Roman Opałka w Spectra Art Space MASTERS
W 2015 roku przypada 50 rocznica powstania pierwszego Obrazu liczonego Romana Opałki, inaugurującego fundamentalne dzieło znane jako Opałka 1965/1-∞. Fundacja Rodziny Staraków postanowiła uhonorować ten fakt wydarzeniem, jakim będzie ekspozycja integralnych Detali cyklu – płócien, dokumentacji fotograficznej oraz zapisu głosu – w formie Oktogonu, wskazanego i określonego przez samego artystę, jako najdoskonalsza forma percepcji jego programu.
Radykalność decyzji i konsekwencja Romana Opałki uczyniła program Opałka 1965/1-∞ jednym z najważniejszych wydarzeń w historii sztuki przełomu XX i XXI wieku. Zaliczany do nurtu sztuki konceptualnej, nieznacznie go jednak uprzedził, a jednocześnie wyraźnie przekroczył. W biało-mistycznym Oktogonie, który oprócz monochromatycznych i monumentalnych obrazów liczonych, wypełnia ściszony, niewzruszony głos artysty, odliczający kolejne wartości, stajemy wobec nieuchronności przemijania i doświadczania nieskończoności jednocześnie. Jak napisała w katalogu wystawy Bożena Kowalska: Wszystkie rozważania egzystencjalne i eschatologiczne od Platona i Arystotelesa po Schopenhauera, Heideggera, Hegla i Sartra czy nawet buddyzm Hinajany przeplotły się przez frazy liczenia Opałki towarzysząc jego benedyktyńskiej pracy. Wielkie, odkrywcze dzieło zyskało w świecie powszechny podziw i uznanie. I wciąż poraża niezamierzonym przez autora pięknem, medytacyjnym pięknem. Jubileuszowy Oktogon jest pierwszym wystawianym po śmierci artysty. Rozpoczyna go pierwszy Detal – pisany bielą na czerni, kończy – jeden z ostatnich, zapisany już bielą na bieli.
W skład Oktogonu wejdą prace Romana Opałki z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, galerii Atlas Sztuki w Łodzi, Sławomira Bossa, Teresy i Andrzeja Starmachów oraz Anny i Jerzego Staraków.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Roman Opałka
- Miejsce
- Spectra Art Space
- Czas trwania
- 26.09.2015-7.02.2016
- Fotografie
- Maciej Jedrzejewski
- Strona internetowa
- starakfoundation.org