NA DOBRY POCZĄTEK: Najciekawsze festiwale jesieni
Od ładnych kilku lat nieodłącznym składnikiem życia artystycznego są festiwale. O ile kiedyś część krytyków zżymała się na postępującą festiwalizację kultury, o tyle dziś wydaje się, że jest coś odświeżającego w formacie skoncentrowanego w czasie, tematycznego wydarzenia, jakim jest dobry festiwal. O zmianie świadczy również włączenie festiwali w program dostojnych instytucji sztuki od Zachęty (The Artists), Bunkra Sztuki (Photomonth), po MSN (WWB). Choć kilka ciekawych festiwali bądź to dobiega końca (Alternativa w IS Wyspa), bądź też już jest za nami (wkrótce w „Szumie” relacje z sopockiego ArtLoopa i częstochowskiej Arterii, a także wrocławskiego TIFF-u), to na dobry początek wybraliśmy kilka oczekiwanych wydarzeń, które powinniście umieścić w jesiennym kalendarzu.
Warszawa W Budowie 6
11 października – 9 listopada 2014
kuratorka główna: Klara Czerniewska
Szósta edycja festiwalu o Warszawie tym razem poświęcona jest artystom i ich funkcjonowaniu w mieście. Dzięki zaplanowanym wystawom i wydarzeniom będziemy mogli prześledzić proces nauki i produkcji sztuki; będzie to także okazja, by zapoznać się z prywatną stroną życia artystów, miejsca w których przebywają, mieszkają i bawią się; ich aktywność zostanie ulokowana w społecznym kontekście. W ramach WWB planowanych jest pięć wystaw, poświęconych różnych aspektom życia artystów w stolicy: nocnemu życiu bohemy, działaniom aktywistycznym, grupowej samoorganizacji, czy wreszcie miejscom i postaciom, które aktywnie tworzyły dawny pejzaż artystyczny Warszawy. Do dawnych zwyczajów środowiska warszawskiego ma nawiązywać także Bal Gałganiarzy, który zainauguruje festiwal – odbędzie się na warszawskiej ASP. Szykuje się naprawdę intensywny październik, a my już zapraszamy na naszą debatę “Artysta pracujący”, która odbędzie się 14 października.
Narracje 6. Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej
“Mędrzec i duch”
15-16 listopada
kuratorzy: Anna i Adam Witkowscy
Tej jesieni uwaga gdańszczan zostanie nakierowana na jedną z ciekawszych dzielnic miasta, Górny Wrzeszcz. Będzie to zasługa Anny i Adama Witkowskich, kuratorów tegorocznej edycji Narracji, a zarazem mieszkańców dzielnicy. Górny Wrzeszcz należy do tych części Gdańska, które nie zostały zburzone podczas II wojny światowej i do dzisiaj przyciągają urokiem przedwojennej architektury, zderzonej z blokowiskami z lat 70. i nowoczesnym, biznesowym budownictwem ostatnich dwóch dekad. Do specyficznego charakteru dzielnicy i jego historii nawiązuje tytuł przewodni festiwalu, “Mędrzec i duch” – odnaleźć tu można bowiem miejsca przywodzące na myśl świat mityczny (Święta Studzienka, Królewska Dolina), jak i ważne obiekty związane z historią lokalnego szkolnictwa i wolnomularstwa.
Mediations Biennale
„When Nowhere Becomes Here”
21 września – 27 października
kuratorzy: Shaheen Merali, Kerimcan Güleryüz, Harro Schmidt, Sławomir Sobczak
Podczas gdy polskie festiwale sztuki biorą na warsztat głównie problemy lokalne, kuratorzy poznańskiego Mediations Biennale pod wodzą Tomasza Wendlanda zwyczajowo obierają perspektywę międzynarodową, a tym razem wręcz – postglobalną. W świecie narastającego przepływu informacji i zwiększonych możliwości komunikacyjnych można być wszędzie i nigdzie równocześnie – przekonują organizatorzy biennale. Idąc tym tropem, wystawy przygotowane w ramach Mediations łączy na pozór wyłącznie ich lokalizacja w Poznaniu. Pierwsza z nich poświęcona jest fenomenowi Berlina, druga Afryce jako konstruktowi wymyślonemu przez Europejczyków, a ostatnia – problemowi globalizacji jako takiej, opowiedzianej przez prace polskich artystów. Tegorocznej edycji biennale towarzyszy także konferencja Postglobal Future (25-27 października).
#nfcdab
3-5 października
Wrocław
W październiku we Wrocławiu zagości sztuka digitalna, dla której głównym medium jest Internet. Jeden z kuratorów biennale, Dominik Podsiadły, dał się już poznać jako aktywny promotor sztuki internetowej (w 2013 roku był współorganizatorem The Wrong, biennale sztuki digitalnej w São Paulo) oraz net artysta. W ramach wrocławskiej imprezy planowane są trzy wystawy, prezentujące artystyczne praktyki w sieci (od net artu, poprzez performance i haktywizm), prace opierające się na wykorzystaniu Facebooka i internetowe strategie literackie. Prace zgłaszać można do 15 września na adres nfcw.project[at]gmail.com.
Krakowskie Reminiscencje Teatralne
4-12 października
kuratorka: Joanna Warsza
Jeśli kuratorką Krakowskich Reminiscencji Teatralnych jest Joanna Warsza, nie może zabraknąć polityki, polityczności i odniesień do bieżących wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Można wręcz powiedzieć, że to, co Warsza rozpoczęła w Petersburgu podczas Manifesta 10, będzie kontynuować na krakowskim festiwalu. Tegoroczne Reminiscencje mają więc „poszerzać pole teatru” o tak różnorodne formy jak msza, proces sądowy, kolacja, inscenizowany wykład czy wystawa. Do uczestnictwa w festiwalu kuratorka zaprosiła także uznanych przedstawicieli sztuki zaangażowanej – Artura Żmijewskiego, kolektyw Chto Dełat’?, grupę TanzLaboratorium z Kijowa czy reżysera Milo Rau.
ROZDROŻE 2014
XXI Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji
CSW Zamek Ujazdowski
24 października – 6 listopada 2014
Kurator: Janusz Marek
Początki festiwalu Rozdroże sięgają 1994 roku i od tamtej pory sale Zamku Ujazdowskiego wielokrotnie gościły wybitnych twórców z dziedziny teatru i performatyki. W tym roku do udziału w festiwalu zaproszono artystów z Francji i Polski, a jego punktem wyjścia jest dorobek artystyczny francuskiej choreografki Maguy Marin oraz Tadeusza Kantora. Do ciekawszych wydarzeń festiwalu należy zaliczyć pokaz “B i T” zespołu Compagine Maguy Marin, specjalizującego się w tańcu współczesnym – jego premiera będzie miała miejsce w tym miesiącu w Tuluzie, a planowany w Operze Narodowej występ będzie premierą polską.
Warsaw Gallery Weekend
26-28 września
Święto komercyjnych galerii warszawskich oraz towarzyszących im instytucji non-profit jak zwykle będzie miało miejsce w ostatni weekend września. W tym roku do WGW dołączyła czeska galeria Svit i nowo powstała galeria Monopol, nie odwiedzimy za to galerii Klimy Bocheńskiej, która zawiesiła działalność. Teoretycznie wszystkie galerie otwierają się w piątek 26 września, ale pierwsza impreza z okazji WGW odbędzie się już we wtorek 23 – w kościele Baptystów na ul. Waliców 25 Sebastian Buczek, Łukasz Jastrubczak i Tomasz Kowalski zagrają koncert. Impreza inauguracyjna odbędzie się tym razem w Zachęcie, i uświetni ją występ Zbigniewa Warpechowskiego. Program towarzyszący WGW wspierają także trzy warszawskie instytucje, Zamek Ujazdowski, Muzeum Narodowe i Muzeum Sztuki Nowoczesnej – z tej okazji obędą się w tych instytucjach oprowadzania po wystawach, dyskusje, pokazy filmowe i warsztaty dla dzieci. Warto także mieć na uwadze premierę opery Wieża Karoliny Breguły, która obędzie się w Instytucie Teatralnym (28.09, godz. 20).