Wystawa Marka Piaseckiego w Fundacji Archeologia Fotografii
Fundacja Archeologia Fotografii i Sputnik Photos przeprowadzają się! Wspólnie otwierają nowe miejsce poświęcone fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie. Nowa galeria zostanie zainaugurowana wystawą opartą o fragment archiwum Marka Piaseckiego. Stworzył ją czternastoosobowy zespół kuratorski w ramach sześciu spotkań warsztatowych, zrealizowanych wspólnie przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Fundację Archeologia Fotografii.
Czternaście osób, wyłonionych w ramach otwartego naboru Towarzystwa “ę” i FAF, brało udział w warsztatach, których celem było stworzenie profesjonalnej wystawy fotograficznej. Spotkania dotyczyły archiwum fotografii Marka Piaseckiego – fotografa, rzeźbiarza i malarza związanego w latach 50. i 60. ze środowiskami artystycznymi Warszawy i Krakowa. Efektem tej współpracy jest wystawa, której głównym tematem jest wielość odnosząca się zarówno do samej twórczości Piaseckiego (tematów, estetyk, gatunków), jak i formy powstawania wystawy oraz wykorzystania punktów widzenia, które zderzały się w zespołowej pracy kuratorskiej. Przez kolejne części wystawy przeprowadzą pytania, które narodziły się w trakcie pracy kuratorskiej. Grupa kuratorów przygląda się kwestiom statusu fotografii w archiwum, niepokojącej estetyki, obserwacji codzienności i tożsamości twórcy.
Proces, w którym uczestniczyła grupa kuratorska był innowacyjny. W międzypokoleniowym zespole spotkało się czternaście osobowości i wrażliwości – uczestnicy projektu są związani z fotografią jako twórcy, odbiorcy, pasjonaci lub badacze. – To był eksperyment, wystawa jest wynikiem procesu, w który zaangażowaliśmy różne punkty widzenia, doświadczenia, interpretacje – mówi Agnieszka Pajączkowska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, która prowadziła warsztaty. Kuratorzy pracowali z 950 dotychczas zeskanowanymi zdjęciami (łączna, szacowana liczba negatywów w archiwum to 20 000). Za przeprowadzenie warsztatów i realizację wystawy odpowiada Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, które realizuje działania społeczno-kulturalne wykorzystując jako narzędzie wspólnej pracy m.in. fotografie, archiwa lokalne czy sztukę współczesną.
Fundacja Archeologia Fotografii od lipca 2017 roku digitalizuje i opracowuje zbiór w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To proces, który rozpoczął się niedawno i będzie trwał kilka lat. Docelowo zdjęcia zostaną udostępnione publiczności na portalu internetowym.
Wystawa jest pierwszym wydarzeniem w kamienicy na Chłodnej 20, gdzie od stycznia przenoszą się dwie organizacje zajmujące się fotografią: Fundacja Archeologia Fotografii i Sputnik Photos. W nowej siedzibie znajdzie się galeria / sala warsztatowa, archiwum, pracownia digitalizacyjna i siedziby obu instytucji.
Przypisy
Stopka
- Wystawa
- Marek Piasecki
- Miejsce
- Fundacja Archeologii Fotografii, Warszawa
- Czas trwania
- 19.01-31.01.2018
- Osoba kuratorska
- zespół kuratorski: Michał Czarnecki, Magdalena Gaładyk, Wanda Janakiewicz, Dominika Jaruga, Tomasz Kaczorowski, Szymon Karpiński, Joanna Kostana, Michał Kotowski, Radosław Kowalik, Agnieszka Pajączkowska, Alina Rudnicka, Joanna Sosnowska, Justyna Szybińska, Zofia Zwierzchowska-Hajnosz; prowadząca zespół: Agnieszka Pajączkowska
- Fotografie
- Agnieszka Pajączkowska
- Strona internetowa
- faf.org.pl
- Indeks
- Agnieszka Pajączkowska Alina Rudnicka Dominika Jaruga Fundacja Archeologia Fotografii Joanna Kostana Joanna Sosnowska Justyna Szybińska Magdalena Gaładyk Marek Piasecki Michał Czarnecki Michał Kotowski Radosław Kowalik Szymon Karpiński Tomasz Kaczorowski Wanda Janakiewicz Zofia Zwierzchowska-Hajnosz