NR 21/2023
12.10.2017

„Nienawidzę wszystkich” w galerii Arman Galstyan

Redakcja
Nienawidzę wszystkich, widok wystawy
„Nienawidzę wszystkich” w galerii Arman Galstyan
Nienawidzę wszystkich, widok wystawy

Nienawidzę sztuki i artystów, a już najbardziej – kuratorów. Spójrzmy prawdzie w oczy – sztuki wizualne to chory człowiek systemu kultury, rak coraz agresywniej pożerający tkanki, z mózgową na czele. Pora pogodzić się z tym, że artyści nie są już żadnym „barometrem społecznych zmian”, w którym to przekonaniu trwamy wygodnie gdzieś od czasów Gertrudy Stein. Dziś dowolna piosenka Drake’a więcej mówi o współczesności, niż połowa wystaw w warszawskich instytucjach. I niech wam się nie wydaje, że jeśli zwyczajnie zbojkotujecie wszystkie wystawy, to będziecie bezpieczni. Niestety, dziś każdy z nas jest w grupie ryzyka.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: mieszkacie sobie w takim, dajmy na to, Otwocku, pewnego dnia jedziecie spokojnie pociągiem do pracy, aż tu nagle jakiś ponury typ z bandą studentów wbija się do środka i zaczyna uprzykrzać życie performansem. Mając dość kolejnych postminimalistycznych konstrukcji, które nadają się co najwyżej na meble do dziecięcej sypialni, oraz artystów, którzy po zakończonej pracy na rzecz ratowania świata idą na wódkę ze swoim galerzystą-neoliberałem, postanowiliśmy coś z tym zrobić.

Nienawidzę wszystkich, widok wystawy
Nienawidzę wszystkich, widok wystawy
Bolesław Chromry, Ludzie, których nienawidzę, 2017
Bartosz Zaskórski, Nieczłowiek, 2017

Zamiast załamywać ręce nad kolejnymi płytkimi wystawami o Polsce i konkursami, w których wybierane jest co najwyżej najmniejsze zło, postanowiliśmy ogień zwalczać ogniem. Jeśli istnieje dziś jakaś pokoleniowa emocja, to jest nią nienawiść, w demokratycznym i symetrystycznym duchu – do wszystkich. Dlatego zamiast obruszać się na medialny hate speech, tego języka trzeba się nauczyć, bo język nienawiści jest naszą lingua franca.

Nienawidzę wszystkich, widok wystawy
Jonasz Chlebowski, Blackout, 2017
Arman Galstyan, Ja też, 2017
Nienawidzę wszystkich, widok wystawy
Nienawidzę wszystkich, widok wystawy
Nienawidzę wszystkich, widok wystawy

Wybór między dekoracyjnym formalizmem i sztuką zaangażowaną, której celem jest zmiana świata na lepsze, to fałszywa alternatywa. Dlatego proponujemy trzecią drogę – sztukę, która zamiast nieudolnie budować, stara się skutecznie burzyć. Nienawidzę wszystkich to wystawa artystów, którzy nie wierzą w to, że sztuka powinna nieść ze sobą jakikolwiek pozytywny program. Ich prace rosną na negatywnych emocjach. Czy w sztuce wypada się wkurwiać i hejtować? Naszym zdaniem – nie wypada robić niczego innego.

Piotr Policht

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Artystka / ArtystaBartek Buczek, Marek Rachwalik, Szymon Szewczyk, Jonasz Chlebowski, Bolesław Chromry, Martyna Czech, Arman Galstyan, Jakub Gliński, Magdalena Morawik, Bartosz Zaskórski
WystawaNienawidzę wszystkich
MiejsceGaleria Arman Galstyan
Czas trwania21.09–04.10.2017
Kuratorka / KuratorPiotr Policht
FotografieJakub Mozolewski, Magdalena Morawik
Strona internetowafacebook.com/armangalstyangallery
Indeks

Zobacz też