„Pedagogika wstydu” Rafała Jakubowicza w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wlkp.
W Swarzędzu, na terenie na którym stoi dawny żłobek Swarzędzkich Fabryk Mebli, a obecnie Ośrodek Kultury, przed II wojną światową mieścił się żydowski cmentarz. Dziś nie ma już po nim śladu.
Zdjęcie wybudowanego w latach 50. socrealistycznego dworku, w pięknej zimowej scenerii, zostało zamieszczone w wydanym przez miasto kalendarzu na 2011 rok.
Choć władze gminy sześć lat temu deklarowały chęć upamiętnia cmentarza w formie lapidarium z macewami przywiezionymi z innych cmentarzy żydowskich w Poznaniu – nadal nic się nie wydarzyło.
Miejscowy inwestor zabiega o to, żeby na terenie należącym częściowo do cmentarza postawić hotel. Jak dotąd – bezskutecznie.
Przy zjeździe na teren parku, który niegdyś był cmentarzem, stoi stelaż z tablicami informacyjnymi: „Pływalnia”, „Stadion miejski”, „Lodowisko”.
W czerwcu 2017 roku Rafał Jakubowicz zamontował nielegalnie czwartą tablicę, idealnie wpisującą się w konwencję miejskiej identyfikacji wizualnej. Nie przetrwała ona nawet doby. Nie wiadomo kto ją zdjął i dlaczego. W listopadzie 2018 roku roku autor powtórzył akcję. Tym razem tablica została usunięta po niespełna trzech tygodniach. Dwie kolejne, w języku polskim i hebrajskim, które stanowią obecnie część ekspozycji, zostaną wykorzystane po wystawie, w 2019 roku.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Rafał Jakubowicz
- Wystawa
- Pedagogika wstydu
- Miejsce
- Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim
- Czas trwania
- 7.12.2018–20.01.2019
- Osoba kuratorska
- Gustaw Nawrocki
- Fotografie
- Radosław Sto i Monika Szalczyńska
- Strona internetowa
- mosart.pl