„Promieniowanie” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
„Co by było, gdyby przedmiotom, fotografiom odjąć podziały? Gdyby wymieszać to, co się wydaje raz na zawsze ustalone, należące do innych porządków?” – pyta Wojciech Nowicki, kurator wystawy Promieniowanie, i wskazuje na definicje oraz klasyfikacje, w które wtłaczane są obrazy fotograficzne. Hans Belting w książce Antropologia obrazu. Szkice do nauki o obrazie (Kraków, 2012) wylicza cztery niezależne tryby działania fotografii: fotografię definicyjną lub informatywną, reklamową, domową lub afektywną oraz fotografię artystyczną André Rouillé w pracy Fotografia. Między dokumentem a sztuką współczesną (Kraków, 2007) wymienia szereg kolejnych. Na przekór tym próbom uchwycenia właściwości obrazu fotograficznego Promieniowanie nie podkreśla podziałów, lecz wydobywa na światło dzienne niejasność granic i wskazuje momenty, w których dochodzi do ich przekraczania.
Na wystawie zaprezentowany jest zbiór zdjęć pochodzących z rozmaitych źródeł, fotografii będących narzędziem pomocniczym w różnych dziedzinach badań czy eksperymentów – na przykład przyrodniczych, chemicznych, genetycznych, patologicznych czy medycznych. Esej wizualny stworzony przez Nowickiego na ścianach galerii bada, w jaki sposób te zdjęcia – zestawione z innymi, zaskakująco podobnymi wizualnie, wykonanymi jednak (lub przywłaszczonymi w artystycznym geście) przez fotografów lub artystów posługujących się medium fotografii – zyskują nowe znaczenia. Jak mówi kurator: „Postawienie, choćby chwilowo, znaku równości pomiędzy rozmaitymi gatunkami, zwykle starannie separowanymi od siebie, pozwala przyjrzeć im się uważniej, odkryć, co je rzeczywiście różni, a co jest różnicą zaledwie pozorną”.
Wojciech Nowicki – kurator wystaw fotograficznych, pisarz, członek rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Opublikował m.in. Dno oka. Eseje o fotografii, Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu, Niepokoje Wilhelma von Blandowskiego; w przygotowaniu zbiór esejów poświęconych portretowi w fotografii. Kurator m.in. wystaw Jerzego Lewczyńskiego, Wilhelma von Blandowskiego, Michała Greima oraz współkurator wystawy Archiwum centralne (Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009).
Przypisy
Stopka
- Wystawa
- Promieniowanie
- Miejsce
- Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, wystawa w ramach 12. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie
- Czas trwania
- 15.05-15.06.2014
- Osoba kuratorska
- Wojciech Nowicki
- Fotografie
- Studio Luma, www.studioluma.pl
- Strona internetowa
- www.photomonth.com