Na dobry początek (26.05-02.06.2014)
BERLIN BIEDNALE? Ten tydzień upłynął w cieniu 8. Berlin Biennale – oficjalne rozpoczęcie imprezy miało miejsce 29 maja, ale już od 27 czerwca wystawy przygotowane przez Juana A. Gaitána były dostępne dla zwiedzających. Nie ma co na razie zdradzać naszych wrażeń z BB, ale każdy, kto wybiera się do Berlina, powinien przygotować się na szybkie zwiedzanie – w porównaniu do ostatnich Documenta w Kassel czy weneckiego Biennale, jest to właściwie kameralna impreza. Daleko jej także do eksperymentalnego charakteru Biennale przygotowanego przez Artura Żmijewskiego, co akurat przez wszystkich w Berlinie witane było z ulgą. Jeśli zaś komuś zależy na tym, żeby obejrzeć sztukę Preparatory Notes for a Chicago Comedy wyreżyserowaną przez Goshkę Macugę i premierowo prezentowaną w Berlinie, chyba powinien się pośpieszyć – będzie ona wystawiana w Museum Dahlem jeszcze tylko w tym tygodniu. A zobaczyć ją warto, bo to jedna z ciekawszych realizacji BB8. Dodatkową atrakcją minionego tygodnia w Berlinie było Berlin Documentary Forum 3 – impreza poświęconej współczesnym i historycznym praktykom dokumentacyjnym w interdyscyplinarnym kontekście. Recenzje z obu wydarzeń już niedługo przeczytacie w SZUM-ie.
WENECJA TUŻ TUŻ. 14. Weneckie Biennale Architektury zbliża się nieubłaganie. Otwarcie już 7 czerwca, w pawilonach narodowych praca wre. W Pawilonie Polonia trwają – miejmy nadzieję – ostatnie prace nad wystawą przygotowywaną przez Instytut Architektury, a replika nagrobka Józefa Piłsudskiego i Jakub Woynarowski są już na miejscu. Tymczasem, specjalnie dla SZUM-u zdjęcie z miejsca akcji przysłał Wojtek Wilczyk. Recenzja z wydarzenia już wkrótce, bądźcie czujni.
KIERUNEK NOWA HUTA. 6-go czerwca w Krakowie rozpoczyna się festiwal ArtBoom. W ramach szóstej edycji festiwalu jej organizatorzy postanowili zlokalizować go w Nowej Hucie (w zeszłym roku wydarzenia festiwalowe koncentrowały się na Podgórzu). Program festiwalu nie przedstawia się szczególnie bogato, ale i tak może być ciekawie: na Placu Centralnym dzięki staraniom Pauliny Ołowskiej zabłyśnie ponownie neon Markiza, a Łukasz Jastrubczak wykona performance Działanie na słońcu, podczas którego spróbuje zahipnotyzować słońce. Sporo będzie się działo także w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie kilku artystycznych interwencji dokonają Szymon Kobylarz, Łukasz Jastrubczak, Michał Smandek i Jakub Pišek. W Alei Róż z kolei pracę przygotuje Franciszek Orłowski. Co ciekawe, w ramach tego ArtBoomu odbędzie się także wystawa Oblicze dnia. Koszty społeczne w Polsce po 1989 roku, przygotowana przez Stanisława Rukszę. Wystawa odbędzie się w byłym kinie Światowid, które w przyszłości ma się przekształcić w muzeum PRL.
SZTUKA BANANOWA POWRACA! Przyznajemy szczerze, trochę stęskniliśmy za Czułością. Po krótkiej przerwie i zakończeniu działalności w Hali Koszyki, galeria wraca i 5 czerwca zainauguruje swoją działalność w nowej siedzibie (ul. Widok 3/5/7) wystawą A Perfect Day for Bananafish Janka Zamoyskiego. Wybór artysty nie zaskakuje, ale opis wydaje się zachęcający: “Obraz nie jest dekoracją koncepcji. Stało się to już zbyt męczące i przewidywane. Dość kuratorskich dyrdymałów szufladkujących współczesne odczucia egzystencjalne”. Cokolwiek wyniknie z tego eksperymentu, szykuje się prawdziwie letnia (znaczy się – na koniec wiosny, a nie to, że średnia czy coś…) wystawa – jej tytuł jest w końcu zaczerpnięty z opowiadania J.D. Salingera, która opowiada o młodym małżeństwie Glassów, przebywających na wakacjach na Florydzie.
WILANÓW, POZNAŃ, ŁÓDŹ. 7 czerwca (sobota) miłośnicy sztuki grafiki i plakatu powinni wybrać się do Wilanowa, gdzie otwiera się 24. edycja Międzynarodowego Biennale Plakatu. Biennale, organizowane od 1966 roku to impreza w pełnym tego słowa znaczeniu szacowna, warto więc pamiętać o zbliżających się wystawach w Wilanowie i Salonie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Z kolei w Poznaniu d 6 do 8 czerwca będzie trwać Poznań Gallery Weekend, a 5 czerwca w Łodzi otwiera się 13. edycja Fotofestiwalu, której główną atrakcją jest wystawa Rogera Ballena w Atlasie Sztuki. Z ciekawostek warto dodać, że Ballen jest także autorem filmów, np. wideoklipu I Fink U Freeky zespołu The Antwoord.
POZDROWIENIA OD AI WEIWEIA. W połowie lipca (13.07) w Parku Rzeźby na Bródnie stanie nowa realizacja, i choć do oficjalnego odsłonięcia jeszcze półtorej miesiąca, zespół kuratorski MSN-u jak zwykle skutecznie elektryzuje publiczność. Tym razem na Bródno zaproszony został Ai Weiwei, czołowy chiński artysta, aktywista i celebryta cieszący się międzynarodową sławą. Ciągle nie wiemy, jak będzie wyglądać praca Ai Weiweia na Bródnie, za to na facebookowej stronie projektu opublikowane zostały zdjęcia z wycieczki Pawła Althamera i jego ekipy do Chin. Jak widać, polska delegacja przywiozła dla chińskiego dysydenta także prezenty…