„Miszmasz” w kościele Santa Maria dell’Angelo i Galerii della Molinella w Faenzie
Co sprawia, że dzieło sztuki można nazwać mozaiką, jakie są jej elementy najbardziej fundamentalne i konstytucyjne? Mało kto w Polsce zastanawia się nad tym zagadnieniem, natomiast we Włoszech, gdzie tradycja mozaiki jest bardzo żywa, pytanie to powraca cyklicznie, czy to w dyskursie akademickim, czy w rozważaniach teoretycznych pozycjonujących mozaikę w relacji do malarstwa, rzeźby, tkaniny, czy bardziej współcześnie – instalacji.
Wystawa Miszmasz, prezentowana w ramach Biennale Mozaiki Współczesnej w Rawennie, jest próbą artystycznego spotkania na styku mozaiki i sztuki współczesnej i powstała w ramach realizowanego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zadania badawczego Fragmentacje. Artyści i artystki, dydaktycy i dydaktyczki Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP w swych pracach sięgają po bardzo odmienne środki wyrazu artystycznego. Obrazy, instalacje i obiekty eksponowane w przestrzeni wystawienniczej kościoła Santa Maria dell’Angelo oraz Galerii Miejskiej Molinella w Faenzie, stylistycznie i konceptualnie bardzo różnorodne, łączy zabieg fragmentacji zastosowany przez ich twórców: wszystkie dzieła powstały w wyniku połączenia wielu (lub bardzo wielu) elementów w jedną całość.
Uwspółcześniona, inkluzywna definicja mozaiki odrzuca tradycyjne kryterium materiału, użytych narzędzi czy znajomości reguł wykonawczych skupiając się na charakterystyce procesu twórczego. Pozwala to traktować mozaikę bardziej jako język wypowiedzi artystycznej niż jako technikę, a tym samym zbliżyć ją współczesnych praktyk twórczych – i vice versa.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Maciej Duchowski, Arkadiusz Karapuda, Jan Mioduszewski, Maja Kitajewska, Igor Przybylski, Elwira Sztetner, Matylda Tracewska
- Wystawa
- Misz-masz
- Miejsce
- Museo Diocesano, spazio espositivo Chiesa di Santa Maria dell’Angelo / Galleria della Molinella
- Czas trwania
- 8.09 – 27.11.2022
- Osoba kuratorska
- Giovanni Gardini, Matylda Tracewska
- Fotografie
- Marco Parollo, Jan Mioduszewski
- Strona internetowa
- www.museodiocesanofaenza.it