„To już nie jest męski świat” Małgorzaty Markiewicz w Bunkrze Sztuki
This is a man’s world – wystawę Małgorzaty Markiewicz zwiedzam, mając z tyłu głowy piosenkę dobre pół wieku temu śpiewaną przez Jamesa Browna. This is a man’s world but it wouldn’t be nothing, nothing without a woman or a girl.
Na pierwszy rzut oka ekspozycja zaaranżowana w piwnicy Pałacu Potockich to mała retrospektywa – artystka pokazuje tu przede wszystkim stare i już znane prace, niektóre jeszcze z czasów studenckich. Ten selektywny wybór z niemal dwóch dekad twórczości zostaje uzupełniony nie tylko nowymi realizacjami – pokazywaną wcześniej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Meduzą, której tu towarzyszy dodatkowo seria dokamerowych performansów, czy metalowym obiektem-pomnikiem krakowskiej przekupki – ale też pracami innych artystek. W niewielkim aneksie zobaczyć można między innymi rzeźby Marii Pinińskiej-Bereś, filmy i performanse Alicji Żebrowskiej czy VALIE EXPORT, obraz Jadwigi Sawickiej i wyszywany obiekt Marii Mytrofanovej.
To już nie jest męski świat – podkreśla Markiewicz w samym tytule wystawy. Trudno jednak pozbyć się wrażenia, że o ile mężczyzn tu rzeczywiście nie ma, to niemal wszystko się do nich odnosi. Fantomowa męskość, niczym odpychający zapach potu i spermy, unosi się w powietrzu. Na wejściu wita nas neon z napisem: „Czy mogę Ci zrobić jakąś przykrość?”. To praca zainspirowana wiadomością o takiej właśnie treści, którą artystka dostała wcześniej od prześladującego ją stalkera. Obok widzimy nakryty białym obrusem stół z produktami spożywczymi. Jest tu nie tylko sól, makaron czy sok malinowy, ale też grzyby, szyszki, zupa w proszku i czarne jagody. Częścią tej pracy, zatytułowanej Kuchnia oporu, jest wideo parodiujące popularne programy kulinarne. Artystka ubrana w beżowy trencz i beret, strój nasuwający skojarzenie z postacią francuskiej partyzantki z komediowego serialu ‘Allo ‘Allo!, instruuje widzów, jak przygotować śmiercionośny posiłek: zupę z muchomorów sromotnikowych, kompot zaprawiany konwaliami albo wilcze jagody przykryte pierzynką z bitej śmietany. Ta podlana ironią i szczyptą czarnego humoru recepta – jak dopowiada towarzyszący wideo tekst – sprawia, że kuchnia jawi się jako jeszcze jedna strategia walki z agresorem, narzędzie obrony i forma cichego oporu wobec niewidzialnej w społecznym dyskursie przemocy domowej. (…)
Pełna wersja tekstu jest dostępna w 37. numerze SZUMU.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Małgorzata Markiewicz
- Wystawa
- To nie jest już męski świat
- Miejsce
- Bunkier Sztuki w Krakowie
- Czas trwania
- 19.02 – 15.05.2022
- Osoba kuratorska
- Monika Kozioł
- Strona internetowa
- bunkier.art.pl/