„Kontrola jakości i weryfikacja standardu” Marleny Kudlickiej w MWW
„Interesuje mnie pytanie: Jaka tolerancja precyzji jest dopuszczalna przy transformowaniu myśli w fizyczny kształt?” – Marlena Kudlicka, 2012
Konstruktywistyczna sztuka Marleny Kudlickiej rozgrywa się na kilku intertekstualnych polach: języka i jego typograficznego obrazu; rysunku technicznego i humanistycznej spekulacji, mechanicznie reprodukowanej koncepcji i doświadczalnie korygowanej formy. Metalowe rzeźby artystki powstają w ślusarskim warsztacie, który jest miejscem mentalnego i fizycznego rozwijania kształtów.
Nie chodzi tu jednak o „maszynizm”, lecz – przywołując słowa Władysława Strzemińskiego – o najważniejsze cechy aktu twórczego – „o proces stawania się, nawarstwiania dzieła sztuki” (…). W powstawaniu kształtu bierze udział nie tylko koncepcja autorki, ale także błąd – odstępstwo od pierwotnego zamiaru, które wynika zarówno z nieprzewidywalności aktu twórczego, jak i z dopuszczalnego zakresu błędu narzędzi pomiarowych czy wykonawczych, ustalonego w ramach ich kalibracji i standaryzacji. Refleksja o błędzie jest źródłem ostatnich cykli prac artystki z lat 2014–2015: „Protocol of error on.e”, „a divided dot”, „unprotected 0”.
Językowe spekulacje w sztuce Kudlickiej, która z punktów, liter, cyfr i słów tworzy lingwistyczną gramatykę przestrzeni, bliskie są myśleniu Stanisława Dróżdża i jego pojęciokształtom. Z tego też względu wystawa Marleny Kudlickiej dedykowana jest patronowi muzeum.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Marlena Kudlicka
- Wystawa
- Kontrola jakości i weryfikacja standardu
- Miejsce
- MWW - Muzeum Współczesne Wrocław
- Czas trwania
- 19.02 - 16.05.2016
- Osoba kuratorska
- Dorota Monkiewicz
- Fotografie
- Arkadiusz Wołek
- Strona internetowa
- muzeumwspolczesne.pl