NR 22/2023
26.03.2019

„Kolekcja. Kōichi Satō, Kenya Hara” w Muzeum Manggha

Kōichi Satō, „Fading Japan. Poster of Mount Fuji Series: New Year”, 1988
„Kolekcja. Kōichi Satō, Kenya Hara” w Muzeum Manggha
Kōichi Satō, „Fading Japan. Poster of Mount Fuji Series: New Year”, 1988

Trzecia wystawa z serii Kolekcja przedstawia plakaty dwóch wyjątkowych japońskich grafików – Kenyi Hary i Kōichiego Satō.

Kōichi Satō (1944–2016), wybitny japoński grafik i projektant; wykładowca na uniwersytetach w Japonii i w Stanach Zjednoczonych. Od 1995 roku trwale związany z Uniwersytetem Tama w Tokio. Tworzył reklamy dla wielu znanych firm, przez pewien czas pracował w dziale reklamy firmy Shiseido. W 1971 roku założył własne studio projektowe: Satō Kōichi Dezain Shitsu. Chociaż zajmuje się głównie grafiką użytkową, jego prace były wielokrotnie nagradzane w prestiżowych konkursach (między innymi w Lahti, Helsinkach, Warszawie, Nowym Jorku, Essen, Moskwie, Hongkongu i Toyamie) i znalazły swoje miejsce w kolekcjach ponad dwudziestu muzeów na całym świecie.

Kōichi Satō jest szczególnie ceniony za umiejętność harmonijnego łączenia japońskich motywów klasycznych (widoki góry Fudżi, kaligrafia) z nowoczesnymi rozwiązaniami kolorystycznymi i technicznymi. W Polsce jego prace były prezentowane między innymi w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

W kolekcji Muzeum Manggha znajdują się plakaty projektowane do wielu różnych wydarzeń artystycznych, filmów, pokazów tradycyjnej sztuki japońskiej (ceremonia parzenia herbaty czy wystawa drzewek bonsai).

Kenya Hara, „(z serii) "im product" [Issey Miyake]”, 1997
Kenya Hara, „(z serii) A Book”, 1998
Kōichi Satō, „Poster for Musical Performance”, 1989
Kōichi Satō, „The 200th anniversary of SHARAKU”, 1994

„Kolekcja. Utamaro, Hiroshige, Weiss”, widok wystawy
„Kolekcja. Utamaro, Hiroshige, Weiss”, widok wystawy
„Kolekcja. Utamaro, Hiroshige, Weiss”, widok wystawy

Kenya Hara (1958), wybitny japoński grafik, projektant, teoretyk sztuki i kurator. Jeden ze współzałożycieli, a od 2002 roku dyrektor kreatywny cenionej marki MUJI (jap. mujirushi ryōhin). Jego projekty odznaczają się oszczędnością i prostotą, często czerpiąc z tradycyjnych japońskich wartości estetycznych, które sam artysta zamyka w czterech słowach: sensai (czystość), chimitsu(skrupulatność), teinei (wnikliwość, dbałość o szczegóły) i kanketsu (prostota). Hara zajmuje się zarówno projektami komercyjnymi, na przykład dla takich firm jak Issey Miyake, Kenzo, Suntory, jak i tworzeniem grafik i druków promujących Japonię na potrzeby wielkich imprez międzynarodowych. Do klasyki dizajnu weszły jego projekty zaproszeń na ceremonie otwarcia i zamknięcia zimowych igrzysk olimpijskich w Nagano w 1998 roku. Jako członek Komitetu Organizacyjnego Expo 2005 nadzorował tworzenie oprawy graficznej wydawnictw związanych z wystawą światową w Aichi. W 1992 roku założył Hara Design Institute, gdzie wraz zespołem realizuje projekty komercyjne i artystyczne. Jest autorem wielu wystaw, także realizowanych poza granicami Japonii. Do najbardziej znanych należą: Re-Design – Daily Products of the 21st Century(2000), pokazywana w Mediolanie i w Tokio Tokyo Fiber – Senseware (2007), czy przygotowana między innymi dla Muzeum Nauki w Londynie Japan Car (2009).

Na uwagę zasługuje zainicjowany w 2012 roku projekt Architecture for dogs, w którym artysta zaprosił do współpracy znakomitych japońskich architektów, takich jak Kengo Kuma, Kazuyo Seijima czy Shigeru Ban. Każdy z uczestników miał stworzyć prosty i łatwy do samodzielnego złożenia projekt otoczenia dedykowanego psu, tak żeby zmniejszyć dystans dzielący psy i ludzi. Każdy z tych planów został umieszczony na stronie internetowej i można go samodzielnie zrealizować w warunkach domowych.

W kwietniu 2004 roku Kenya Hara gościł w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, gdzie uświetnił finisaż swojej wystawy Więcej niż plakat i wygłosił wykład zatytułowany Japońska komunikacja wizualna. Do kolekcji Muzeum Manggha zostały przekazane prace Artysty Muji i Uyuni.


+


+


+


+


+


+


+


+

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Artystka / ArtystaKōichi Satō, Kenya Hara
WystawaKolekcja. Kōichi Satō, Kenya Hara
MiejsceMuzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków
Czas trwania15.02–31.03.2019
Kuratorka / Kuratorscenariusz i aranżacja: Anna Król; współpraca: Monika Pawłowska
Strona internetowamanggha.pl
Indeks

Zobacz też