NA DOBRY POCZĄTEK: 2015 rok w galeriach
Zapowiedzi, zapowiedzi… Zeszłotygodniową rubrykę „Na dobry początek” poświęciliśmy planom wystawienniczym polskich instytucji sztuki w 2015 roku. Obraz nadchodzącego roku w sztuce nie byłby jednak pełny bez dodania planów galerii prywatnych (i nie tylko), których z roku na rok w Polsce przybywa. Postanowiliśmy więc spytać galerzystów i galerzystek, jakich wystaw można się spodziewać w ich galeriach. Nie wszyscy odpowiedzieli, a niektórzy nawet nie chcieli zdradzić swoich planów, najwyraźniej chcąc później zaskoczyć publiczność (lub w panice nadal ustalając plan na najbliższy miesiąc). Przychodzi nam do głowy także myśl, że nie chcieli zdradzić ich nam (czy obrażanie się na prasę i brak rozpisanego programu to element słynnej profesjonalizacji warszawskiej sceny galeryjnej?). Część galerzystów mogła podać nam tylko informacje o najbliższej wystawie – dobre i to. Poniżej przedstawiamy Wam rezultaty naszej kwerendy.
Fundacja Arton, Warszawa
Jolanta Marcolla, Własny pokój
10 stycznia – 7 luty 2015
Nasz przegląd zaczynamy od Fundacji Arton, gdzie już w miniony piątek Marika Kuźmicz otworzyła wystawę Jolanty Marcolli, będącą pierwszym indywidualnym pokazem tej artystki od… 34 lat. Związana z wrocławskim środowiskiem Marcolla należała do grona założycieli Galerii Sztuki Aktualnej, a w historii sztuki zapisała się głównie jako konceptualistka, badająca właściwości medium wideo. Wystawa w Fundacji Arton ma na celu pokazanie mniej znanych zdjęć tej artystki, naznaczonych zdecydowanym rysem feministycznym.
Le Guern, Warszawa
Tomek Baran, #808080
otwarcie 23 stycznia 2015
Monochromatyczne, abstrakcyjne płótna krakowskiego malarza Tomka Barana są już w Warszawie dobrze znane – widzieliśmy je zarówno na wystawie Co widać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jak i w galerii Le Guern (reprezentującej artystę). Od ostatniej wystawy Barana w galerii minęło już kilka miesięcy, czas więc na prezentację nowych prac artysty, w których widoczne staje się dążenie do trójwymiarowości, jak i zabawy z samym medium malarskim. W niektórych pracach Baran porzuca płótno, często też stosuje niemalarskie narzędzia (np. emalię chlorokauczukową), niestrudzenie badając granice malarstwa i tkwiące w nim sprzeczności.
Lokal_30, Warszawa
Justyna Górowska, Dziewczyna, która poślubiła wulkan
13 luty – 28 luty 2015
W galerii lokal_30 do 7 lutego trwa wystawa Zbieractwo, łowiectwo Jana Mioduszewskiego (jutro możecie wybrać się tam na premierę książki: Jan Mioduszewski. Fabryka mebli). Po niej w przestrzeniach przy ulicy Wilczej swoje prace pokaże młoda artystka Justyna Górowska. Główną osią wystawy są prace, które artystka stworzyła w wyniku swojej rocznej wyprawy do Indonezji – Merapi oraz orang pendek. Pierwszy z nich jest rejestracją zaślubin kobiety z wulkanem Merapi, drugi to opowieść o poszukiwaniu mitycznego stwora Orang pendeka, pół-człowieka, pół-zwierzęcia, zamieszkującego według legendy lasy Sumatry. Brzmi mocno. W kwietniu w lokal_30 otworzy się wystawa nowego cyklu fotograficznego Karoliny Breguły dedykowana historiom uszkodzonych lub zniszczonych dzieł sztuki. Wakacje w galerii miną w towarzystwie wystawy Casual painting Aleksandry Czerniawskiej i Anny Panek, które w przewrotny sposób wracają do idei malarstwa użytecznego społecznie. Nowy, powakacyjny sezon w galerii rozpocznie za to wystawa Józefa Robakowskiego.
Galeria Dawid Radziszewski, Warszawa
Katarzyna Przezwańska
Paweł Kruk
Po dość apatycznym 2014 roku (wyznaczanym bardziej przez wyjazdy na targi niż wystawy), wielu z nas zapewne z ciekawością wygląda nowych wydarzeń w galerii Dawida Radziszewskiego. Obecnie można obejrzeć w niej wystawę Uciec i wrócić, na której zestawione zostały prace kilku artystów – Jana Dobkowskiego, grupy Gelitin, Piotra Urbańca, Agnieszki Polskiej i Tomasza Kowalskiego. W pierwszej połowie roku możemy za to spodziewać się indywidualnych wystaw Katarzyny Przezwańskiej i Pawła Kruka. Ten drugi w ostatnich latach był mało aktywny artystycznie, jego wystawa w galerii Dawid Radziszewski będzie więc powrotem na scenę.
Fundacja Galerii Foksal, Warszawa
otwarcie nowej siedziby – wiosna 2015
Sergeij Tcherepnin
Siedziba Fundacji Galerii Foksal, długo zamknięta z powodu remontu, w końcu zostanie otwarta na wiosnę tego roku. Przebudowy galerii podjął się architekt Roger Diener (pracownia Diener & Diener). W zaprojektowanych przez niego wnętrzach zobaczymy wystawę Sergeija Tcherepnina. Tcherepnin jest znany główne dzięki swoim pracom dźwiękowym, które przybierają różne formy – od rzeźby, poprzez instalację, aż do performance.
Raster, Warszawa
Villa Toronto
16 – 23 stycznia 2015
Galeria Raster ma za sobą bardzo udany rok – nie tylko uczestniczyła w ważnych targach sztuki (w tym nowojorskie Frieze) i sprzedała prace Salvs&Tatars do Tate, ale również odbyło się tutaj kilka ciekawych wystaw, przyciągających uwagę szerszej publiczności (Społeczeństwo jest niemiłe, wystawa Marcina Maciejowskiego i Anety Grzeszykowskiej). Obecnie w galerii nadal trwa estetyczna i lekka wystawa Aluminium Song. Po niej zobaczymy prace Jana Tomzy-Osieckiego i fotografie Błażeja Pindora (ten ostatni brawurowo sfotografował dla Rastra warszawski PKiN, premiera książki prof. Waldemara Baraniewskiego jeszcze w styczniu!). W tym roku rastryści planują także wystawy trzech artystów współpracujących z Rastrem, jednak dawno nie pokazywanych – Sławomira Elsnera, Zbigniewa Rogalskiego i Michała Budnego. Jak jednak przewidujemy, emocje w galerii koncentrują się obecnie na przygotowaniach do otwarcia Villi Toronto – organizowanego przez Raster (razem z galerią Art Metropole) tygodniowego spotkania kilku wybranych galerii w Toronto. Wcześniejsze edycje Villi zostały zrealizowane w Warszawie, Rejkiawiku i Tokio. Mocny początek roku!
Leto, Warszawa
Małgorzata Goliszewska, Ostatnia i pierwsza osoba musi mieć psa
luty 2015
Pamiętacie Małgorzatę Goliszewską, młodą artystkę, której praca Ubierz mnie z 2011 roku spotkała się z entuzjastyczną reakcją publiczności i mediów? W tym roku możecie spodziewać się jej wystawy w galerii Leto i nie wątpimy, że znajdzie się wielu zainteresowanych dalszymi losami Goliszewskiej – jej kariera miała ciekawy początek, ale czy po nim cokolwiek nastąpiło? Zobaczymy na wystawie. Z kolei w marcu i maju tego roku Marta Kołakowska planuje wystawy Wojciecha Pusia i Bianki Rolando. Galerzystka wyjedzie także z częścią swoich artystów na targi do Madrytu i Brukseli.
Stereo, Warszawa
Gizela Mickiewicz
Alicja Kwade
Norman Leto
Steve Bishop
Ten rok dla galerii Stereo nie był szczególnie łaskawy jeśli chodzi o kwestie lokalowe. Zuzanna Hadryś i Michał Lasota musieli pożegnać się ze świetną miejscówką na Żelaznej, czekamy więc na informacje, gdzie odbędzie się następna wystawa galerii. A ona nadejdzie na pewno – w tym roku w galerii Stereto wystąpić ma Gizela Mickiewicz z najświeższym projektem, w planach są także wystawy Alicji Kwade, Normana Leto (czyżby była to zapowiedź zakończenia jego pracy nad Photonem?) i Steve Bishop. Zapowiada się świetny sezon.
BWA Warszawa, Warszawa
Iza Tarasewicz
luty 2015
Po odbyciu rezydencji w Berlinie, Izabela Tarasewicz wydaje się rozkwitać – tworzy nowe prace i co rusz otwiera swoją nową wystawę. Jej wizyta w BWA Warszawa, zapowiadana na początek lutego, z pewnością ucieszy wielu warszawiaków. W tym roku w galerii otworzą się wystawy trzech artystek reprezentowanych przez BWA (Małgorzata Szymankiewicz, Ewa Axelrad, Kama Sokolnicka), możemy także liczyć na gościnną wizytę Piotra C. Kowalskiego i Joann Janiak oraz ukraińskich artystek Lady Nakonecznej i Zhanny Kadyrowej.
Starter, Warszawa
Anna Zaradny, Rekonstrukcja
15 stycznia – 28 luty 2015
Już w najbliższy czwartek w galerii Starter szykuje się indywidualna wystawa Anny Zaradny. Jej tytuł można rozumieć co najmniej na dwa sposoby – jako odniesienie do zrekonstruowanej przez artystkę Dzidy Edwarda Krasińskiego, co i całej ekspozycji, na której znajdzie się pięć zrekonstruowanych prac samej Zaradny, pokazywanych wcześniej w innych przestrzeniach. W przypadku odtworzonej Dzidy nie jest to dosłowna kopia – praca Zaradny ma tę samą formę i wielkość, ale swoją dzidę artystka zrobiła z mechanizmów wyciętych z pozytywkowych kart okolicznościowych. Swoje instalacje dźwiękowe Zaradny zwykle przygotowuje z myślą o miejscach, gdzie mają być pokazywane, ciekawi nas więc, jak będą równie dobrze prezentować się w galerii przy Andersa – efekty tego eksperymentu poznamy już wkrótce.
Galeria Foksal, WarszawaKoji Kamoji, Modlitwa do bytu. Rysunki
23 stycznia – 6 marca 2015
Ten rok na Foksal zapowiada się jako spokojniejszy – w galerii planowany jest gruntowny remont. Zanim jednak prace remontowe zaczną się na dobre, zdążymy zobaczyć tam wystawę rysunków Koij Kamojiego z lat 2011-2014. Po niej planowana jest wystawa Wojciecha Gilewicza (późna wiosna), a z okazji Roku Kantora, do galerii powróci jeden z jej czołowych artystów. Wystawa Brudnopisy Tadeusza Kantora rozpocznie się 11 września 2015 roku.
Atlas Sztuki, Łódź
Jean-Marc Caracci, Homo Urbanus Europeanus
23 stycznia – 1 marca 2015 roku
Pierwsze miesiące 2015 roku w Atlasie Sztuki miną pod znakiem fotografii. Do 18 stycznia w łódzkiej galerii trwa wystawa Wojciecha Wilczyka Święta wojna, a niedługo po niej otworzy się wystawa Jeana-Marca Caracci. Prezentowany będzie na niej jego projekt Homo Urbanus Europeanus, realizowany od 2007 roku. Jego głównym tematem jest człowiek w przestrzeni miejskiej. Artysta, dążąc do stworzenia zbiorowego portretu „miejskiego Europejczyka”, fotografował przychodów w różnych miastach Europy, z reguły w miejscach oficjalnych, a zarazem trudnych do identyfikacji. Na wiosnę Atlas Sztuki szykuje wystawę Iluzje, prezentującą zbiory Kunstarchiv Beeskow – ogromnej kolekcji przedmiotów i dzieł sztuki z czasów NRD. Na wystawie znajdziemy zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i prace takich artystów jak Neo Rauch czy Werner Tübke. Gratką dla miłośników sztuki nowoczesnej będzie za to kwietniowa wystawa w Atlasie Sztuki, na której po raz pierwszy zobaczymy prace z kolekcji dra Wernera Jerke. W jej skład wejdzie wiele dzieł polskiej awangardy lat 20. oraz neoawangardy lat 60., które nie były do tej pory prezentowane w Polsce. Z okazji wystawy kolekcji dra Wernera Jerke planowana jest także publikacja książki Agnieszki Minich na temat życia (1898-1965) i pracy jej ojca dra Mariana Minicha (pierwszego i wieloletniego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi) zawierająca fragmenty jego dzienników oraz przedruk jego Szalonej galerii. W maju należy się za to spodziewać w galerii wystawy belgijskiego fotografa Carla De Kayzera, a we wrześniu – rosyjskiego konceptualisty Igora Makarewicza.
Pracownia Portretu, Łódź
Anna Bąk, 9 minut
luty 2015
Prowadzona od roku przez Macieja Łuczaka Pracownia Portretu, zlokalizowana na Księżym Młynie, to niepozorne, ale ciekawe miejsce, gdzie pokazywane są wystawy artystów zarówno zagranicznych, jak i lokalnych. Nowy rok zaczyna się w galerii od wystawy 9 minut Anny Bąk. Tytuł wystawy nawiązuje do czasu, w jakim światło dociera ze Słońca na Ziemię. Na wystawie zobaczymy kolaże, rzeźby a także film Miód. Interesująco może być także w marcu, kiedy w Pracowni Portretu zostanie pokazana wspólna wystawa Izy Robakowskiej i mało znanego artysty Jerzego Zachary, paradoksalnie niezwykle twórczego i wręcz hiperaktywnego. Na maj planowane są aż dwie wystawy – pochodzącej z Los Angeles Sabiny Chou. Prace tej artystki są tworzone z myślą o miejscu, gdzie mają być pokazane, ich celem jest zbudowanie dialogu pomiędzy przestrzenią i odbiorcami. W tym celu często odnosi się do języka i narzędzi teatru, jej prace przypominają dekoracje sceniczne lub rekwizyty o nieokreślonym statusie. Niedługo po tym w Pracowni Portretu zobaczymy projekty Home&Away, podróżujące z galerii West w Hadze. Jego łódzka odsłona powstanie przy przy współpracy kolektywu Het Mooiste.
Dwie Lewe Ręce, Katowice
Nuovo Riche
marzec 2015
Galeria Dwie Lewe Ręce istnieje dopiero od roku, ale już jest jednym z ciekawszych punktów na artystycznej mapie Katowic. W tym roku planowanych jest tam około 6-7 wystaw. Na koniec marca w galerii szykuje się wystawa prac młodego, początkującego artysty Nuovo Riche. Po nim wystąpi Mateusz Ząbek, świeżo upieczony absolwent katowickiej ASP. Współpracująca z galerią Marta Kudelska przygotuje tam wystawę Mateusza Szczypińskiego, w planach jest także pokaz prac Pawła Śliwińskiego.
Art Agenda Nova, Kraków
Szymon Szewczyk, Możliwe rozwiązania
9 stycznia – 27 luty 2015
W ubiegłym roku prace Szymona Szewczyka mogliśmy oglądać zarówno w galerii Dwie Lewe Ręce, jak i warszawskim Zamku Ujazdowskim. W miniony piątek jego wystawa otworzyła się w galerii Novej – tym razem mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję zapoznać się z jego estetycznymi pracami, w których artysta swobodnie żongluje formami zaczerpniętymi z konstruktywizmu, nawiązaniami do afrykańskich obiektów etnograficznych czy PRL-owskiej kultury wizualnej. W podobnej atmosferze zostanie utrzymana wystawa Zuzanny Rokity, zapowiadająca się na kwiecień. W tym roku Nova jak zwykle weźmie udział w Krakersie, czyli krakowskim gallery weekendzie, podczas którego pokaże prace ukraińskiego artysty Mykola Ridny’ego, podejmujące krytyczną refleksję nad kondycją postsowieckiego społeczeństwa. Pod koniec maja możemy zaś spodziewać się w wystawy Kaela T Bloka, na której zobaczymy fotografie osób transseksualnych (wystawa będzie odbywać się w ramach Trans*Festiwalu).
Zderzak, Kraków
Łukasz Stokłosa, Numer 392
22 stycznia – 14 marca 2015
Fani estetyki noir powinni w tym miesiącu wybrać się do galerii Zderzak, gdzie swoją indywidualną wystawę otwiera Łukasz Stokłosa. Będzie to jego trzecia prezentacja w galerii i zobaczymy na niej nowe prace artysty. Głównym punktem wystawy będzie portret młodej damy, będący wizerunkiem aktorki Isabelle Adjani w roli Lucy Harker. Stokłosa przygotował dla nas cykl prac ułożonych w formie mrocznej zagadki, na których zobaczymy wędrówkę romantycznej bohaterki przez opuszczone pałace, ogrody i oranżerie.
Galeria Starmach, Kraków
Jerzy Nowosielski, Teatr lalek
Notatki – część piąta
3 luty – 2 kwietnia 2015
Nowy rok galeria Starmach rozpoczyna od piątej wystawy z cyklu Notatki, na której zobaczymy nie pokazywane wcześniej prace na papierze Jerzego Nowosielskiego. Tym razem będą to projekty scenograficzne i lalkowe wykonywane w latach 50. dla teatrów lalek. Wystawa w galerii Starmach koncentruje się głównie na projektach artysty do spektakli Przygody Misia Łazęgi Giennadija Matwiejewa oraz Krzesiwa Hansa Christiana Andersena – oba spektkale wystawił Teatr Lalek „Pionokio” w Łodzi. Dodatkowo, na wystawie zostanie pokazana rzeczywista scenografia do Krzesiwa i lalki biorące udział w tym spektaklu, wykonane przez zespół pracowników Teatru „Groteska” w Krakowie.