„Pełny Odcinek” Gizeli Mickiewicz w ramach Realnego Obszaru Działań
Obszar Rodzinnych Ogródków Działkowych przy ulicy Kinowej w Warszawie to miejsce położone niemalże w środku miasta, a jednocześnie na jego peryferiach. W jego obrębie dochodzi do licznych przewartościowań. Można je postrzegać jako miasto niczyje lub miasto bez miasta, relikt przeszłości, czy odbłysk utopii. Właśnie tę, naznaczoną licznymi pęknięciami przestrzeń wybraliśmy na realizację projektu Realny Obszar Działań, w ramach którego zapraszać będziemy współczesnych artystów, przekazując im do dyspozycji teren działki oraz niewielkiego domku zaadoptowanego do celów ekspozycyjnych. Realny Obszar Działań to projekt poświęcony artystom i sztuce, lecz również miejsce spotkań, rozmów i wymiany myśli.
„Powiedzmy, że wybieram się w podróż. Ciągnę za sobą nową walizkę, nawierzchnia chodnika jest nierówna, a krawężniki wysokie. Podczas zjazdu z krawężnika plastik u spodu walizki pęka i obluzowuje koła. Schody i chodniki ruchome ułatwiają mi dodźwignięcie jej do punktu odprawy. Taśma wciąga walizkę za gumową zasłonę i wysuwa w miejscu, gdzie czeka na mnie osoba, która pomoże mi ją nieść.
Powiedzmy, że chce mi się oddać walizkę do serwisu. Diagnozują wadę fabryczną: “Nieprzetopione grudki plastiku obniżyły odporność spodniej części walizki”. Dowiaduję się, że jest egzemplarzem pochodzącym z wadliwej partii. Drobne przeoczenie na wczesnym etapie produkcji i niezatrzymanie przesuwającego się po taśmie błędu zakłóciło więc podróż wielu osobom. Przyjmijmy, że materia, o której zadecydowano czym będzie, jest już tą rzeczą. Płynny plastik tłoczony kanałami do formy jest już walizką w procesie. Czy można określić, gdzie zaczynają się rzeczy? Gdyby proces miał kształt, jaki by on był?
Interesuje mnie struktura hierarchiczna procesu, stopień ważności każdego jego członu oraz krótkotrwałe formy w jakich coś istnieje zanim zostanie ukończone. Ciekawi mnie przedział czasu, kiedy rzecz jest nie do rozpoznania, kiedy ma rozsypany wygląd, gdy w niezłączonych częściach, leżąc na taśmie, zbliża się do siebie.” – pisze o swoich pracach Gizela Mickiewicz.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Gizela Mickiewicz
- Wystawa
- Pełny Odcinek
- Miejsce
- ROD ul. Kinowa, Warszawa
- Czas trwania
- 28.11.2014
- Osoba kuratorska
- Magdalena Łazarczyk, Łukasz Sosiński
- Fotografie
- Magdalena Łazarczyk, Łukasz Sosiński