11. edycja Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab: _econtinuum
Nowe technologie służą dziś bardzo często do panowania nad przyrodą i wykorzystywania jak największej ilości naturalnych zasobów naszej planety. Także cyfrowa współczesność, dane przechowywane w chmurze, nie są obojętne dla środowiska. Każda aktywność cyfrowa wymaga energochłonnej infrastruktury, która generuje ogromny ślad środowiskowy.
Urządzenia cyfrowe mogą jednak, i powinny działać także na rzecz dobrostanu planety- przywracania równowagi naturalnego środowiska, w którym żyjemy. Myśląc o przyszłości, myślmy o konsekwencjach swoich działań i szukajmy rozwiązań dobrych nie tylko dla nas – ale także dla planety. W trakcie edycji _econtinuum pokazano, że patrzenie na technologie przez pryzmat sztuki cyfrowej, daje szansę na przedefiniowanie naszej relacji z planetą.
W ciągu czterech dni festiwalu przyjrzano się roli, jaką mogą odegrać kultura i sztuka w budowaniu świadomości katastrofy klimatycznej i wzmacniania wrażliwości na środowisko. Poznać można było idee i wizje artystów pokazujących skalę problemu, ale i budujących fundamenty pozytywnego myślenia o przyszłości.
Na dwóch wystawach można było zobaczyć m.in. instalację e-SEED brazylijskiego artysty i badacza Ivana Henriques, w której energia elektryczna wytworzona z syntetycznej fotosyntezy, wspiera wzrost rośliny oraz instalację wideo Floralia kanadyjskiej artystki Sabriny Ratté, prezentującą futurystyczną wizję wymarłego królestwa roślin, które istnieją tylko jako cyfrowe modele w wirtualnym archiwum. W spekulatywnej pracy Models For Environmental Literacy, Tivona Rice’a posłuchać można było, co do powiedzenia na temat środowiska ma sztuczna inteligencja wytrenowana na różnych tekstach, począwszy od sci-fi przez ekofilozofię, po aktualne międzynarodowe raporty na temat zmian klimatycznych. Nagradzana badaczka podwodnych pejzaży akustycznych Robertina Šebjanič w instalacji Aquatocene. W poszukiwaniu podwodnego spokoju zanurzyło nas w rzeczywistość głębin morskich, w których naturalne środowisko jest zaburzone hałasem generowanym przez człowieka, utrudniającym mieszkańcom komunikację. Francuscy twórcy Adrien M i Claire B w projekcie Alta Aqua, korzystając z technologii rozszerzonej rzeczywistości w niezwykle poetycki sposób opowiedzieli o katastrofie związanej z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Frederik De Wilde w pracy Hyperminer_wyekstraktowana Ziemia wdrożył nas w spekulatywne badanie hiperekstrakcji cennych zasobów naturalnych z wykorzystaniem zaawansowanych metod obrazowania hiperwidmowego i sztucznej inteligencji.
W ramach wystawy zatytułowanej Immersive Garden, umieszczonej w poszpitalnym budynku przy Kopernika 15, było można doświadczyć interaktywnej instalacji kinetycznej Light Wing II Uwe Rieger & Yinan Liu z Nowej Zelandii. Jej efemeryczna konstrukcja, tworząca holograficzne artefakty, reaguje na dotyk niczym pajęcza sieć. W projekcie Hypha VR chilijskiej artystki Natalii Cabrery spojrzeć można było na świat z perspektywy grzybów Stephanopus Azureus, których rolą jest oczyszczanie Ziemi z katastrofalnych skutków działalności człowieka. Wrocławski kolektyw IP Group zaprezentował świetlny eksperyment poznawczy LUMEN, który kwestionując istniejące reguły przestrzenne, zapewnia serię percepcyjnych iluzji.
Dyrektor Artystyczna – Elwira Wojtunik
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Ivan Henriques, Theo Triantafyllidis, Sabrina Ratté, Adrien M & Claire B, Robertina Šebjanič, Depart, Frederik De Wilde, Tivon Rice, Nina Slejko Blom & Conny Blom, Yiannis Kranidiotis, Jakub Woynarowski, Tao Ya-Lun, Uwe Rieger & Yinan Liu, Natalia Cabrera, IP Group , Ania Haudek
- Wystawa
- 11. edycja Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab: _econtinuum
- Miejsce
- Kraków
- Czas trwania
- 06 – 09.10.2022
- Fotografie
- dzięki uprzejmości Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab
- Strona internetowa
- patchlab.pl
- Indeks
- Adrien M & Claire B Ania Haudek Depart Elwira Wojtunik Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab Frederik De Wilde IP Group Ivan Henriques Jakub Woynarowski Natalia Cabrera Nina Slejko Blom & Conny Blom Robertina Šebjanič Sabrina Ratté Tao Ya-Lun Theo Triantafyllidis Tivon Rice Uwe Rieger & Yinan Liu Yiannis Kranidiotis