NA DOBRY POCZĄTEK: 8-14 grudnia 2014
ŁÓDŹ WITALNA. Zapewne jednym z bardziej wyczekiwanych wydarzeń tego tygodnia jest kuratorowana przez Jarosława Lubiaka wystawa Witalny realizm grupy Koło Klipsa. Na wystawie pokazane zostaną historyczne prace grupy (a raczej to, co z nich zostało, biorąc pod uwagę nietrwałość materiałów, z których zostały wykonane) i dokumentacja jej sześciu najważniejszych wystaw. Niewątpliwie w dniu wernisażu (12.12, piątek), w Łodzi będzie ożywczo, ponieważ otworzy się wtedy także wystawa Prawdziwy śnieg Perri MacKenzie i Kevina Gallaghera w Pracowni Portretu oraz wystawa Pozdrowienia z Muszyny w Galerii Starej łódzkiego Domu Kultury. Na tę ostatnią składają się zdjęcia pocztówkowe wykonane niegdyś przez Zbigniewa Łagowskiego. Wystawa jest pracą dyplomową Katarzyny Kowalskiej z Instytutu Historii Sztuki UJ, realizowaną pod nadzorem dr hab. Andrzeja Szczerskiego.
JASKÓŁKI INSTYTUCJI. We wtorek (9.12) w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie odbędzie się konferencja Jaskółki: nowe zjawiska w warszawskich instytucjach kultury zorganizowana przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę“. Punktem wyjścia będzie raport członków Towarzystwa, opracowany na podstawie badań przeprowadzonych w 12 warszawskich instytucjach (i nie-instytucjach) kultury. Ma on naświetlić zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w działalności tychże. Konferencja zacznie się o 10 i potrwa do 17.
WERNISAŻE W STOLICY. Ci z Was, którzy w tym tygodniu będą poszukiwać wernisażowych wrażeń w Warszawie powinni mieć na oku trzy wydarzenia. W środę (10.12) w zujowskim Project Roomie otworzy się wystawa Wolność jako sposób widzenia zła Artura Rozena, wychowanka Mikołaja Iwańskiego ze szczecińskiej Akademii Sztuki. Następnego dnia (11.12) w galerii Lookout rozpocznie się wystawa The Alphabet of Shared Words. Zostaną na niej pokazane zdjęcia Jany Romanovej, wykonane w tym roku w Kijowie i Sewastopolu. Last but not least, w sobotę 13 grudnia w galerii Propaganda rozpocznie się wystawa Stracone – Znalezione tegorocznego laureata Artystycznej Podróży Hestii, Xaverego Wolskiego. Wolski w nagrodę wyjechał na miesiąc do Nowego Jorku, a materiał zebrany podczas podróży miał złożyć się na jego wystawę w Warszawie. Niestety, po przybyciu do Polski młody artysta odkrył, że stracił wszystkie pliki wideo dokumentujące jego wędrówki po mieście. Ups, i z czego tu zrobić wystawę? Xavery ponoć znalazł jakieś rozwiązanie tego problemu, jakie dokładnie – przekonamy się już wkrótce.
MSN LAST MINUTE. Wraz z mijającym rokiem, powoli dobiegają końca wystawy Ustawienia prywatności. Sztuka po Internecie i Formy przejściowe Marii Bartuszovej. Ci z Was, którzy jeszcze ich nie widzieli definitywnie powinny odwiedzić w najbliższych dniach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, tym bardziej że ostatnim tygodniom internetu w Emilce towarzyszy ciekawy program wykładów i performensów. My szczególnie polecamy wybrać się na wykład Kontra internet Zacha Blas (15.12, godz. 18) oraz Afekt i nowe media Wendy Chun (18.12, godz. 18). W dniu zakończenia obu wystaw obędzie się również performens Eda Atkinsa. Tym, którzy jeszcze do sztuki „post-internetowej” się nie przekonali i może nawet nie chcą mieć z nią nic do czynienia, polecamy zainteresować się wydarzeniami wokół kończącej się wystawy kolekcji Architektura–murator. 11 grudnia odbędzie się spotkanie pt. Dokąd zmierza architektura, na którym swoje przemówienie wygłosi sama minister Małgorzata Omilanowska. Na tym jednak nie koniec architektonicznych wątków w MSNie – już dzień później otwiera się bowiem wystawa Architektura cienia. Szalety i bazary, poświęcona tytułowym „formom nieczystym”. Nie wątpimy, że jest to temat interesujący dla wszystkich, skład artystów jest doborowy (Oskar Dawicki, Maciek Chorąży, Agnieszka Kurant, Slavs&Tatars, Maciej Sieńczyk, Janek Simon, i inni), niewykluczone więc że będzie to jedno z ciekawszych wydarzeń w tym tygodniu w stolicy (lub stolcu, przyjmując pierwotne określenia).
ART INN W LUBLINIE. W tym roku nie możemy cieszyć się dobrodziejstwami Salonu Zimowego, ale na pocieszenie zachęcamy do zainteresowania się targami ART INN, które odbędą się w styczniu w lubelskiej galerii Labirynt. Impreza jest pomyślana jako wydarzenie alternatywne wobec funkcjonowania komercyjnych galerii i targów. Artyści do 3 stycznia sami mogą zgłaszać chęć udziału. Na tym jednak nie koniec wydarzeń w galerii Labirynt – już w tym tygodniu, 12 grudnia zaczynam się tam konferencja Transformacje w sztuce polskiej po 1989 roku.