NR 22/2023

RZECZ(NIE)POSPOLITA – POLSKIE MALARSTWO HISTORYCZNE. Cykl wystaw w Galerii Otwarta Pracownia w Krakowie w 2018 roku

Otwarta Pracownia w Krakowie
Karolina Jabłońska, „Koń a sprawa polska”
RZECZ(NIE)POSPOLITA – POLSKIE MALARSTWO HISTORYCZNE. Cykl wystaw w Galerii Otwarta Pracownia w Krakowie w 2018 roku
Karolina Jabłońska, „Koń a sprawa polska”
Czy tematyka historyczna jest inspiracją dla współczesnego malarstwa? Czy malarstwo jest aktualnym sposobem konstruowania i dekonstruowania historycznych narracji? W jaki sposób funkcjonują w sztuce współczesnej historyczne toposy i narodowe mity?

RZECZ(NIE)POSPOLITA) to przedsięwzięcie, do którego zaproszeni zostali uznani i młodzi twórcy z całej Polski. Projekt powstał przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Krakowa.

Pierwsza wystawa – Ignacego Czwartosa Każdy ma swoich bohaterów. To seria obrazów stanowiących głos w dyskusji o znaczeniu historii i roli historycznych narracji. To także refleksja malarza nad losem jednostek uwikłanych w mechanizmy wojny.

Ignacy Czwartos, „Każdy ma swoich bohaterów”

Kolejną z wystaw była wystawa zbiorowa Koń a sprawa polska. Kurator Wojciech Głogowski podszedł do tematu eksperymentalnie, stawiając pytanie czy koń – tak istotny dla historii polskiego malarstwa motyw może poruszyć wyobraźnię współczesnego artysty. Spektrum wystawy było bardzo szerokie, obejmując uliczne murale i XIX- wieczne tropy, a nawet cyfrowy dieselpunk.

14 września otwarta zostanie wystawa zbiorowa Bona 500 lat później prezentująca nowe podejścia do portretu najsłynniejszej Włoszki na Wawelu.

Od koronacji Bony Sforzy minęło 500 lat. Przywiozła renesansową kulturę i ambitne plany polityczne. Stała się najbardziej wpływową kobietą na kontynencie. Rządziła milionami poddanych, podlegało jej jedno z największych imperiów na kontynencie. Na temat jej życia powstawały legendy.

Łukasz Huculak, „Bona”

Każdy z artystów biorących udział w wystawie stawiał sobie pytanie na ile można wnieść nową wartość estetyczną, która pozwoliłaby nam, po 500 latach ujrzeć postać historyczną w innym świetle.

Na 30 listopada zaplanowana jest wystawa malarstwa Pawła Baśnika Duchy polskie (30 listopada – 21 grudnia 2018). Tocykl prac, będących próbą świeżego i nieoczywistego spojrzenia na patriotyczną symbolikę, która związana jest z upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości.

www.otwartapracownia.com

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka