„Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” w Muzeum Narodowym w Krakowie
Wystawa pokazuje, w jaki sposób tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach w czasach przed upowszechnieniem się elektryczności uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody. Dziś, gdy spędzamy większość czasu w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem i klimatyzowanych biurach, rytm pór dnia i nocy czy niuanse związane ze zmieniającymi się porami roku są dla nas mniej czytelne. Przypomnienie dawnych domowych rytuałów może nam pomóc na nowo się do nich dostroić: pielęgnować relację z otoczeniem, a w konsekwencji uważniej reagować na zmiany związane z katastrofą klimatyczną.
W czasach przednowoczesnych w dworach, pałacach magnackich i chłopskich chatach powszechnie stosowano tekstylia jako sezonowe odzienie architektury. Rozróżniano dwanaście fenologicznych pór roku i potrafiono dostosowywać domowe przestrzenie do ich rytmu. Sposób używania tkanin pozwalał na świadome, wspólnotowe i uczestniczące przeżywanie cyklów natury, ćwiczenie uważności, celebrowanie upływu czasu, wzmacnianie poczucia bycia częścią rytmu dnia i nocy czy sekwencji światła i ciemności. Tak pomyślany „dom odziany” działał jak pudło rezonansowe – wzmacniał doświadczanie rytmu otaczającego świata.
Wystawa, zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, była pokazywana w pawilonie polskim na London Design Biennale 2021.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Alicja Bielawska, CENTRALA
- Wystawa
- Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni
- Miejsce
- Muzeum Narodowe w Krakowie, Kamienica Szołayskich
- Czas trwania
- 20.05 – 28.08.2022
- Osoba kuratorska
- Aleksandra Kędziorek
- Fotografie
- Michał Matejko, Łukasz Wojciechowski
- Strona internetowa
- mnk.pl/wystawy/dom-odziany-dostrajanie-sie-do-sezonowej-wyobrazni