„Pomiędzy” Remiego Uranta w Państwowym Muzeum Etnograficznym
Młodzi ludzie coraz częściej podróżują po świecie zarówno w poszukiwaniu osobistego rozwoju, doświadczeń i wrażeń, jak i lepszych warunków ekonomicznych czy politycznych. Niektórzy zatrzymali się na dłuższy, bądź krótszy okres czasu w Polsce. Tu uwiecznił ich Remi Urant, absolwent warszawskiej ASP. Portretom towarzyszą fotografie przedmiotów, które są ważne dla bohaterów projektu, a jednocześnie przywołują im obraz miejsca, z którego pochodzą. Wystawa Pomiędzy zadaje wyjątkowo aktualne pytania o tożsamość oraz to, co ją tworzy w warunkach współczesnego nomadyzmu.
Cykl 48 portretów przedstawia młode osoby, które przyjechały do Polski z różnych stron świata. Powody przyjazdu są bardzo różne – od potrzeby zdobycia wykształcenia, poznania nowego języka, wyjechania poza granice rodzinnego kraju, podróżowania po świecie, po przyczyny związane z zagrożeniem życia, wojną, karą śmierci, kalectwem lub więzieniem za światopogląd, polityczne przekonania czy wyznawaną religię. Osoby te często doświadczają stanu, w którym ich dom ani nie jest do końca tam, ani nie jest do końca tu. Są pomiędzy, zawieszone.
Każda z tych osób przyniosła ważny dla niej przedmiot, który kojarzy jej się z miejscem, z którego pochodzi. Fotografia tego przedmiotu stanowi podpis do każdego z portretów. Na wystawie odtwarzane są zapętlone wypowiedzi bohaterów projektu, którzy opowiadają o powodach przyjazdu do Polski oraz o przedmiotach, które przynieśli. Nie są one przypisane do danego portretu.
Indywidualne historie jednostek, ich portrety i przedmioty są jedynie pretekstem do szerszej dyskusji. Wystawa Pomiędzy wywołuje więc szereg pytań. Jaki jest nasz związek z miejscem poprzez przedmioty? Co łączy nas z rodzinnymi stronami? Na czym polega relacja między miejscem, a przedmiotem? Jakiego rodzaju przedmioty mają dla nas specjalną wartość?…
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Remi Urant
- Wystawa
- Pomiędzy
- Miejsce
- Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa
- Czas trwania
- 24.02–3.03.2019
- Strona internetowa
- ethnomuseum.pl