Bunkier Sztuki to (jeszcze?) nie MOCAK!
W podsumowaniu 2019 roku, autorstwa Stacha Szabłowskiego, znalazło się niefortunne sformułowanie. Napisał on mianowicie:
„Ale prawdziwą porażką jest dla mnie wcielenie Bunkra Sztuki do MOCAK-u. […] Feudalna stylówka w podobno mieszczańskim ośrodku. Za wiele ambicji ze strony dyrektorki MOCAK, Anny Marii Potockiej, za mało ambicji ze strony Krakowa. Bo cóż to za miasto, któremu nie chce się mieć galerii miejskiej, skoro ma już muzeum. Centralizacja? Poważnie?”.
Być może tak to wygląda z zewnątrz (podwójna dyrektorka Maria Anna Potocka robi wszystko, aby tak to wyglądało), ale formalnie Bunkier Sztuki nie jest wcielony do MOCAK-u. Projekt uchwały prezydenta Krakowa o połączeniu obu instytucji został odrzucony podczas obrad Rady Miasta Krakowa w dniu 24 kwietnia, do czego przyczyniło się wiele osób ze środowiska artystycznego, broniących niezależności Bunkra Sztuki jako galerii miejskiej (w tym niżej podpisana). Kraków chce i potrzebuje Bunkra Sztuki jako galerii miejskiej. Po odrzuceniu przez radnych miasta przemocowego projektu prezydenta Jacka Majchrowskiego dwukrotnie (20.05, 24.06) organizowałam dyskusje w Spółdzielni Ogniwo z udziałem osób zainteresowanych ocaleniem tożsamości Bunkra Sztuki (byli wśród nich radni, artyści, kuratorzy, krytycy). Wszystko jest dostępne w internecie.
Obecnie trwa unia personalna i stan przejściowy. Oczywiście pod rządami Potockiej zespół kuratorski Bunkra Sztuki został skutecznie rozwalony. Czego innego można było się spodziewać? Trwa inkorporacja MOCAK-u do Bunkra, o czym świadczy np. szyld księgarni Bunkier Bookstore MOCAK i kuratorowanie wystawy Agaty Kus przez Delfinę Jałowik z MOCAK-u. Być może ktoś liczy na skuteczność metody faktów dokonanych? Jednak Bunkier Sztuki i MOCAK ciągle są formalnie odrębnymi instytucjami. To nie są niuanse, tylko stan prawny. Czekamy na odkładany z roku na rok remont budynku. Trzymamy rękę na pulsie. Na razie tyle można zrobić.
Tymczasem robi się coraz ciekawiej (śmieszno i straszno) we władztwie dyrektoressy Potockiej, bo MOCAK właśnie dostał od miasta w prezencie nowy (choć zrujnowany) obiekt, czyli Kossakówkę (siedzibę rodu Kossaków). Po remoncie i adaptacji powstanie tam oddział MOCAK-u. Wystawę Koń w sztuce mamy zagwarantowaną…
Anna Baranowa – przewodnicząca Sekcji Sztuki Nowoczesnej Oddziału Krakowskiego SHS, członkini Sekcji Polskiej AICA, sympatyczka Towarzystwa Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki
Od redakcji: Problematyczny fragment tekstu Stacha Szabłowskiego został za zgodą autora zmieniony.