„Young Art Prize 2024″ wystawa finałowa w Krupa Art Foundation
Przełom I i II dekady XXI wieku stał się świadkiem badania i kwestionowania idei konkursów artystycznych, szczególnie ich aspektu wzajemnej konkurencji. W Polsce obserwowaliśmy również zamknięcie kilku znaczących nagród artystycznych.
Krupa Art Foundation zdecydowała się na stworzenie nowej nagrody, która przynajmniej w jakimś stopniu, mogłaby wypełnić powstałą lukę w polskim obiegu artystycznym. Pracując nad tym projektem staraliśmy się czerpać z doświadczeń i debat poświęconych konkursom w ostatnich latach. Nie kwestionując w całości tego, że przy ograniczonych zasobach każda decyzja o wsparciu tej, lub innej osoby artystycznej towrzy pewien aspekt konkurencji, skupiliśmy się na powołaniu nagrody, skupiającej się na młodych osobach twórczych. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się przyznawać trzy równorzędne nagrody w ramach wystawy konkursowej odbywającej się we Wrocławiu co dwa lata.
Tegoroczna edycja, która inauguruje KAF Young Art Prize, cieszyła się dużym zainteresowaniem osób artystycznych. Odbieramy to jako gest zaufania społeczności artystycznej, co ma dla nas wielkie znaczenie. Proces wyboru nie był łatwy. Otrzymawszy 1597 zgłoszeń z całego świata, mieliśmy okazję zobaczyć piękną różnorodność praktyk twórczych. Jednocześnie zauważalne były interesujące połączenia między dziełami osób z bardzo odległych miejsc, co wydaje się znakiem czasów.
—
Wystawa KAF Young Art Prize 2024 prezentuje dwanaścioro artystek i artystów z pięciu krajów, które reprezentują bardzo różne sposoby wykorzystania malarstwa w praktyce artystycznej. Niezależnie od dużej różnorodności prac, która jest efektem idei zawartej w konkursie, wystawa pokazuje pewne kierunki poszukiwań artystycznych. Tworząc zasady KAF Young Art Prize zdecydowaliśmy się skupić na nowych praktykach w malarstwie i nowych sposobach jego wykorzystania w pracy artystycznej, które pojawiły się w ostatnich latach. W ten sposób trudny proces wyboru doprowadził do prezentacji zarówno praktyk, które już stały się wpływowe w obiegu sztuki, jak i zupełnie nowych poszukiwań. W wystawie finałowej biorą więc udział zarówno już uznane twórczynie i twórcy, jak i młodzi artyści i artystki.
Wystawa finałowa konkursu prezentuje szerokie spektrum dzieł. Stawia pytanie o rolę malarstwa we współczesnych praktykach artystycznych, zwłaszcza, że część przestawianych prac znacząco wykracza poza pole samego malarstwa. Zaproszone do udziału w finale osoby artystyczne wykorzystują różne strategie do wyrażania swoich zainteresowań i poszukiwań – część skupia się na formalnej stronie tego medium, inne z kolei wykorzystują malarstwo w bardziej konceptualnej praktyce. Polityczne znaczenie i wykorzystanie tego medium, a co za tym idzie prace zaangażowane politycznie, również stanowią znaczącą część wystawy.
Część prac reprezentuje współczesne trendy i dyskusje widoczne w międzynarodowym obiegu artystycznym, ale pojawiają się też bardziej osobne postawy. W dziełach, które znalazły się na wystawie, odbijają się problemy współczesności, oraz to, jak młode osoby artystyczne próbują się z nimi konfrontować. Dotyczy to zarówno rozwiązań na poziomie estetycznym jak i społecznym.
Z przyjemnością będziemy obserwować dalszy rozwój osób z którymi mieliśmy przyjemność pracować w tym roku. Ich oddanie pracy artystycznej i tematom, które zdecydowały się podjąć jest imponujące. Mamy nadzieję, że organizując KAF Young Art Prize, jesteśmy w stanie wesprzeć ich działania.
KAF Young Art Prize 2024 – wyniki konkursu
KAF Young Art Prize 2024 to pierwsza edycja międzynarodowego konkursu malarskiego skierowanego do młodych osób artystycznych. Głównym celem konkursu jest nie tyle wyłonienie laureatek i laureatów – ponieważ to zawsze jest subiektywne – ale stworzenie artystom i artystkom możliwości zaprezentowania pełnego wachlarza środków wyrazu i zanurzenia się w aktualnych trendach sztuk wizualnych. Do udziału można było zgłosić prace wykonane dowolną techniką malarską oraz na dowolnym materiale, które powstały nie wcześniej niż w 2022 roku. Do konkursu swoje dzieła zgłosiło się 1597 twórczyń i twórców z całego świata.
Spośród nich do ostatniego etapu trafiło dwanaście osób:
Kateryna Aliinyk, Andrej Maxim Auch, Martina Drozd Smutná, Wiktoria Kieniksman, Ant Łakomsk, Krystyna Melnyk, Krzysztof Mętel, Horacy Muszyński, Filip Rybkowski, Patryk Staruch, Kuba Stępień i Emily Stevenhagen, z których twórczością zapoznać się można na wystawie finałowej prezentowanej w Krupa Art Foundation do 7 lipca.
14 czerwca poznaliśmy również nazwiska trzech osób, które zdobyły równorzędne nagrody w wysokości 12 000 euro każda.
Laureatkami i laureatem pierwszej odsłony KAF Young Art Prize są: Kateryna Aliinyk, Krystyna Melnyk oraz Filip Rybkowski.
W werdykcie jurorskim Katerynę Aliinyk doceniono „za trwałą deklarację miłości do ziemi, wszystkich form życia współistniejących w czarnoziemiu oraz praktyk ogrodnictwa regeneracyjnego, które teraz, niestety, współistnieją z gruzami i zniszczeniami spowodowanymi przez niszczycielską rosyjską inwazję na terytoria wschodniej i południowej Ukrainy. Przedstawione przez artystkę krajobrazy pulsują i wyją, ale jednocześnie niosą obietnicę kiełkującego życia”.
Z kolei Filipa Rybkowskiego nagrodzono „za odwagę w poszukiwaniach na granicy instalacji i malarstwa, które podejmują problematykę autentyczności przedmiotu i jego przedstawienia. Prace Rybkowskiego, które przekraczają granice dziedzin, są jednocześnie niezwykle inspirujące dla myślenia o współczesnym malarstwie w sztuce współczesnej”.
W twórczości Kristiny Melnyk jury pozytywnie oceniło „nowatorskie wykorzystanie tradycyjnej techniki malarskiej do wypowiedzenia uniwersalnego przekazu, w bezpretensjonalnym podejściu do doniosłych tematów”. Praktyka artystyczna Krystyny Melnyk nie podąża za żadnym z popularnych trendów malarskich, co w szczególny sposób zostało docenione przez konkursową komisję.
W trakcie finałowych obrad jury postanowiło dodatkowo nagrodzić twórczość Ant Łakomsk, która otrzymała specjalne wyróżnienie – zaproszenie do wystawy indywidualnej w Krupa Art Foundation. Artystkę doceniono „za szczególną dojrzałość wizualną, wykorzystaną do ujęcia ulotnych wątków pamięci i prywatnej mitologii. Jednocześnie malarska biegłość i poetyckie spojrzenie artystki zapowiadają rozwój wyjątkowej praktyki artystycznej”.
Nagrody przyznało jury w składzie: Sylwia Krupa, Antoni Burzyński, Pola Dwurnik, Katarzyna Młyńczak-Sachs, Oleksandra Pogrebnyak i Aleksy Wójtowicz.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Kateryna Aliinyk, Andrej Maxim Auch, Martina Drozd Smutná, Wiktoria Kieniksman, Ant Łakomsk, Krystyna Melnyk, Krzysztof Mętel, Horacy Muszyński, Filip Rybkowski, Patryk Staruch, Kuba Stępień, Emily Stevenhagen
- Wystawa
- Young Art Prize 2024 wystawa finałowa
- Miejsce
- Krupa Art Foundation
- Czas trwania
- 15.06–7.07.2024
- Osoba kuratorska
- Antoni Burzyński
- Fotografie
- Alicja Kielan
- Strona internetowa
- krupaartfoundation.pl/kaf-young-art-prize-2024-wystawa-finalowa/