NR 22/2023
27.02.2019

Trzecia aukcja dobroczynna „Spragnieni piękna” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Grupa Luxus
Trzecia aukcja dobroczynna „Spragnieni piękna” w Muzeum Narodowym w Warszawie
Grupa Luxus

Jak co roku, podczas Balu „Spragnieni piękna” organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, odbędzie się aukcja charytatywna. Obok mecenatu nad „Salą Malczewskiego” oraz symbolicznej adopcji jednego z najcenniejszych dzieł polskiego malarstwa – płótna autorstwa Kazimierza Stabrowskiego Przed witrażem. Paw – wylicytować będzie można unikatowe, stworzone specjalnie na tę okazję dzieła z pogranicza sztuki i designu. Partnerem tegorocznej aukcji „Spragnieni piękna” jest Mood Works – renomowane studio architektury wnętrz prowadzone przez Dorotę Kuć i Karinę Snuszkę. Specjalnie dla Stowarzyszenia Przyjaciele MNW Mood Works przygotowało projekt parawanów, które dzięki zaproszonym do projektu artystom stały się unikatowymi dziełami sztuki. Odwołując się do wielkiej tradycji sztuki chińskiej i japońskiej, duet Kuć i Snuszka stworzył nowoczesną formę, a interwencje czołowych polskich artystów nadały każdemu z 10 parawanów niepowtarzalny charakter. Aukcję uwieńczą również dwie wyjątkowe pozycje związane z Pałacem w Nieborowie – adopcja XVIII-wiecznego Portretu Anny Orzelskiej warsztatu Antointe’a Pesena oraz dar Majoliki Nieborów – czara zdobiona współczesnym motywem roślinnym w kolorach kobaltowym i złotym wykonana w nieborowskiej Manufakturze.

Sławomir Pawszak
Jarosław Fliciński
Grupa Luxus
Agnieszka Brzeżańska
Arobal
Krzysztof Bednarski
Bownik
Jadwiga Sawicka
Włodzimierz Jan Zakrzewski
Nicolas Grospierre
Radek Szlaga
Włodzimierz Jan Zakrzewski

W katalogu przygotowywanej aukcji znajdą się m.in.: parawan malowany przez Sławomira Pawszaka – autora muralu na fasadzie Muzeum nad Wisłą, „fotograficzny” parawan zdobywcy Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji Nicolasa Grospierre’a czy rysunkowy parawan Arobala. Szczególne podziękowania należą się Krzysztofowi Bednarskiemu, który na naszą aukcję przekazał pracę ze swojego legendarnego cyklu Moby Dick.

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas na tegoroczną aukcję katalog zyska uznanie w Państwa oczach, a podarowane przez artystów wspaniałe dzieła sztuki znajdą hojnych nabywców potrafiących docenić ich niepowtarzalną artystyczną tożsamość.

Michał Suchora, Członek Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciele MNW

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

WystawaTrzecia aukcja dobroczynna „Spragnieni piękna”
MiejsceMuzeum Narodowe w Warszawie
Czas trwania4.03.2019
FotografieErnest Wińczyk
Strona internetowaprzyjacielemnw.pl
Indeks

Zobacz też