Ku Afryce: biblioteka-wymiana-spotkanie
„Ku Afryce” to projekt artystyczno społeczny zmierzający do wydania książki Ku Afryce. Poznawać, działać, dzielić się, która jest efektem i zapisem dialogu między uczniami ze slumsu Mathare w Nairobi a ich rówieśnikami z Rabki-Zdroju, zorganizowanego przez Fundację RazemPamoja latem 2012 roku. Zasadniczą koncepcją tej publikacji ma być równorzędne potraktowanie głosu młodzieży i dwunastu ekspertów z uniwersytetów całej Europy, którzy swe teksty pisali inspirowani tą wymianą myśli między niewielkim miasteczkiem w polskich górach a jednym z największych slumsów w Afryce.
Dystrybucja książki doprowadzić ma ostatecznie do ufundowania stypendiów naukowych dla licealistów w Kenii. Punktem wyjścia jest wymiana książek filozoficznych pochodzących z prywatnej kolekcji jednego z założycieli Fundacji RazemPamoja na środki, które umożliwią publikację książki Ku Afryce*. W kolejnym kroku książka ta wymieniona zostanie na szansę edukacyjną dla młodych ludzi ze slumsu Mathare w Kenii. Istotą projektu jest zatem w różnych sensach przemiana „starego” w „nowe”. Zakurzone, kolekcjonowane przez lata książki filozoficzne symbolizują całą europejską tradycję, która w oświeceniowym duchu zaowocować mają książką „młodą” i dającą szansę „młodej” Afryce. Zarazem w duchu krytycznym „stara” biblioteka jest również znakiem skostniałego świata europejskich instytucji, które swoimi deklaracjami, grantami i programami pomocowymi jedynie reprodukują globalne podziały, przemieniają stary kontynent w „twierdzę Europa”, a europejską kulturę w represyjną drugą naturę. Wymiana książek pochodzących z tej biblioteki doprowadzić ma więc nie tyle do zdobycia konkretnej kwoty pieniędzy, co do ukształtowania pewnej wspólnoty osób zainteresowanych problemami ujawnionymi przez książkę Ku Afryce.
Podczas serii cyklicznych wydarzeń towarzyszących wymianie odwiedzający Naturalny Sklepik-Galerię Smaku na ulicy Krupniczej 8 w Krakowie będą mieli okazję zastanowić się wspólnie, jak wydać książkę Ku Afryce tak, aby zwiększyć ilość stypendiów edukacyjnych, które Fundacja RazemPamoja przekazuje dla młodych mieszkańców slumsu w Nairobi.
Przez ponad miesiąc rozważane będą różne sposoby twórczych działań realizowanych wbrew ograniczeniom instytucjonalnym, politycznym, społecznym i kulturowym. Wyposażona w zdobytą w ten sposób wiedzę społeczność doprowadzi ostatecznie do takiego wydania książki Ku Afryce, które realnie wesprze ludzi mieszkających wiele kilometrów stąd.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Bartosz Przybył-Ołowski, Dominik Kuryłek, Piotr Błachut, Grupa Banda (oprawa plastyczna), Agata Kus i Tomasz Prymon (aranżacja wnętrza)
- Wystawa
- Ku Afryce
- Miejsce
- Naturalny Sklepik, Galeria Smaku
- Czas trwania
- 26.09-14.11.2013
- Osoba kuratorska
- Bartek Przybył-Ołowski, Dominik Kuryłek, Piotr Błachut
- Fotografie
- Mikołaj Moskal