„Woman Art Power” w MCSW Elektrownia
Mówimy, że sztuka to wolność. Czy jednak historia kobiet w sztuce to potwierdza? „Woman Art Power” to wystawa, która bezpośrednio odnosi się do tego niezwykle istotnego aspektu. Jej celem jest przedstawienie szerokiej publiczności twórczości dwudziestu Artystek wypowiadających się językiem sztuki w sprawach dla nich najistotniejszych. Siła tej prezentacji tkwi w wyrazistości przekazu oraz różnorodności postaw artystycznych. Różne doświadczenia i indywidualne podejście do sztuki łączy wspólny wątek: autonomiczny głos wyrażony poprzez twórczą ekspresję. Jest to o tyle ważne, że jest to głos komplementarny z tym wyrażanym przez mężczyzn.
Społeczne koncepcje kobiet i kobiecości ciągle się zmieniają. Są renegocjowane i poddawane pod dyskusję. Ta ekspozycja to historia wypowiedzi kobiet badających naszą teraźniejszość, w której nowe perspektywy i postrzeganie m.in. ideałów ciała, tożsamości płciowej i kobiecości ożywiają debatę publiczną. Każda Artystka w indywidualny sposób wnosi swą cząstkę do zbiorowej całości. Wspólnie tworzą bardzo mocny i wyrazisty przekaz, potęgując go poprzez własne doświadczenia. Sprawiają, że głos kobiet staje się donioślejszy, a sprawy ich dotykające wybrzmiewają jeszcze mocniej. Zobaczymy wypowiedzi Twórczyń, które odwagę, kreatywność i determinację ucieleśniają w swoich dziełach jako inspirację dla bardziej integracyjnej przyszłości.
Kobiety w sztuce coraz mocniej zaznaczają swoją obecność. Dzięki sile i determinacji utorowały sobie możliwość wyrażania opinii o kondycji społecznej i politycznej. Artystki posługują się językiem sztuki jako medium do przekazywania własnych doświadczeń. Językiem, którym mówią o swoich przekonaniach i poglądach, nawet jeśli przekraczają tym różne tabu w dyskursie publicznym. Opowiadają o tym, jak kształtowane są ich emocje, jak są tłumione lub kanalizowane. Sztuka kobiet to wyrażanie przede wszystkim tego, co się czuje, to sposób zarządzania emocjami i wzmacnianie własnej tożsamości. Jest to coraz mocniejszy głos, który pozwala kobietom być słyszanymi w przestrzeni publicznej, mówiący o rzeczach dla nich ważnych, bezpośrednio ich dotykających lub takich, na które starają się zwrócić naszą uwagę.
Kobiety poprzez sztukę komunikują nam, w jaki sposób stereotypy i przyporządkowane role społeczne stają się barierami w nieskrępowanej potrzebie wyrażania i werbalizowania swoich doświadczeń i emocji. My mężczyźni mamy obowiązek wsłuchać się w ten głos i zrobić wszystko, żeby go wreszcie zrozumieć…
Paweł Witold Witkowski
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Anna Baumgart, Beata Ewa Białecka, Julia Curyło, Martyna Czech, Iwona Demko, Olga Dmowska, Monika Falkus, Anna Grzymała, Dorota Hadrian, Bożena Klimek-Kurkowska, Hanna Krzysztofiak, Katarzyna Kukuła, Agata Kus, Katarzyna Pietrzak, Jadwiga Sawicka, Helena Stiasna, Sabina Twardowska, Alex Urban, Ludmiła Woźniczko, Agata Zbylut
- Wystawa
- Woman Art Power
- Miejsce
- Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
- Czas trwania
- 18.06 – 11.09.2022
- Osoba kuratorska
- Paweł Witold Witkowski
- Fotografie
- Marcin Kucewicz
- Strona internetowa
- www.mcswelektrownia.pl/index.php/aktualnosci-z-siatki-obrazkow/articles/wap-wystawa.html
- Indeks
- Agata Kus Agata Zbylut Alex Urban Anna Baumgart Anna Grzymała Beata Ewa Białecka Bożena Klimek-Kurkowska Dorota Hadrian Hanna Krzysztofiak Helena Stiasna Iwona Demko Jadwiga Sawicka Julia Curyło Katarzyna Kukuła Katarzyna Pietrzak Ludmiła Woźniczko Martyna Czech Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu Monika Falkus Olga Dmowska Paweł Witold Witkowski Sabina Twardowska