NR 22/2023
31.01.2019

„Pracownia Łukasza Skąpskiego” w MOCAKu

Julia Czarnecka, „Smile Detector”, 2017, aplikacja
„Pracownia Łukasza Skąpskiego” w MOCAKu
Julia Czarnecka, „Smile Detector”, 2017, aplikacja

Łukasz Skąpski (1958) to absolwent i były wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez lata pozostawał silnie związany z krakowskim środowiskiem artystycznym. Obecnie jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie. Podejmowanymi przez niego tematami są życie codzienne oraz przemiany społeczne. Wraz z Oskarem Dawickim, Igorem Krenzem oraz Wojciechem Niedzielką założył Grupę Azorro, działającą w latach 2001–2010. Artyści w swoich filmach w ironiczny sposób odnosili się do artworldu i otaczającej ich rzeczywistości. Na wystawie w MOCAK-u pokazujemy fotografie, wideo i obiekty studentów oraz absolwentów prowadzonej przez Skąpskiego Pracowni Fotografii i Strategii Artystycznych.

Ekspozycja dzieli się na trzy części. Pierwszą stanowią prace analizujące ludzką twarz. Artyści poruszają zagadnienia związane z antropologią. Anastasiia Mikhno wykonała pomiary twarzy 86 Europejczyków, aby ujawnić ich różnorodność. Julia Czarnecka, odnosząc się do systemu inwigilacji w Chinach, stworzyła aplikację, która przyznaje punkty za szerokość uśmiechu. Kamil Macioł wykonał serię zdjęć z modelkami, eksponujących ich niedoskonałości oraz wpływ stresu na ciało. Franek Warzechastworzył kolaż wideo, zestawiając ze sobą fragmenty filmów dwóch artystów, którzy wyrażają emocje poprzez krzyk.

Katarzyna Sokół, „Pic of the Day”, 2018, sztuka internetu
Horacy Muszyński, „Halo! Uwaga!”, 2015, wideo, 14 min 15 s
Emilia Turek, „Granie”, 2018, obiekt, 10 × 50,5 × 31,5 cm, fot. E. Turek
Andrzej Mara, „Wyżebrane szlugi”, 2018, obiekt, 10 × 5,6 × 2,2 cm, fot. R. Sosin

Druga grupa prac to realizacje zaangażowane w problemy społeczno-polityczne. Andrzej Mara pokazuje obiekt zbudowany z papierosów wyłudzonych od przypadkowych ludzi. Emilia Turek podejmuje wątek rozłamu politycznego w naszym kraju i trwającej wojny polsko-polskiej.

W trzeciej grupie prac artyści zderzają działania komercyjne z wytworami kultury wysokiej. Horacy Muszyński głosem naganiacza zachęca do kupna produktów z grafiką inspirowaną twórczością Pieta Mondriana. Katarzyna Sokół przedstawia zdjęcia półnagiego modela w bokserkach, na których nadrukowała filozoficzne sentencje.

Niewątpliwie na jakość artystyczną wystawy wpływa duży talent edukacyjny profesora Skąpskiego. Wnikliwe spojrzenie prowadzącego pozwala studentom w odważny, autentyczny sposób podejmować aktualne tematy.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Artystka / ArtystaŁukasz Skąpski
WystawaPracownia Łukasza Skąpskiego
MiejsceMuzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Czas trwania26.10.2018–17.03.2019
Strona internetowapl.mocak.pl
Indeks

Zobacz też