„Hommage à Józef Chrobak – wokół pamięci Grupy Krakowskiej” w Galerii Piekary
Fundacja 9/11 Art Space oraz Galeria Piekary zapraszają na wystawę upamiętniająca działalność zmarłego w 2015 roku Józefa Chrobaka ‒ kuratora i badacza sztuki, wybitnego znawcy twórczości Tadeusza Kantora oraz Grupy Krakowskiej, współzałożyciela Galerii PI, a w latach 80. dyrektora legendarnej Galerii Krzysztofory w Krakowie. Ekspozycja przypomina o działalności wystawienniczej, archiwistycznej i wydawniczej jednego z ważniejszych badaczy i promotorów polskiej sztuki nowoczesnej. Ważnym uzupełnieniem projektu są archiwalia.
Józef Chrobak urodził się w 1948, a zmarł w 2015 roku. Przez całe życie związany był z Krakowem i jego środowiskiem artystycznym. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1972 wraz z Marią Anną Potocką założył działającą do 1980 roku Galerię PI – pierwszą prywatną instytucję kultury w Polsce. W 1974 utworzył z kolei Galerię Pawilon w Nowej Hucie – już wtedy zajął się organizowaniem wystaw Grupy Krakowskiej. Od 1989 roku piastował stanowisko dyrektora legendarnej Galerii Krzysztofory, gdzie tym mocniej związał się z Grupą Krakowską i Teatrem Cricot 2 Tadeusza Kantora. W tym czasie odbyło się nie tylko mnóstwo wystaw, ale wiele ważnych spotkań i dyskusji dotyczących ówczesnych zjawisk artystycznych.
Chrobak współpracował również z Galerią Starmach, gdzie od końca lat 80. realizował liczne wystawy. To właśnie tam, w roku 1998 wraz z Markiem Świcą był współkuratorem najważniejszej ekspozycji ukazującej kierunki i tendencje w sztuce drugiej połowy l. 40. Wystawie tej, zatytułowanej I Wystawa Sztuki Nowoczesnej. Pięćdziesiąt lat później, towarzyszyła wyczerpująca publikacja redagowana przez obu kuratorów. Było to jedyne w tym czasie opracowanie ważnych wydarzeń kulturalnych XX wieku oparte na rzetelnych badaniach i studiach, mające za zadanie rozwiać legendy i mity otaczające I Wystawę Sztuki Nowoczesnej otwartą 19 grudnia 1948 roku w krakowskim Pałacu Sztuki, która została przedwcześnie zamknięta przez władze. Publikacja zawierała materiały archiwalne, zdjęcia prac, eseje, a także przedrukowany katalog wystawy z końca lat 40.
Od 2000 roku Józef Chrobak bardzo aktywnie działał jako jeden z głównych kuratorów w Cricotece, wywierając ogromny wpływ na młodszych teatrologów i historyków sztuki. W imieniu Cricoteki był organizatorem m.in. wystawy Tadeusza Kantora we florenckim Palazzo Pitti, KUMU Muzeum w Tallinie, a także Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie. Pracował jako kurator przy wystawach Władysława Hasiora czy Krzysztofa Niemczyka, był również odpowiedzialny za wspólną ekspozycję prac Josepha Beuys’a oraz Tadeusza Kantora w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
Współpraca z poznańską Galerią Piekary zaowocowała projektami wystawienniczymi i publikacjami poświęconymi twórczości Henryka Wycińskiego, Jonasza Sterna, Bogusława Szwacza oraz Marka Włodarskiego.
Na wystawie zaprezentowane są prace artystów, których twórczość promował i badał Józef Chrobak, m.in. Tadeusza Kantora, Henryka Wicińskiego, Bogusława Szwacza, Jonasza Sterna, Marka Włodarskiego, Jadwigi Maziarskiej czy Marii Jaremy. Prace ukazują szerokie spektrum środków formalnych i technik, jakimi posługiwali się artyści. Wystawa uwidacznia znaczenia twórczości artystów w bogatym kontekście polskiej sztuki. Na ekspozycji zobaczyć można m.in. szalenie ciekawe i inspirujące szkice projektów rzeźb, jak i kostiumów oraz scenografii teatralnych dla krakowskiego teatru Cricot wykonane przez Henryka Wicińskiego, metaforyczne prace Tadeusza Kantora z końca lat 40. XX wieku, powstałe zaraz po powrocie z Paryża, kolaże Jonasza Sterna czy fotografie Marka Piaseckiego oraz Andrzeja Pawłowskiego.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Aleksander Blonder , Tadeusz Brzozowski, Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Janina Kraupe-Świderska, Jerzy Kujawski, Leopold Lewicki, Adam Marczyński, Jadwiga Maziarska, Jerzy Nowosielski, Stanisław Osostowicz, Andrzej Pawłowski , Marek Piasecki, Erna Rosenstein, Jerzy Skarżyński, Bolesław Stawiński , Jonasz Stern, Bogusław Szwacz, Teresa Tyszkiewicz, Henryk Wiciński, Marek Włodarski
- Wystawa
- Hommage à Józef Chrobak – wokół pamięci Grupy Krakowskiej
- Miejsce
- Galeria Piekary, Poznań
- Czas trwania
- 20.11–23.12.2020
- Fotografie
- dzięki uprzejmości Galerii Piekary
- Strona internetowa
- galeria-piekary.com.pl
- Indeks
- Adam Marczyński Aleksander Blonder Andrzej Pawłowski Bogusław Szwacz Bolesław Stawiński Erna Rosenstein Galeria Piekary Henryk Wiciński Jadwiga Maziarska Janina Kraupe-Świderska Jerzy Kujawski Jerzy Nowosielski Jerzy Skarżyński Jonasz Stern Leopold Lewicki Marek Piasecki Marek Włodarski Maria Jarema Stanisław Osostowicz Tadeusz Brzozowski Tadeusz Kantor Teresa Tyszkiewicz