Niereligia w JEZUSie
JEZUS to miejsce spotkania. Chcemy zapraszać artystów do JEZUSa, robić debaty w JEZUSie, wystawy w JEZUSie, zapraszać do Niego środowiska, uważające się za wykluczone z kościoła. Będzie to czasowy projekt, ujawniający się w kilku miejscach. JEZUS z zasady nie będzie miał stałego miejsca, nie będzie instytucją czy budynkiem.
JEZUS jako miejsce, jest autorskim projektem artystycznym Oli Tubielewicz, zakładającym stworzenie przestrzeni gdzie prezentowane będą dzieła artystów, organizowane będą debaty oraz spotkania. Nie będzie to jednak galeria sztuki, ale swego rodzaju rzeźba społeczna — awatar tworzony za pomocą obecności różnorodnych lokalnych środowisk.
Nazwa JEZUS, wzbudzająca w pierwszym momencie lekki niepokój, powstała w następstwie moich dotychczasowych działań artystyczno-społecznych, w których staram się tworzyć miejsca dialogu między skrajnymi poglądowo środowiskami. Wiele mówi się o osobach, które wyszły z kościoła po gorzkim doświadczeniu niezrozumienia i odrzucenia. Jako artystka wywodzę się z zaangażowanego środowiska LGBT, byłam menadżerką klubu gejowskiego, organizatorką festiwali trans, uczestniczką queerowego życia stolicy. W 2012 roku zaczęłam stopniowo poznawać środowiska chrześcijańskie. Otwarte, „żywe” kościoły pełne empatii i tolerancji, ale co najważniejsze zaczęłam studiować teksty teologiczne i zobaczyłam zupełnie inny obraz chrześcijaństwa. Od tego czasu pracę artystyczną poświęciłam szukaniu i pokazywaniu żywej wiary. Jezus jest księciem pokoju, Jezus jest obrazem wolnej woli, Jezus nadawał kobietom godność, Jezus mówił o miłości i szacunku, o kościele jako osobach, a nie budynku czy instytucji. Wchodzę więc do kościoła po to, by otworzyć Jego drzwi na oścież, dla tych którzy przez wiele lat czuli się z Niego wykluczeni.
JEZUS jako miejsce – współczesny i uobecniony za sprawą ludzi, nie instytucji. W momencie, w którym stoimy, wzmożonej frustracji społecznej na tle światopoglądowym wydaje mi się to szczególnie ważne. Taka przestrzeń dziś, jak nigdy wcześniej, jest bardzo potrzebna. Chcielibyśmy dać każdemu możliwość wejścia do JEZUSa, zaproszenia do Niego, zjedzenia w Nim śniadania, ale też rozmowy na tematy, które przez długie lata były przemilczane w kościele, a na które chcielibyśmy uzyskać spójną odpowiedź.
W projekt JEZUSa są zaangażowane różnorodne środowiska. Kościoły protestanckie i katolickie, akademie, lokalni działacze i publicyści. Warszawa odgrywa w tej koncepcji kluczową rolę. Jako centralny punkt, stolica, miejsce zachodzących dynamicznych reform i wzburzonych protestów, staje się najważniejszym ośrodkiem walki o zdrowe przemiany.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Borys Fiodorowicz, Ada Adu Karczmarczyk, Sara Kukier, Karolina Kardas, Alisa Marchenko, Ola Tubielewicz, Natalia Rybka, Szymon Rybka
- Wystawa
- Niereligia w JEZUSie
- Miejsce
- JEZUS
- Czas trwania
- Od 11.12.2021
- Fotografie
- Julia Pietrzak