„Hurr durr” Karoliny Jarzębak w Cricotece
Cmentarze w większym stopniu są opowieściami o pamiętaniu niż o śmierci. Zresztą sam Teatr Śmierci Kantora to spektakle o nieustannym powracaniu do przeszłości, o wspomnieniach, o nigdy niewyleczonych traumach.
Hurr durr to termin zaczerpnięty z forów internetowych, oznaczający wielkie, najczęściej nieuzasadnione oburzenie. Wystawa Karoliny Jarzębak jest jej instytucjonalnym debiutem, pozostającym w dialogu z estetykami Kantora i wystawą stałą Cricoteki. Artystka eksploruje wizualności spoza głównego nurtu – niedizajnerskie i nieinstagramowe, niekiedy wręcz wstydliwe. Hurr durr prowokacyjnie sugeruje, że właśnie nimi jesteśmy i one po nas zostaną. Być może współczesna kultura pozostawi po sobie nie ruiny wieżowców, a raczej smutno-śmieszny mem albo fragment internetowej kłótni.
Program wystaw Cloakroom opiera się na badaniu i rozpoznaniu we współczesnych sztukach wizualnych oczywistych lub trudniej rozpoznawalnych powiązań z twórczością Tadeusza Kantora i wypracowanymi przez niego estetykami. Program bazuje na przeplatających się, wzajemnie uzupełniających i dialogujących ze sobą wątkach oraz artystach i artystkach bezpośrednio związanych z Tadeuszem Kantorem oraz nazwiskach i postaciach młodego pokolenia, świeżo dynamizujących artystyczną rzeczywistość
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Karolina Jarzębak
- Wystawa
- Hurr durr
- Miejsce
- Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
- Czas trwania
- 11.09–10.10.2021
- Osoba kuratorska
- Kamil Kuitkowski
- Fotografie
- dzięki uprzejmości Cricoteki
- Strona internetowa
- cricoteka.pl