„Perspektywa +” Przemysława Garczyńskiego w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia
Perspektywa to sposób patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. To sposób postrzegania świata, przestrzeni i obiektów znajdujących się na różnych płaszczyznach. Perspektywa może być różna: jest zależna od miejsca, z jakiego spoglądamy na obiekt, zależy także od naszego charakteru czy poglądów politycznych. Na pierwszej w 2019 roku wystawie w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia zobaczymy nowy malarski cykl finalisty 17. edycji konkursu APH, Przemysława Garczyńskiego. Wystawa Perspektywa + pokazuje, jak szerokie jest pole widzenia artysty. Inspirowane spuścizną awangardy, nawiązujące do twórczości Berlewiego czy Theo van Doesburga prace w wielowymiarowy sposób odnoszą się do otaczającej nas rzeczywistości.
Wystawa Perspektywa + pokazuje, jak szerokie jest spektrum podejmowanych przez artystę badań. Pole interpretacji prac zgromadzonych na wystawie jest bardzo szerokie: każdy z widzów może skupić swoją uwagę na innym elemencie kompozycji, odnajdując odmienne znaczenia czy wartości. W malarstwie Garczyńskiego widać inspirację architekturą, urbanistyką czy przestrzennym zakomponowaniem krajobrazu.
Artysta intencjonalnie pomija w swoich kompozycjach element ludzki. Dla Garczyńskiego najważniejsza jest konstrukcja i przestrzeń, nie znaczy to jednak, że człowiek jest marginalizowany przez artystę. Perspektywa widzenia rozszerza się na widza, który poniekąd staje się częścią tworzonego przez artystę świata. Garczyńskiego najbardziej interesuje to, co pozostawia po sobie człowiek: spuścizna homo sapiens, industrializm połączony z pierwiastkiem metafizycznym. Tytuł cyklu Znaki na niebie odnosi się więc nie tylko do przemysłu i architektury, ale także do pozostawianych przez człowieka śladów. Widzialne miesza się z tym, co ukryte, racjonalizm z emocjonalną strefą działania.
Najnowsza wystawa w Pawilonie Sztuki wielowymiarowo analizuje zagadnienia przestrzenne. W stworzonym przez artystę świecie nie ma miejsca na przypadkowe działania, a dokładnie przemyślane projekty elementów przestrzenne układają się w harmonijną kompozycję. Wszystkie podejmowane przez Garczyńskiego działania to połączenie intuicyjnego podejścia do rzeczywistości z logicznym myśleniem o przestrzeni. Artysta nie tworzy jednak alternatywnego świata dla realizowanych przez siebie projektów, każdy element kompozycji osadzony jest w rzeczywistości przefiltrowanej przez wyobraźnię artysty.
Przemysław Garczyński – urodzony w 1988 w Lublinie. Finalista 17. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Ukończył studia grafikę warsztatową na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie, w pracowni prof. Piotra Lecha i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2018) w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, malarstwem ściennym i grafiką. Obecnie pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni kształcenia podstawowego prowadzonej przez dr. Marka Wrzesińskiego i pracowni malarstwa ściennego i witrażu prof. Jacka Zdybla. Jeden z rysunków artysty znajduje się na Księżycu (Moon Drawing Project / Moon Arts Ark 2016).
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Przemysław Garczyński
- Wystawa
- Perspektywa +
- Miejsce
- Pawilon Sztuki ERGO Hestia
- Czas trwania
- 12.01–22.02.2019
- Fotografie
- Adam Gut
- Strona internetowa
- artystycznapodrozhestii.pl