tutaj pokazana jako rodzaj fantazmatu, balansującego pomiędzy istnieniem i nieobecnością. Wystawa otwiera się 8 maja i potrwa do 22 listopada. Przy okazji, wspominając o polskich akcentach w Wenecji, warto dodać, że 6 maja w weneckiej galerii Cateriny Tognon rozpocznie się wystawa Looking for Jesus Katarzyny Kozyry, która także stanowi część biennale.
NOWE OCZEKIWANIA. 8 maja rozpocznie się festiwal Poznań Design Days 2015. Program festiwalu prezentuje się bogato, poznaniaków czekają wystawy, pokazy filmów, spotkania, warsztaty i dyskusje poświęcone współczesnym funkcjom dizajnu i prospołecznym rozwiązaniom w projektowaniu. Podczas festiwalu będzie można zapoznać się z działaniami grupy projektowej CENTRALA, jak i wziąć udział w dyskusjach o rewaloryzacji placu Kolegiackiego czy przestrzeniach publicznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Planowane są także wystawy Zapytaj/Alternatywne scenariusze i Nowe oczekiwania w Galerii Arsenał. A to tylko część atrakcji! Organizatorem projektu jest Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
FINAŁ W MSNie. Konkurs Artystyczna Podróż Hestii rozwija się i zaczyna być coraz bardziej atrakcyjny. W tym roku jego finaliści zaprezentują swoje prace w Muzeum Sztuki Nowoczesnej na wystawie finałowej. Ogłoszenie wyników konkursu poprzedzi Weekend z młodą sztuką, podczas którego będzie można posłuchać muzyki (w sobotę zagra DJ Inne Zwierzę, w niedzielę Dancing Międzypokoleniowy), zakosztować potraw slowfoodowych i wziąć udział w warsztatach dla dzieci i dorosłych. A w poniedziałek, 11 maja o godz. 19 ogłoszenie wyników. W tym roku do finału zakwalifikowano 21 artystów i artystek, a w jury zasiedli: Sebastian Cichocki, Karen Gunderson, Jarosław Filiciński, Magdalena Kąkolewska, Joseph Santacreu, Michał Suchora, Paweł Sosnowski, Piotr Śliwicki, Bogna Świątkowska i Agnieszka Tarasiuk. Nagrody główne to miesięczne rezydencje w Nowym Jorku i Walencji.
SZTUKA PO MAJÓWCE. Po długim weekendzie powoli budzi się życie artystyczne w stolicy. Oprócz wystawy młodej sztuki w MSNie rozpocznie się w tym tygodniu kilka mniejszych wystaw. Ciekawie może być w Salonie Akademii, gdzie już dzisiaj o godzinie 18 zaczyna się wystawa Moda to słowo na P, zorganizowana przez Katedrę Mody. Na wystawie dojdzie do konfrontacji prac kilku artystów i artystek (Rafała Bujnowskiego, Ady Karczmarczyk, Pikaso, Pauliny Ołowskiej i Moniki Zawadzki) z pracami studentów i absolwentów Katedry Mody. Wyprawę na tę wystawę polecamy połączyć z odbywającym się równolegle wernisażem Sergeia Tcherepninia w Fundacji Galerii Foksal. W czwartek, 7 maja w CSW Zamek Ujazdowski rozpocznie się wystawa Trust Speakers Anny Marii Łuczak, a dwa dni później, 9 maja, w galerii Leto będzie można obejrzeć Łęgi Bianki Rolando. Wystawa jest efektem rytuałów oczyszczających złe miejsce, w którym niegdyś wieszano ludzi i spławiano kobiety oskarżane o czary. Tego samego dnia na Marszałkowskiej 83 rozpocznie się Umowa – wystawa przygotowaną przez członków stowarzyszenia Czyjeś Prace. Nie zapominamy oczywiście, że sztuka toczy się nie tylko w Warszawie: w tym tygodniu warto mieć jeszcze na uwadze wystawę Ułamki proste Sabriny Chou, która rozpocznie się w łódzkiej Pracowni Portretu 9 maja. Będzie to pierwsza odsłona wystawy zaplanowanej na trzyaktowe wydarzenie. Akt II zostanie zaprezentowany na jesień w Los Angeles.