„Myślę i czuję” w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi
Sztuka i algorytmy. Łódzka ASP otwiera dyskusję o malarstwie w dobie sztucznej inteligencji.
W obliczu najnowszych zmian technologicznych granice pomiędzy sztuką tworzoną ręką człowieka a generowaną dzięki sztucznej inteligencji zaczynają się zacierać. Dziś nie chodzi już o rozgraniczenie tych dwóch sfer, lecz zrozumienie, jak mogą one wzajemnie współgrać i przynosić innowacyjne rezultaty. Wydarzenie „Myślę i czuję 2024” organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi będzie okazją do rozmowy na ten temat.
W dniach 13-14 maja w łódzkiej ASP odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia „Myślę i czuję”. Na jego program złoży się konferencja naukowa „Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?” i towarzyszące jej wystawy. Całość otworzy przestrzeń do debaty o roli i miejscu sztucznej inteligencji w sztuce. Gościem specjalnym będzie pisarz i futurolog Jacek Dukaj.
Zaproszeni do udziału w konferencji goście – eksperci różnych dziedzin: artyści, filozofowie, specjaliści z zakresu technologii informatycznych, a także teoretycy i historycy sztuki, spotkają się, aby podjąć dyskusję o związkach pomiędzy malarstwem a sztuczną inteligencją. Rozmowy skoncentrują wokół tematu jej wpływu na kulturę i społeczeństwo oraz postawią pytania o istotę człowieczeństwa i kreatywności w dobie AI.
Konferencja poruszy m.in. zagadnienia artystyczne, prawne czy etyczne. Prelegenci podejmą także próbę przewidzenia wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość sztuki.
„Zadajemy sobie pytanie, w jakim stopniu AI pełni rolę narzędzia dla artysty, a w jakim zdaje się je już zastępować. Konferencja i towarzyszące jej wystawy posłużą jako platforma do zbadania tych zagadnień – mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego, dr hab. Tomasz Musiał, prof. uczelni.
Wydarzeniu towarzyszy bogaty program ekspozycji, który zapowiada spotkania z dziełami najwyższej próby. Do udziału w wystawie „Myślę i czuję”, która otworzy się 13 maja w Miejskiej Galerii Sztuki, zaproszono kilkudziesięciu artystów z całej Polski. Będzie można obejrzeć prace przedstawicieli różnych pokoleń o ugruntowanym dorobku artystycznym.
Wśród prezentowanych twórców znaleźli się m.in. Dominik Lejman, Józef Robakowski czy Magdalena Moskwa, jedna z najbardziej cenionych współczesnych polskich malarek. Ekspozycja zachęca do zastanowienia się nad rolą człowieka jako twórcy w kontekście rosnących możliwości AI w generowaniu obrazów.
„Skupimy się tu przede wszystkim na prezentacji roli artysty, jego osobowości, emocji, inteligencji czy intuicji i innowacyjności. Mamy nadzieję, że prezentowane prace przyczynią się do głębszej refleksji na temat natury człowieka i zilustrują, jak rozległy jest obszar tematyczny malarstwa oraz jakie pytania stawia przed nami dzisiejsze tworzywo malarskie” – mówią kuratorzy wystawy, dr hab. Tomasz Musiał, prof. uczelni i dr Aleksandra Ignasiak dodają.
„Wystawa jest rodzajem challenge’u dla sztucznej inteligencji. Mówiąc przewrotnie, to właśnie ona jest naszym głównym widzem” – dodaje Tomasz Musiał.
Dwie pozostałe wystawy również krążą wokół tej tematyki. Trwające jeszcze do 13 maja w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68 „Algorytmy malarstwa” prezentują prace artystów związanych z łódzką ASP. Ekspozycja skupiona jest na pokazaniu prac inspirowanych rozwojem nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji lub będących reakcją na ich gwałtowną ekspansję.
Z kolei studencka wystawa „AI&I” mówi o tym, jaką postawę wobec nowych zjawisk zajmie młode pokolenie twórców. Czy zaproponują zerojedynkową odpowiedź: lubię / nie lubię albo używam / nie używam? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że reprezentanci nowej generacji nie mają wyboru. Nie mogą udawać, że nie widzą, nie wiedzą…
„Myślę i czuję” odbywa się w tym roku po raz pierwszy, ale już dziś planowane są jego kolejne edycje. Wydarzenie najprawdopodobniej przeistoczy się w cykliczny, coroczny festiwal malarstwa.
„Chcieliśmy stworzyć w uczelni wydarzenie poświęcone malarstwu, aby wzmocnić jego wizerunek, zainteresować nim publiczność, bo to temat wiecznie żywy – uniwersalny język wypowiedzi. Jestem przekonany, że «Myślę i czuję» to założenie spełnia, a osadzenie malarstwa w kontekście sztucznej inteligencji sprawiło, że zajmujemy się dziś tematem niezwykle aktualnym, choć budzącym wiele pytań i kontrowersji” – podsumowuje Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dr hab. Przemysław Wachowski.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Karol Babicz, Stanisław Baj, Paweł Baśnik, Beata Ewa Białecka, Tadeusz Boruta, Izabela Chamczyk, Tomasz Ciecierski, Joanna Cisek, Sławomir Elsner, Bartosz Kokosiński, Anna Kopeć – Gibas, Dorota Kozieradzka i Michał Szuszkiewicz, Aleksandra Gieraga, Piotr Kotlicki, Edyta Kowalewska, Marian Kuczma, Wojciech Leder, Dominik Lejman, Tomasz Milanowski, Magdalena Moskwa, Izabela Morzyszek, Tomasz Musiał, Anna Tomaszewska – Nelson, Maciej Olekszy, Bartłomiej Otocki, Łukasz Patelczyk, Bartłomiej Radosz, Józef Robakowski, Zbigniew Romańczuk, Michał Rybiński, Slow Painting Studio, Piotr Stachlewski, Witold Stelmachniewicz, Agula Swoboda, Grzegorz Sztwiertnia, Joanna Trzcińska, Marcin Zawicki
- Wystawa
- Myślę i czuję 2024
- Miejsce
- Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
- Czas trwania
- 4.05 – 16.06.2024
- Osoba kuratorska
- Tomasz Musiał, Aleksandra Ignasiak
- Fotografie
- Paweł Napieraj
- Strona internetowa
- asp.lodz.pl/index.php/pl/inne-wystawy/4555-mysle-i-czuje
- Indeks
- Agula Swoboda Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi Aleksandra Gieraga Aleksandra Ignasiak Anna Kopeć – Gibas Anna Tomaszewska – Nelson Bartłomiej Otocki Bartłomiej Radosz Bartosz Kokosiński Beata Ewa Białecka Dominik Lejman Dorota Kozieradzka i Michał Szuszkiewicz Edyta Kowalewska Grzegorz Sztwiertnia Izabela Chamczyk Izabela Morzyszek Joanna Cisek Joanna Trzcińska Józef Robakowski Karol Babicz Łukasz Patelczyk Maciej Olekszy Magdalena Moskwa Marcin Zawicki Marian Kuczma Michał Rybiński Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi Paweł Baśnik Piotr Kotlicki Piotr Stachlewski Slow Painting Studio Sławomir Elsner Stanisław Baj Tadeusz Boruta Tomasz Ciecierski Tomasz Milanowski Tomasz Musiał Witold Stelmachniewicz Wojciech Leder Zbigniew Romańczuk