NR 22/2023

1–7 maja

Redakcja
Hannah Sophie Dunkelberg, "THE BIG EXCUSE", 2021, metal malowany proszkowo, folia samoprzylepna, 140 x 125 x 40 cm. Fot. Marjorie Brunet Plaza
1–7 maja
Hannah Sophie Dunkelberg, "THE BIG EXCUSE", 2021, metal malowany proszkowo, folia samoprzylepna, 140 x 125 x 40 cm. Fot. Marjorie Brunet Plaza

Białystok

W ramach trwającej wystawy Bartka Buczka i zespołu technicznego Galerii Arsenał w Białymstoku w tę niedzielę rozpocznie się dwudniowe (7–8.05) I Sympozjum Technicznych. Pierwsze tego rodzaju wydarzenie przeznaczone dla pracowników działów technicznych galerii i muzeów, montażystów i realizatorów wystaw ma być okazją do nawiązania kontaktów, wymiany wiedzy i zmapowania różnorodnych praktyk na polu montażu i realizacji wystaw. W programie poza dyskusjami znalazło się miejsce m.in. na wieczór integracyjny i performans w formie konkurencji montażowych.

Godzina Szumu #84 Bartek Buczek Przy okazji wystawy „Zmiana ekspozycji” w galerii Arsenał w Białymstoku Bartek Buczek opowiada o specyfice pracy mulifunkcjonalnego pracownika sektora kultury CZYTAJ!

Kraków

W piątek (5.05) w Galerii Piana otworzy się indywidualna wystawa Stephanie Kaiser zatytułowana Wspólny czas. W swoim malarstwie artystka kieruje naszą uwagę na granicę pomiędzy światem rzeczywistym, a tym przedstawionym w obrazie. W serii niewielkich prac rysunkowych z kolei nawiązuje do praktyki scenicznej, teatralnego przedstawiania określonych stanów emocjonalnych, zwracając uwagę na pokrewieństwa między grą aktorską i pracą malarską, w obu przypadkach wymagających pracy nad gestem i licznych powtórzeń.

Legnica

Dwudniowa kulminacja tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu Srebro czeka nas w najbliższy piątek i sobotę (5-6.05). Organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 roku festiwal to dziś jeden z największych przeglądów biżuterii artystycznej w Europie, a na tegoroczną jego odsłonę składa się 13 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wśród nich gwoździem programy jest wystawa konkursowa i towarzyszący jej pokaz projektów niezakwalifikowanych do finału, oprócz tego zobaczymy m.in. monograficzne pokazy Kirsten Plank, Jolanty Gazdy i Patryka Cabana, a także wystawy debiutantek i debiutantów oraz osób studiujących i wykładających w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo i Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie.

Ariel Michalak, „growing pains”, technika mieszana, 2021, dzięki uprzejmości artysty i Galerii Labirynt

Lublin

W ramach długofalowego projektu Queerujemy Lublin Galeria Labirynt organizuje open call na prace, które zaprezentowane zostaną na wystawie Nie wymyślaj, jeszcze Ci się odwidzi w Bibliotece Azyl pod koniec czerwca. Jej inicjatorem jest Ariel Michalak, transpłciowy artysta zapraszający do udziału inne transpłciowe oraz niebinarne osoby artystyczne z Lublina – niekoniecznie posiadające jakiekolwiek formalne wykształcenie artystyczne czy wcześniejsze doświadczenie, a po prostu zainteresowane opowiedzeniem o swoich doświadczeniach. Zgłoszenia przesyłać można do 12 maja.

Łódź

Solowa wystawa Moniki Marchewki Słodkowodne Historie otworzy się w sobotę (6.05) w galerii Art Hub Rydzowa. W prezentowanych na niej obrazach artystka nawiązuje do poetyki baśniowej, pozostawiając jednak opowiadane historie bez morału i podsuwając widzom jedynie ich skrawki. Ukazując wydarzenia w momencie kulminacyjnym, bez zdradzania początku historii i jej dalszego ciagu, Marchewka stawia odbiorcę w roli narratora malarskiej baśni, który sam decyduje o jej zakończeniu.

Warszawa

Pierwsza w Polsce solowa wystawa niemieckiej rzeźbiarki Hannah Sophie Dunkelberg otworzy się w sobotę (6.05) w Gunia Nowik Gallery. Na Pale Pleasures znajdziemy się w scenerii przypominającej dziewczęcy pokój czy też buduar, w którym jednak lśniące symbole dziewczęcości są przeskalowane, zimne i masywne. Operując charakterystycznym dla siebie zderzeniem popkulturowych odniesień z własnoręcznie giętymi, spawanymi i lakierowanymi przemysłowymi materiałami, Dunkelberg ironicznie pogrywa z patriarchalnymi schematami, wykorzystuje formy konotujące „kobiecość” i uznawane za „męskie” sposoby produkcji rzeźb.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Zobacz też