21–27 maja
Gdańsk
Jednym z bohaterów opowiadających o przenikaniu się sztuk wizualnych z praktykami performatywnymi i teatralnymi „Innych tańców” w Zamku Ujazdowskim jest Krzysztof Garbaczewski; w środę w Gdańskiej Galerii Miejskiej otworzy się wystawa o zbliżonej tematyce, ale w całości dedykowana właśnie Garbaczewskiemu. Badania terenowe dotyczyć będą zarówno przenikania się światów teatru i sztuk wizualnych, jak i zderzenia zakorzenionej w naturze duchowości z utopią technologiczną. Jednym z głównych punktów odniesienia będzie kategoria „ekologii międzyludzkiego” Jerzego Grotowskiego, wystawę uzupełni też dedykowany Grotowskiemu film Karola Radziszewskiego Książę i prace Andrzeja i Janka Strumiłło. Będzie to także okazja, by podejrzeć proces twórczy Garbaczewskiego, stopniowe przekształcanie obserwowanej rzeczywistości w formę spektaklu.
Gorzów Wielkopolski
Żużlowa trylogia Dawida Radziszewskiego nadchodzi wielkimi krokami – pierwsza odsłona Żużlu w sztuce tworzy się w piątek (25.05) w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, a w kolejnych miesiącach zobaczyć będzie można wersje prezentowane w innych miastach o bogatej tradycji żużlowej – Tarnowie i Zielonej Górze. Równie ważne co prace artystów zaproszonych na wystawę – wśród nich Wilhelma Sasnala, Dominiki Olszowy czy Cezarego Bodzianowskiego – będą wypożyczone od klubów i kolekcjonerów pamiątki, za pośrednictwem których wystawa opowiadać będzie o szerszym społeczno-politycznym tle rozwoju tytułowego sportu od PRLu do dziś.
Kraków
Jutro (22.05) w przestrzeni kolejnej odsłony wystawy stałej Tadeusza Kantora w Cricotece zaprezentowana zostanie czasowa interwencja Informel. Interwencja jest wynikiem współpracy instytucji z organizatorami Festiwalu Copernicus, którego tegorocznym hasłem przewodnim jest „Przypadek”. Znajdą się na niej obrazy z informelowego okresu Kantora, czyli końca lat 50. i początku 60., oraz jeden z kostiumów do Nosorożca według Ionesco, który stanowił przełożenie założeń taszyzmu na grunt teatralny.
Po niedawnej wystawie w lubelskim Labiryncie Marcin Janusz zaprezentuje w piątek (25.05) swoje obrazy w krakowskiej galerii Shefter. 27 pierwiastków i inne ponownie krążyć będzie wokół cielesności, oglądanej z poziomu organów, tkanek i komórek, ciała zainfekowanego i mutującego, pięknego, ale i odrażającego. Podkreślać to będą jak zwykle techniki i materiały bardziej lub mniej malarskie – od aerografu, farb i żywic po wtopione w obrazy kawałki kryształów.
Gwoździem programu w Krakowie w tym tygodniu będzie kolejna edycja Miesiąca Fotografii, inaugurowana również w piątek (25.05), tradycyjnie w Galerii Starmach. Kuratorką programu głównego została w tym roku Iris Sikking, która na hasło przewodnie festiwalu wybrała „Przestrzeń przepływów”. Tytułowe przepływy odnoszą się zarówno do ludzi, jak i informacji czy szkodliwych substancji niszczących środowisko. Kuratorka nawiązuje przy tym do teorii hiszpańskiego socjologa Manuela Castellsa. W programie standardowo znajdą się też sekcja ShowOFF czy przegląd portfolio.
Lublin
Przed dniem dziecka instytucje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych widzów. Oprócz rzucania się ze swoimi pociechami pluszowymi ziemniakami w Zachęcie od soboty (26.05) można będzie wybrać się też do Labiryntu na wystawę Skład sztuki. Zamiast edukować o pracach współczesnych klasyków przez zabawę, lubelska galeria stawia na interaktywność i prace, które w rękach dzieci mogą ewoluować w trakcie trwania wystawy. Dostaną oni do własnej obróbki realizacje takich artystek jak Zuzanna Czebatul, Aleka Polis czy Basia Bańda.
Łódź
Jedną z artystek odgrywających dużą rolę przy powstaniu Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r., która legła u podłoża Muzeum Sztuki w Łodzi, była Nadia Léger, choć jej postać bywa często w opisach tych wydarzeń pomijana. W najbliższy piątek (25.05) MSŁ przypomni postać artystki pochodzącej z terenów obecnej Białorusi, kształcącej się u Władysława Strzemińskiego i swojego późniejszego męża Fernanda Légera, awangardzistki i zaangażowanej komunistki. Czerwona materia obejmować będzie lata międzywojenne, ówczesny wyjazd Léger do Paryża, jak i powojenny etap jej twórczości, zaangażowanie się w socrealizm, a następnie próbę pożenienia go z tradycją suprematystycznej awangardy. Pracom samej Nadii Léger towarzyszyć będą dzieła artystów z jej otoczenia: Fernanda Légera, Stanisława Grabowskiego czy Amédée Ozenfanta.
Poznań
W ten weekend wystartuje druga odsłona zainicjowanego przed rokiem Poznań Art Week (25.05 – 01.06.2018). Założenia są proste – ma to być impreza przybliżająca widzom jak najpełniej panoramę poznańskiego świata sztuki, od publicznych instytucji po galerie prywatne i offowe inicjatywy, a także UAP i tamtejszą wystawę końcoworoczną. W programie znalazły się też spotkania z artystami, warsztaty i koncerty.
Podczas obchodów po stolicy Wielkopolski warto wpaść do miejscówek, które zazwyczaj nie pełnią funkcji wystawienniczych, jak dawny Hotel Polonez, aktualnie zamieniony w akademik. Grupa poznańskich artystów otworzy w nim w piątek (25.05) wystawę Triple Bed, Double Scotch, One Pair of Shoes. Jej tematem będzie przede wszystkim samo miejsce – ekspozycja krążyć będzie wokół idei hotelowych kolekcji, służących zwykle uatrakcyjnieniu przestrzeni, a w tym wypadku wejściu z nią w krytyczny dialog. Wśród twórców rzeczonej kolekcji znajdzie się pokaźne grono przede wszystkim poznańskich artystów – Maciej Nowacki, Magdalena Starska czy Mateusz Sadowski.
Podczas poznańskich wojaży warto też wpaść do Łęctwa, gdzie w ramach Poznań Art Week w sobotę (26.05) otworzy się wystawa Pawła Szostaka All is lost much love. Znajdzie się na niej wybór prac dokonany przez galerzystę podczas skrolowania tumblra artysty, stawiający pytanie o różnorodność naszych wizerunków, ilość przyswajanych informacji i przekazów.
Szczecin
Absolwentom Kowalni przywiązanie do myślenia kategoriami pokroju „obszaru wspólnego – obszaru własnego” pozostaje widocznie również po ukończeniu uczelni. W czwartek (24.05) w szczecińskim Trafo otworzy się wystawa Antoniny Konopelskiej Libertango, którego osnową będzie jej relacja z niegdysiejszym profesorem. Odbywa się ona już na innych zasadach niż hierarchiczna relacja studentki i wykładowcy, zakładająca określone ograniczenia również co do kontaktu fizycznego. W kuratorowanej przez Stanisława Rukszę wystawie ta relacja zestawiona jest z tytułowym libertango, wykraczającym poza granice klasycznego tanga i akcentującego wolność.
Warszawa
Nadszedł czas na ostatnią wystawiennicza część hucznych obchodów czterdziestolecia Wydziału Wzornictwa stołecznej ASP – wystawę Przestrzeń niewysłowiona Zachęcie, otwieraną już dziś wieczorem (21.05). Jej bohaterami będą trzej twórcy wydziału: Jerzy Sołtan, Lech Tomaszewski i Andrzej J. Wróblewski. Przyjrzeć się będzie można temu, jak w ich praktyce projektowanie przeplatało się z architekturą i sztuką, często bez wyraźnych granic pomiędzy tymi obszarami. Sama wystawa podzielona jednak będzie właśnie na trzy sekcje, poświęcone kolejno sztuce, przestrzeni i wzornictwu.
Wrocław
Tym, którzy w związku z nadchodzącym latem chcieliby pójść za radą Tego Typa Mesa, załatwić sobie działkę i zostać „kowbojem w środku miasta, panem rancza”, polecamy nową propozycję galerii Studio BWA Wrocław. W piątek otworzy się tam wystawa Lepsze jutro – rzecz o ogródkach działkowych. Z perspektywy jej twórców ogrody działkowe jawią się jako symbol przeszłości i przyszłości jednocześnie, są przestrzeniami miejskiej aktywności, których rezydentom dyszą na kark deweloperzy czyhający na działkowe grunty.
Początkującym fotografom oprócz przeglądu portfolio na Miesiącu Fotografii polecamy również zainteresować się konkursem w ramach wrocławskiego TIFF Festival. TIFF Open to konkurs otwarty dla wszystkich od studentów po doświadczonych fotografów. Swoje propozycje można nadsyłać organizatorom jeszcze do końca miesiąca.