„Świat nie wierzy łzom: Nostalgia i trauma w sztuce Białegostoku i Podlasia” w Galerii Arsenał w Białymstoku
Wystawa Świat nie wierzy łzom. Nostalgia i trauma w sztuce Białegostoku i Podlasia prezentuje prace urodzonych w latach 80. i 90. artystek i artystów pochodzących z regionu – w tym dzieła z Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku. To pierwszy tak obszerny przegląd sztuki wywodzących się z Podlasia przedstawicielek i przedstawicieli tego pokolenia, z których większość bezpowrotnie wyjechała stąd w celu zdobycia edukacji artystycznej. W swojej twórczości przywołują one/oni m.in. wspomnienia z dzieciństwa i historie rodzinne, jak również symbole i stereotypy kształtujące wizerunek regionu – by spojrzeć na nie na nowo, odkrywając ambiwalentną sieć znaczeń, z których utkane są podlaskie historie.
Tytuł wystawy zaczerpnięty został z piosenki legendarnego białostockiego barda, twórcy muzyki biesiadnej i chodnikowej – Janusza Laskowskiego. Utwór powstały w 1995 roku opowiada o cierpieniu jako uniwersalnym ludzkim doświadczeniu oraz o bezsilności wobec czasu i losu. Świat nie wierzy łzom można potraktować z jednej strony jako rewers entuzjastycznej narracji o transformacji ustrojowej, a z drugiej – jako głos prawdy życiowej, z którym utożsamić się mogą nieuprzywilejowane i dyskryminowane jednostki oraz grupy społeczne. Na wystawie pobrzmiewają też echa innej piosenki Laskowskiego, Śnił mi się rodzinny dom, w której oddalony od swojego miejsca urodzenia narrator cały czas wraca tam w myślach. Mówi o domu, za którym tęskni, bezpiecznym, pełnym ciepła i troski, domu, który pozostaje jednak wyłącznie senną wizją.
Na wystawie miejscem sentymentalnego powrotu jest zarówno Białystok lat 90. i początku XXI wieku, widziany przez pryzmat dziecięcych fantazji, pracujących rodziców, zmian i przekształceń społeczno-ekonomicznych, jak i „magiczne Podlasie” – region silnie definiujący tożsamość, obszar zachwycającej przyrody, jednocześnie doświadczony trudną historią powodującą nawarstwienie kolektywnych traum. Tytułowe nostalgia i trauma oraz towarzyszące im afekty występują tutaj obok siebie – jako nieodłączne elementy procesów kultywowania pamięci, zapominania oraz rozgrywania konfliktów tożsamościowych.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Adelina Cimochowicz, Aleksandra Czerniawska, Kuba Dąbrowski, Paweł Grześ, Adrianna Konopka, Milena Korolczuk, Paweł Matyszewski, Martyna Modzelewska, Grażyna Monika Olszewska, Przemek Pyszczek, Eliza Proszczuk, Karol Radziszewski, Łukasz Radziszewski, Alicja Rogalska & Łukasz Surowiec, Iza Rogucka, Błażej Rusin, Paweł Sakowicz, Katarzyna Sienkiewicz, Jan Szewczyk, Iza Tarasewicz, Rafał Zajko, Żurnal Zin
- Wystawa
- Świat nie wierzy łzom: Nostalgia i trauma w sztuce Białegostoku i Podlasia
- Miejsce
- Galeria Arsenał w Białymstoku
- Czas trwania
- 26.08 – 06.10.2022
- Osoba kuratorska
- Tomek Pawłowski-Jarmołajew
- Fotografie
- Tytus Szabelski
- Strona internetowa
- galeria-arsenal.pl/wystawy/swiat-nie-wierzy-lzom-nostalgia-i-trauma-w-sztuce-bialegostoku-i-podlasia
- Indeks
- Adelina Cimochowicz Adrianna Konopka Aleksandra Czerniawska Alicja Rogalska Błażej Rusin Eliza Proszczuk Galeria Arsenał w Białymstoku Grażyna Monika Olszewska Iza Rogucka Iza Tarasewicz Jan Szewczyk Karol Radziszewski Katarzyna Sienkiewicz Kuba Dąbrowski Łukasz Radziszewski Łukasz Surowiec Martyna Modzelewska Milena Korolczuk Paweł Grześ Paweł Matyszewski Paweł Sakowicz Przemek Pyszczek Rafal Zajko Tomek Pawłowski Jarmołajew Żurnal Zin