NA DOBRY POCZĄTEK: 9 – 16.11.2014
11 Z TĘCZĄ. Za nami polityczny tydzień. Wczoraj wybory samorządowe, we wtorek – święto narodowe, które w tym roku szczęśliwie obyło się bez rytualnego podpalenia Tęczy. Temat instalacji przy placu Zbawiciela udało się za to zmyślnie wykorzystać Mister D., czyli Dorocie Masłowskiej, która opublikowała w ten dzień swój nowy teledysk Tęcza. Tym razem żądna fejmu pisarka postawiła na współpracę z artystą wizualnym i reżyserem Maciejem Szupicą oraz Michałem Pirógiem, który w teledysku wystąpił z tęczowym penisem. Kontrowersyjny klip Mister D. budził co prawda zainteresowanie przez dzień, góra dwa dni po publikacji, ale i tak doceniamy zaangażowany przekaz klipu i jego dresiarsko-gliczową estetykę – w mało kreatywnej, polskiej produkcji pop-kulturalnej to i tak duży przełom. Także nowe wcielenia Tęczy Julity Wójcik niezmiennie nas ciekawią, nawet jeśli jest trochę zbyt kanciasta, jak narzekają niektórzy.
JAWNE BIENNALE. W procesach konkursowych ostatnio coraz powszechniejsza staje się jawność ich procedur. Jeszcze niedawno przyglądaliśmy się detalom konkursu na dyrektora Bunkra Sztuki, a ostatnio Zachęta postanowiła odtajnić listę projektów kandydujących do konkursu na przyszłoroczny pawilon Polski w Wenecji. Wszystkie informacje i opisy koncepcji kuratorskich można znaleźć na stronie: www.biennale2015.weebly.com. Zachęta postanowiła odpowiedzieć także na dające się posłyszeć w kuluarach głosy niezadowolenia z powodu wyboru projektu 18°48’05”N 72°23’01”W Joanny Malinowskiej i C.T. Jaspera. We wtorek, 18 listopada odbędzie się dyskusja Po co nam Biennale Weneckie?, w którym wezmą udział Dorota Monkiewicz, Anda Rottenberg i Karol Sienkiewicz (godz. 17, sala multimedialna).
MĘDRZEC I DUCH. Mogło by się wydawać, że chłodne listopadowe wieczory to nie jest najlepsza pora do miejskich wędrówek, ale ta zasada nie dotyczy gdańskich Narracji, niezmiennie cieszących się dużą frekwencją i zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta. Tegoroczna edycja Narracji została zorganizowana we Wrzeszczu, trasa z projekcjami, wyznaczona przez Anię i Adama Witkowskich, biegła od synagogi do Politechniki. W sumie pokazano na niej 25 realizacji, a na tych, którym udało się przemierzyć całą trasę na jej końcu czekał klub festiwalowy, gdzie odbyły się koncerty Wilhelma Brasa i Murcofa. Jak było dokładnie – dowiecie się z relacji Karoliny Plinty, już niedługo do przeczytania na naszych łamach.
NATARCIE SZTUKI. Nadchodzący tydzień zapowiada się na intensywny jeśli chodzi o wydarzenia artystyczne. W Muzeum Sztuki w Łodzi szykuje się duża wystawa Nic nie powstrzyma idei sztuki Ewy Partum, która ma określić jej znaczenie i miejsce w łódzkiej scenie artystycznej. Na wystawie zobaczymy obiekty z kolekcji MS, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz kolekcji prywatnych (archiwa Ewy Partum, Fundacji Signum i kolekcji Osmana Djajadisastra).
www.youtube.com/watch?v=Rhepd4ft9Ng
KSIĄŻĘ W TORUNIU. Miłośnicy sztuki podnoszącej problematykę gender/queer powinni także udać się do Torunia, gdzie w CSW Znaki Czasu 21 listopada otworzy się wystawa Karola Radziszewskiego. The Prince and Queens to najprawdopodobniej największy jak do tej pory przegląd twórczości Radziszewskiego, widziany oczami kuratora Eugenio Viola zaproszonego do Torunia na gościnne występy przez Dobrilę Denegri.
LUBLIN REWOLUCYJNIE. W tym tygodniu ciekawie może być także w Lublinie – w nadchodzący piątek w Galerii Labirynt otworzy się wystawa ukraińskiej grupy artystycznej R.E.P. Grupa (licząca 6 osób – Kseni Gnylytskiej, Nikity Kadan, Zhanny Kadyrovej, Lesi Khomenko, Volodymyra Kuznetsov i Lady Nakonechnej) jest dzieckiem Pomarańczowej Rewolucji i aktualnie obchodzi swoje 10-lecie.
MALARSTWO W LEGNICY. Młodzi malarze drżą z niecierpliwości – piątek 21-go to także dzień ogłoszenia wyników 24. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2014 . Jury konkursu – w składzie Kamil Kuskowski, Paweł Lewandowski-Palle, Ryszard Woźniak, Łukasz Gorczyca, Anna Kania-Saji i Monika Szpatowicz – obradowało ponad tydzień temu i określiło poziom tegorocznego konkursu jako wysoki. Zauważono także przewagę malarstwa abstrakcyjnego nad przedstawiającym. Kto będzie nową nadzieją polskiego malarstwa, przekonamy się już wkrótce.
MŁODE WILKI W SZCZECINIE. Pozostając przy temacie konkursów, trzeba dodać że tego samego dnia wieczorem w Szczecinie otwiera się festiwal Młode Wilki 14, zorganizowany przez Akademię Sztuki. Na festiwal można było przesyłać prace soundartowe i wideo. Nazwa festiwalu pochodzi z niegdyś kultowego (a dziś zapomnianego) filmu Jarosława Zamojda (1995), którego akcja działa się w Szczecinie. Ze zgłoszonych prac zostanie wyłonionych 15 realizacji, które zostaną następnie pokazane w galerii Zona Sztuki Aktualnej. Wyboru dokona jury w składzie: Katarzyna Krakowiak, Michał Libera, Dawid Radziszewski i organizatorzy konkursu. Wystawa będzie trwać do 23 listopada i towarzyszyć jej będzie konferencja naukowa poświęcona dydaktyce w zakresie teorii nowych mediów, warsztaty oraz koncerty.
AFERA W CIENIU SMOKA. Krakowska galeria Zderzak słynie z tego, że lubi zaskakiwać – z okazji 1 kwietnia zorganizowała primaaprilisową wystawę, a teraz stara się wywołać sztuczny skandal, który ma wzbudzić zainteresowanie nową wystawą From Dusk Till Down. Jak głoszą urywki prasowe na stronie galerii, podczas wernisażu wystawy (który odbędzie się 19.11) w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły cztery zacne osobistości krakowskiego środowiska artystycznego (Bettina B., Ryszard B., Piotr B. i Bogusław B.). Ponoć jest to wina tajemniczych „hien”, ludzi spoza środowiska artystycznego, którzy przychodzą na wernisaże tylko w celach alkoholowych. Cóż… mamy nadzieję, że na prawdziwym wernisażu też pojawi się kilka „hien”, dzięki którym zderzakowy skandal nabierze blasku…
WARSZAWSKI WEEKEND. Last but not least, pora na najciekawsze wydarzenia nadchodzącego tygodnia w Warszawie. Jeśli szukacie wrażeń w stolicy, polecamy Wam wyprawę nad spektakularny pokaz MONadOLOGIa. Traktak o relacyjności w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (21.11, godz. 19), który jest zapowiadany jako żywa instalacja sceniczna, inspirowana Monadologią Gottfrieda Wilhelma Leibniza. Na pokazie polecamy pojawić się ze smartfonem czytającym Augmented Reality. Natomiast następnego dnia, w sobotę, w galerii Raster otwiera się wystawa Pieśń aluminium, na której zobaczymy m.in. współczesne prace Krzysztofa M. Bednarskiego, Piotra Łakomego, Przemysława Mateckiego, Janka Simona i Jana Smagi czy obrazy Mariana Bogusza z lat 70.