RZECZ(NIE)POSPOLITA – POLSKIE MALARSTWO HISTORYCZNE. Cykl wystaw w Galerii Otwarta Pracownia w Krakowie w 2018 roku
RZECZ(NIE)POSPOLITA) to przedsięwzięcie, do którego zaproszeni zostali uznani i młodzi twórcy z całej Polski. Projekt powstał przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Krakowa.
Pierwsza wystawa – Ignacego Czwartosa Każdy ma swoich bohaterów. To seria obrazów stanowiących głos w dyskusji o znaczeniu historii i roli historycznych narracji. To także refleksja malarza nad losem jednostek uwikłanych w mechanizmy wojny.
Kolejną z wystaw była wystawa zbiorowa Koń a sprawa polska. Kurator Wojciech Głogowski podszedł do tematu eksperymentalnie, stawiając pytanie czy koń – tak istotny dla historii polskiego malarstwa motyw może poruszyć wyobraźnię współczesnego artysty. Spektrum wystawy było bardzo szerokie, obejmując uliczne murale i XIX- wieczne tropy, a nawet cyfrowy dieselpunk.
14 września otwarta zostanie wystawa zbiorowa Bona 500 lat później prezentująca nowe podejścia do portretu najsłynniejszej Włoszki na Wawelu.
Od koronacji Bony Sforzy minęło 500 lat. Przywiozła renesansową kulturę i ambitne plany polityczne. Stała się najbardziej wpływową kobietą na kontynencie. Rządziła milionami poddanych, podlegało jej jedno z największych imperiów na kontynencie. Na temat jej życia powstawały legendy.
Każdy z artystów biorących udział w wystawie stawiał sobie pytanie na ile można wnieść nową wartość estetyczną, która pozwoliłaby nam, po 500 latach ujrzeć postać historyczną w innym świetle.
Na 30 listopada zaplanowana jest wystawa malarstwa Pawła Baśnika Duchy polskie (30 listopada – 21 grudnia 2018). Tocykl prac, będących próbą świeżego i nieoczywistego spojrzenia na patriotyczną symbolikę, która związana jest z upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości.