„Niezapominajki” Olgi Krykun w galerii SKALA
Niezapominajki to indywidualna wystawa Olgi Krykun, urodzonej w Odessie i mieszkającej w Pradze artystki wizualnej, która jest zwieńczeniem jej dwumiesięcznej rezydencji w Poznaniu. Na wystawie prezentuje nowe obrazy, obiekty oraz performance będące kontynuacją cyklu E-girl Melancholia. W rozwijanym od 2021 roku projekcie artystka maluje twarze dziewczyn-lalek w makijażach. Wyrażają one wachlarz niejednoznacznych emocji: od smutku, przez zmęczenie, po ekscytację i zachwyt. W tym cyklu jednym z głównych źródeł inspiracji autorki są media społecznościowe, zwłaszcza aplikacja TikTok z jej zdynamizowanymi algorytmami i lawiną trendów. Krykun przygląda się temu, jakie emocjonalne reakcje i stany wywołuje ciągłe skrolowanie, przyswajanie strumienia obrazów i informacji produkowanych tak przez użytkowników aplikacji, jak koncerny. Zestawia je jednocześnie z figurą tytułowej „e-dziewczyny”, wskazując na generacyjne i genderowe aspekty doświadczenia post-cyfrowej rzeczywistości.
Na wystawie w galerii SKALA Olga Krykun skupia się na wydarzeniach ostatnich miesięcy: obserwowaniu i przeżywaniu wojny w Ukrainie z perspektywy smartfonów oraz feedów w mediach społecznościowych, które stały się archiwum wojennych okrucieństw. Dla wielu osób to pierwsze źródło informacji o działaniach militarnych, organizowanej pomocy, doświadczeniach i relacjach ofiar zbrojnej inwazji Rosji, czy kultury i historii Ukrainy. Pojawiające się w nich brutalne obrazy martwych ciał oraz zdewastowanych miast i budynków przeplatane są apelami o pomoc i głosami realpolitik. Odczucia, napięcia, wewnętrzne konflikty oraz pragnienia, które powstają w procesie przetwarzania tych treści, Olga Krykun ukazuje w serii nowych obrazów przedstawiających m.in. kwiaty. To zarówno słoneczniki – symbole Ukrainy, macierzy artystki, jak i tytułowe niezapominajki, mówiące o potrzebie zachowania w pamięci wydarzeń wojny. Obok obrazów na wystawie prezentowane są również obiekty: ludzkich rozmiarów dziewczęce kukły, jak również performance z udziałem studentek – uchodźczyń z Charkowa i Kijowa, które od marca 2022 roku kontynuują naukę na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Motywy kwiatów i kobiet pojawiają się obok siebie w wielu pieśniach o wojnie. Pieśniach, które często opowiadają o tęsknocie, wyczekiwaniu i stracie. Niezapominajki Olgi Krykun mogłyby być kolejną z takich pieśni – dającą wyraz tyleż bezsilności i zadumie nad śmiercią, co nadziei na zwycięstwo i pokój.
Rezydencja Olgi Krykun odbywa się przy wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
OLGA KRYKUN (ur. 1994) – artystka wizualna, autorka wideoinstalacji, performansów, rzeźb i obrazów. Absolwentka malarstwa i nowych mediów na University of Art, Architecture and Design w Pradze. Brała udział w wymianach zagranicznych na National Taiwan University of Arts w Taipei, Konstfack University of Arts, Crafts Design w Sztokholmie i Technological Educational Institute of Athens w Grecji. Autorka wystaw indywidualnych prezentowanych w galeriach Konstfack Gallery, Sztokholm (2019), City Surfer Office, Praga (2018), Dum Panu z Kunstatu, Brno (2018) czy Berlinskej Model, Praga (2017). Jej prace były prezentowane na licznych wystawach zbiorowych i festiwalach, m.in. w Pradze, Brnie, Koszycach, Moskwie, Bazylei czy Wenecji. Urodziła się w Odessie, mieszka i pracuje w Pradze.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Olga Krykun
- Wystawa
- Niezapominajki
- Miejsce
- galeria SKALA, Poznań
- Czas trwania
- 06.05 - 03.06.2022
- Osoba kuratorska
- Tomek Pawłowski-Jarmołajew
- Strona internetowa
- galeriaskala.com