„Nakład własny” w galerii Luks Sfera
Wystawa prezentuje art-ziny i druki ulotne, które powstawały od II połowy lat 80. do końca lat 90. XX w. w trójmiejskim kręgu artystycznym – zarówno te dedykowane jednorazowym akcjom artystycznym, jak i te ukazujące się regularnie.
Wystawa obejmuje okres od końca stanu wojennego do początkowych lat transformacji włącznie. W tym okresie w Gdańsku aktywnie działało środowiska anarchistyczne, jak również tworzyły sie niezależne grupy artystyczne, a skupieni w nich artyści, odwołując sie do tradycji samizdatów, coraz chętniej publikowali art ziny, druki ulotne, periodyki alternatywne, art-booki, manifesty artystyczne i inne wydawnictwa pojedyncze. Do najbardziej popularnych należą druki tworzone przez artystów skupionych wokół takich inicjatyw, jak formacja Totart, projekt Otwarte Atelier, wydawnictwo Kubańskie Cycki, Galeria Wyspa, Galeria Wlot, Galeria C14, Fundacja Tysiąc Najjaśniejszych Słońc, grupa Pampers Maxi, Gdańskie Dni Niezależnych czy wydawnictwo Szszsz. Istotna była również obecność „Magazynu Sztuki”, który od lat 90 jako jeden z pierwszych publikował na swoich łamach teksty krytyczne oraz przedruki poświęcone sztuce współczesnej.
Ekspozycja jest tłem historycznym – odniesieniem dla współczesnego pola wydawniczego oraz specyficznym komentarzem i obrazem przemian zachodzących w okresie transformacji. Do prezentacji swoich zbiorów zostali zaproszeni twórcy i przedstawiciele grup artystycznych, którzy w swoich prywatnych archiwach posiadają kolekcje druków i wydawnictw alternatywnych: Krzysztof Gliszczyński, Grzegorz Klaman, Paweł Paulus Mazur, Jacek Niegoda, Marek Rogulski, Agnieszka Wołodźko. Specjalnie na tę okazję Joanna Kabala i Andrzej Awsiej przygotowali film z materiałów archiwalnych, dokumentujący Konferencję Wydawnictw Pojedynczych, ktora odbyła się w galerii C14 w kwietniu 1991 roku. Prezentujemy też wywiady zarejestrowane przez kuratorki podczas przygotowywania wystawy z twórcami wydawnictw niezależnych : Agnieszką Wołodźko, przedstawicielami Galerii Wlot, Grzegorzem Klamanem, Pawłem Paulusem Mazurem, Zbigniewem Sajnógiem oraz Markiem Rogulskim, a także nagrania dźwiękowe z archiwum Małgorzaty Żerwe.
Na wystawie pokazujemy m.in. rzadkie wydawnictwa pojedyncze tworzone przez grupę Yo Als Yetzt (Andrzej Awsiej, Joanna Kabala, Maciej Ruciński); egzemplarz wydawnictwa „Higiena” pod redakcją Zbigniewa Sajnóga i Pawła Konnaka, które ukazało się podziemnie w roku 1988; oryginalne komiksy z serii “Twins” autorstwa Pawła Paulusa Mazura z roku 1991; pierwszy i jedyny numer kwartalnika „Metafizyka Społeczna” z 1992 r; zaproszenia, art-ziny i plakaty towarzyszace działalności galerii C14 wlatach 1990-91, art-ziny Tranzytoryjnej Formacji Totart z końca lat 80., katalogi z dwóch jedynych wystaw jakie odbyły się w Barakach w 1987 roku, pierwsze plakaty galerii Wlot, a także publikacje galerii Wyspa z początkowych lat działalności.
Wystawa w ramach sympozjum dedykowanego niezależnym wydawnictwom artystycznym.
Przypisy
Stopka
- Wystawa
- Nakład własny
- Miejsce
- Luks Sfera, Gdańsk
- Osoba kuratorska
- Aleksandra Grzonkowska, Dorota Walentynowicz
- Strona internetowa
- fundacjachmura.pl