„Homefront” w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim
Homefront rozgrywa w czterech ścianach domów – w sypialniach, kuchniach, salonach, łazienkach. Wkraczamy w te prywatne przestrzenie podążając tropem pięciorga izraelskich artystów. Uczestnicy Homefrontu to twórcy pracujący na pograniczu sztuk wizualnych, wideo i filmu eksperymentalnego.
Homefront to wystawa o domu – w sensie dosłownym i metaforycznym. Domu jako miejscu produkcji „domowej” sztuki. Domu jako scenerii, w której rozgrywają się dramaty codzienności, domu jako żyznej glebie, w której kiełkują nasiona perwersji i obłędu.
Dom, o którym mowa w wystawie Homefront ma konkretną tożsamość: to dom izraelski. Dom – ten pozostawiony w diasporze i ten zbudowany w nowym kraju – stanowi oś syjonistycznego dyskursu, budującego tożsamość Izraelczyków przez ostatnie cztery pokolenia. Urządzanie się w nowym domu jest alegorią izraelskiego projektu państwowego.
Na zewnątrz izraelskiego domu panuje podwyższone ciśnienie polityczne, temperatura sporów jest wysoka, poziom codziennego zagrożenia także. Po wyjściu z domu jednostka znajduje się pod presją zajęcia stanowiska w wielowymiarowych konfliktach dzielących społeczeństwo. Wystawa Homefront opowiada o tym, jak panujące w sferze publicznej napięcie przenika przez ściany do prywatnych wnętrz, w których słuchać stłumione, ale wyraźne echo toczących się na zewnątrz wydarzeń. Z drugiej strony dom jest miejscem alienacji, sferą, w której praktykowane są indywidualne obsesje i modele tożsamości.
Wystawa Homefront skomponowana jest z pięciu projektów – projekcji, krótkich form filmowych i wideoinstalacji. Przedstawione przez artystów domy to przestrzenie, w których seksualne fantazje przenikają się z codzienną krzątaniną, polityka rzuca cień na relacje rodzinne, a echo odległych eksplozji miesza się ze szczękiem naczyń w kuchni i jazgotem telewizorów. Konwencje opowiadania są różnorodne: od post-slapstickowej komedii w duchu Bustera Keatona przez pastisz amatorskiego „homevideo”, po domową operę. Wszystkie prace składają się na trwający niecałą godzinę seans, rozgrywający się nie tylko w czasie, lecz również przestrzeni galerii.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Roee Rosen, Ori Levin, Guy Ben Ner, Nadav Bin Nun, Yael Bedarshi & Jakub Szczęsny Dom Kereta
- Wystawa
- Homefront
- Miejsce
- Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim
- Czas trwania
- 19.01–25.02.2018
- Osoba kuratorska
- Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski
- Strona internetowa
- mosart.pl