„GREAT PATCH” w UFO Art Gallery w Krakowie
Na Oceanie Spokojnym, między Kalifornią a Hawajami dryfuje wielka wyspa stworzona przy pomocy człowieka – Great Pacific Garbage Patch. Ten wkład ludzkości w “światową geografię” to unoszące się na powierzchni Pacyfiku skupisko odpadów. Chociaż nie jest to do końca prawdą. Wyspa, a właściwie wyspy, została stworzona przez naturę. Człowiek dostarczył tylko plastiku, który system wirujących prądów oceanicznych zebrał i uwięził. Cztery prądy obracające się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół obszaru 20 milionów kilometrów kwadratowych: prąd ka lifornijski, prąd równikowy północny, prąd Kuroshio i prąd północnego Pacyfiku – to one zgromadziły maleńkie fragmenty plastiku, niczym ziarnka piasku i kamyki, wyglądające razem bardziej jak zupa niż ląd, który sobie wyobrażamy, myśląc o wyspie.
Choć jest to wyspa niczyja, znaleźli się Syzyfowie, którzy próbują ją uprzątnąć, „to patch up”, czyli załatać dziury w ekosystemie lub przynajmniej sprawić, by nie rozlewały się one po globie. Jednak mikroplastik jest nieubłagany i wkrada się do naszego życia na co dzień, przenikając do żywych ciał.
GREAT PATCH jest wyspą, w obrębie której powstają nowe ekosystemy i hybrydy tworzone przez artystki i artystów. Surowy metal maski samochodu przyjmuje biomorficzne kształty, ścinki pleksi ociekają miodem, a jego plastry formują miejski pejzaż pełen wieżowców. GREAT PATCH dąży każdym włóknem do połączenia z naturą. Czy możemy jeszcze powiedzieć, gdzie jest granica tej wyspy?
Weronika Ptak
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Hulda Rós Guðnadóttir, Sabina Kałuża, Magdalena Lazar, Karolina Mełnicka, Michał Smandek , Anna Sztwiertnia
- Wystawa
- GREAT PATCH
- Miejsce
- UFO Art Gallery
- Czas trwania
- 28.10 – 1.12.2022
- Osoba kuratorska
- Weronika Ptak
- Fotografie
- Szymon Sokołowski
- Strona internetowa
- ufoart.gallery